سایت شیک : طراحی سایت
در قالب یك پژوهش بررسی شد

فضای مجازی فرصت ها و تهدیدها

فضای مجازی فرصت ها و تهدیدها

نتایج یك مطالعه نشان داد كه فضای مجازی در كنار وجود فرصت های بی شمار، به علت فقدان آموزش مناسب و كافی، تهدیدهایی هم دارد. ازاین رو آموزش فراگیر سواد رسانه ای و مدیریت این فضا ضروری می باشد.


به گزارش سایت شیک به نقل از ایسنا، در سال های اخیر استفاده از اینترنت و فضای مجازی گسترش بسیار زیادی داشته است. همه گیری ویروس کرونا هم سبب شد اینترنت در ابعاد مختلف زندگی افراد به خصوص آموزش دانش آموزان و دانشجویان نفوذ کند و جزء جدا نشدنی زندگی امروزه شود.
فضای مجازی می تواند نقشی دوگانه در امنیت زایی و امنیت زدایی داشته باشد. از یک سو ابزار قدرتمندی در عرضه اطلاع رسانی است و از طرفی در صورت فقدان آموزش مناسب و فرهنگ سازی می تواند خطرهایی برای جامعه داشته باشد.
با عنایت به گسترش نفود فضای مجازی، «آرزو غفوری» و «کیوان صالحی»؛ پژوهشگران دانشکده روان شناسی و علوم تربیتی دانشگاه تهران، در مطالعه ای درک بزرگسالان درباره فرصت ها و تهدیدهای فضای مجازی برای خود، فرزند و جامعه؛ را بررسی کردند.
در این پژوهش از راه مصاحبه ایمیلی با ۲۲ نفر مصاحبه انجام شد. افراد شرکت کننده در این پژوهش ۱۴ زن و هشت مرد بودند که در گروه های سنی مختلف بزرگسال قرار داشتند و تحصیلات آنها از فوق دیپلم تا دکتری متفاوت بود.
در این پژوهش شش امکان پرکاربرد فضای مجازی؛ شبکه های اجتماعی، ماهواره، وبسایت ها و وبلاگ ها، آموزش های الکترونیکی، بازی های کامپیوتری و پست الکترونیکی (رایانامه) مورد بررسی قرار گرفت و مشخص شد شرکت کنندگان این پژوهش بیشترین استفاده را از شبکه های مجازی داشتند و از بازی های کامپیوتری کم ترین استفاده را می کردند.
در این مصاحبه ها از افراد سوالاتی در مورد فرصت ها و تهدیدهای فضای مجازی در چهار حوزه فردی، خانوادگی، فرزند یا دانش آموز و جامعه پرسیده شد.
از نظر این افراد فرصت های فضای مجازی در حوزه فردی شامل؛ روحیه مثبت، تسهیل ارتباطات، صرفه جویی، افزایش همدلی، ساماندهی امور شغلی و... بود. آنها این فرصت ها را در حوزه خانواده؛ کارآفرینی، ارتقای روحیه مثبت، آگاهی از خبرهای روز، تسهیل انجام امور خانواده و... می دانستند. از نظر این افراد؛ فضای مجازی می تواند فرصت هایی برای سرگرمی، افزایش سطح اجتماعی شدن، هم گرایی با دوستان، استفاده از اخبار و... برای فرزندان و دانش آموزان فراهم آورد. همینطور از نظر شرکت کنندگان در این مطالعه؛ فضای مجازی در حوزه جامعه فوایدی مثل تحول، شتاب و تسهیل کارها، کارآفرینی، دستیابی به اطلاعات و آموزش و... را دارد.
شرکت کنندگان در این پژوهش معتقدند تهدیدهای فضای مجازی در حوزه فردی شامل: فاصله از ارزش ها، از دست رفتن اطلاعات، کم رنگ شدن ارتباطات خانواده، اتلاف وقت و... است. آنها این تهدیدها را در حوزه خانوادگی؛ ضرر اقتصادی، دگرگونی ارزش ها، عوارض جسمی و روان و... می دانند. از نظر آنها فضای مجازی برای فرزندان یا دانش آموزان می تواند سبب دگرگونی ارتباطات، آمیختگی مرز درست و نادرست، ایجاد زمینه برای دسترسی های نامناسب و... شود. آنها معتقدند فضای مجازی می تواند سبب دگرگونی عرف، زمینه سازی تشویش در جامعه، دگرگونی دینداری و... در جامعه شود.
با عنایت به فرصت ها و تهدیدهای فضای مجازی، پژوهشگران این مطالعه می گویند: «شناخت صدمه ها و چالش های فرهنگی و ارزشی فضای مجازی در ساحت تربیت اجتماعی و سیاسی جامعه و نحوه عملکرد آن نباید منتج به عقب نشینی و گرفتن موضع تدافعی در مقابل این ابزارهای نوین فناورانه شود؛ بلکه باید در مقابل هجمه های فرهنگی و واپایش اطلاعاتی یک طرفه شبکه های مجازی، جامعه را مجهز به شناخت و مهارت بهره برداری نمود. البته تمام مسئولیت اجتماعی مقابله با هجمه های فرهنگی و رسانه ای نوین بر عهده جامعه نیست و مسؤلان امر هم باید با قاعده مندسازی و نظارت مؤثر از جامعه در مقابل صدمه ها و بداخلاقی های فضای مجازی همانند فضای حقیقی محافظت کنند و به جای بستن و حذف صورت مساله، به دنبال حل مساله از راه شناخت و بهره برداری از فرصت ها باشند».
نتایج این مطالعه به صورت مقاله علمی پژوهشی با عنوان « تجربه زیسته بزرگ سالان از فرصت ها و تهدیدهای فضای مجازی: یک مطالعه کیفی» در فصل نامه علمی «مطالعات فرهنگ-ارتباطات» وابسته به پژوهشگاه فرهنگ هنر و ارتباطات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی؛ انتشار یافته است.
منبع:

1399/07/22
13:18:36
5.0 / 5
1440
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
طراحی سایت شیک
طراح سایت شیک