سایت شیک : طراحی سایت
حوزه ارتباطات در هفته جاری چه خبر بود؟

از قطع شبکه ارتباطی 4 شهر تا اعلام شروط فعالیت پلتفرم های خارجی

از قطع شبکه ارتباطی 4 شهر تا اعلام شروط فعالیت پلتفرم های خارجی

به گزارش سایت شیک، بامداد بیشترین زمان ارسال ویروس کامپیوتری، استعفای دبیر شورایعالی فضای مجازی، قطع شبکه ارتباطی ۴ شهر، تبدیل ایران به هاب ترانزیت داده در منطقه و شروط ایران برای فعالیت پلتفرم های خارجی، بعضی از مهم ترین اخبار حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات در هفته جاری بود.به گزارش سایت شیک به نقل از ایسنا، یکی از متداول ترین روش های انتشار ویروس های کامپیوتری، بازکردن ایمیل های اشخاصی است که به نظر دوست و آشنا هستند اما این گونه ایمیل ها صرفآ جهت انتشار ویروس های مخرب و بعضاً سرقت اطلاعات شخصی افراد ارسال می شود. دراین زمینه گفته شده ویروس های کامپیوتری در چارچوب ارسال ایمیل از طرف افراد ناشناس جابه جا شده و گاهی دارای عناوین جذابی است که کاربران را برای بازکردن آنها، ترغیب می کند و در بعضی موارد هم درخواستی در خصوص کلیک کردن روی لینک این گونه ایمیل ها در چارچوب ایمیل های تبلیغاتی فرستاده می شود و گیرنده را برای بازکردن ایمیل ها تشویق می کند.

در همین رابطه مرکز مدیریت امداد و هماهنگی عملیات رخدادهای کامپیوتری اخیرا اعلام نموده است با عنایت به گزارش امنیت جهانی که این هفته توسط تحقیقات امنیتی شرکت Trustwave انتشار یافته است بیشترین تعداد ویروس ها در هر روز بین ساعت ۸ تا ۹ بامداد فرستاده می شوند. در این گزارش آمده است: تعداد برنامه های اجرایی و ویروس های ارسال شده در ساعات اولیه بامداد بالا رفته است. شرکت Trustwave با بهره گیری از داده های جمع آوری شده در سال ۲۰۱۱ از بیشتر از ۳۰۰ تحقیقات قانونی و پاسخگوی حادثه در ۱۸ کشور، به همراه تحلیل و بررسی ۱۶ بیلیون ایمیل از سال ۲۰۰۸ تا سال ۲۰۱۱، گزارشی در مورد امنیت و صدمه پذیری ها گردآوری کرده است.

دبیر شورایعالی فضای مجازی استعفا کرد

در خبرها اعلام گردید که ابوالحسن فیروزآبادی -دبیر شورایعالی فضای مجازی- از سمت خود در این شورا استعفا داده و رئیس جمهور بزودی در رابطه با این استعفا تصمیم گیری و دبیر جدید را معرفی خواهد نمود.

این خبر درحالی انتشار یافته که شنیده می شود چندی قبل فیروزآبادی دفتر خویش را تحویل داده و در ایام اخیر اعضای شورا در حال ارزیابی انتخابهای جایگزینی فیروزآبادی بوده اند. از تقی پور، جلیلی و انتظاری بعنوان انتخابهای جایگزینی فیروزابادی نام برده می شود. همینطور برخی منابع لاجوردی، آقامیری، آهنگر و ثقفی را بعنوان دیگر انتخابهای احتمالی دبیری شورایعالی فضای مجازی نام برده اند.

عملیات حفاری علت قطع شبکه ارتباطی ۴ شهر

از ساعت ۱۲ و ۳۰ دقیقه ظهر روز یکشنبه به سبب عملیات حفاری یکی از دستگاههای اجرایی در جاده های اطراف قائمشهر، فیبرنوری شبکه ارتباطات ثابت و همراه در شهرهای بابل، قائمشهر، ساری و نکا تا پیش از خلیل شهر بهشهر قطع شد. ازاین رو سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی در یک اطلاعیه اعلام نمود: به دنبال این اتفاق تیم های فنی و تخصصی از مجموعه اداره کل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان مازندران، شرکت ارتباطات زیرساخت و مخابرات منطقه مازندران به منطقه اعزام شدند و با اقدامات صورت گرفته خوشبختانه شبکه ارتباطی منطقه به مدار بازگشت و الان مشغول ارائه خدمات به مردم است.

ایران به هاب ترانزیت داده در منطقه تبدیل می شود

امیرمحمد زاده لاجوردی- رئیس شرکت ارتباطات زیرساخت کشور - با انتشار پستی در یک پیام رسان داخلی اظهار داشت: با حضور مؤثر شرکت ارتباطات زیرساخت در عرصه بین الملل طی ۱۸ ماه گذشته، میزان ترانزیت داده از مسیر ایران عزیز اسلامی از ۱.۳ ترابیت برثانیه به بیشتر از ۲.۹ ترابیت برثانیه رسید.

وی اضافه کرد: با تلاش شبانه روزی، ایران به هاب ترازیت داده در منطقه تبدیل خواهد شد.

آخرین خبرها از پرداخت خسارت به کسب وکارهای اینترنتی

سخنگوی بیمه مرکزی اخیرا توضیحاتی را درمورد خسارت کسب وکارهای اینترنتی بیمه شده ارائه نمود. طبق این گزارش، محید مشعلچی در یک نشست خبری در پاسخ به یک سوال در خصوص این که آیا صنعت بیمه بودجه ای برای کسب وکارهای اینترنتی بیمه شده که به سبب اختلال در اینترنت صدمه دیده اند در نظر گرفته است یا خیر، اظهار داشت: باید بررسی شود که آیا این مورد در حیطه وظایف بانک مرکزی است یا خیر. البته مبدأ و ماخذ این مورد وزارت اقتصاد است و اگر این وزارت خانه تشخیص دهد باید بررسی نماییم ببینیم بیمه برای جبران خسارت چه کاری می تواند انجام دهد.

وی افزود: البته پوشش های بیمه ای سایبری در چند شرکت بیمه شروع شده است و ریسک کسب و کارهای ناشی اختلال اینترنت را پوشش می دهد، اما در ماه های اخیر بودجه ای برای جبران خسارت در نظر گرفته نشده بود.

تأکید بر بهبود فضای کسب و کار در جهت رونق اقتصادی و پیشرفت کشور

پس از برگزاری نمایشگاهی که در روز شنبه در حسینیه امام خمینی (ره) برای عرضه توانمندی های شرکتهای دانش بنیان داخلی در حضور رهبر معظم انقلاب برگزار شد، تعدادی از تولیدکنندگان و صاحبان کسب و کار در حوزه های مختلف با رهبر معظم انقلاب دیدار کردند و در این دیدار برخی از شرکتهای فعال در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات هم حضور داشتند.

عیسی زارع پور- وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات- با انتشار پستی در یک پیام رسان داخلی اظهار نمود: رهبر معظم انقلاب در بخشی از سخنرانی خود به مبحث ضرورت بهبود فضای کسب و کار در جهت رونق اقتصادی و پیشرفت کشور اشاره و برای رسیدن به این هدف الزاماتی را متذکر شدند، همچون ضرورت مقرّرات زدایی و حذف راه های پُرپیچ وخم کسب مجوز و سایر فرآیندهای اداری، کمک در تأمین مالی برای فعّالیّت های بخش خصوصی، نظم و انضباط مالی در بودجه، رفع مداخلات دولتی در مالکیت و مدیریت بنگاه های اقتصادی و عدم رقابت دستگاههای دولتی با بخش خصوصی. ایشان همینطور از طریق اندازی پنجره واحد ابراز رضایت فرمودند و آنرا برای تسهیل تعامل کسب و کارها با بخشهای متعدد دولت مفید و ضروری توصیف کردند.

شروط ایران برای فعالیت پلتفرم های خارجی

عیسی زارع پور-وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات- در جمع خبرنگاران در حاشیه جلسه هیئت دولت روز چهارشنبه در رابطه با رفع فیلتر اینستاگرام و تلگرام اظهار داشت: سه شنبه شب، هم آقای رئیس جمهور در صدا و سیما گفتند از فعالیت هر پلت فرمی استقبال می نماییم، مشروط بر این که حداقل به قواعدی که خودشان دارند پایبند باشند. به تازگی مرکز ملی فضای مجازی با شرکت متا مکاتبه ای کرده و همین جا هم اعلام می نماییم که هر پلت فرمی که قواعد جمهوری اسلامی ایران را بپذیرد یا به قواعد خودشان پایبند باشند حتما از آنها استقبال می نماییم.

وی اعتقاد دارد هم اکنون ارتباط صوتی و تصویری در پیام رسان های کشور برقرار است و روزانه چند میلیون تماس تصویری و صوتی به انجام می رسد باکیفیت و روز به روز هم بر کیفتشان می افزایند. تمام زیرساخت های وزارت ارتباطات پای کار پیام رسان ها آمده تا بتوانند خدمات با کیفیتی را به مردم ارائه کنند.

طبق گفته وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در حال حاضر چهار تا پنج پیام رسان این کیفیت و قابلیت را دارند و ایتا هم بیشترین اقبال را پس از روبیکا دارد و بزودی نسخه جدیدش ارائه می شود که تماس صوتی و تصویری در آن دیده شده است.

منبع:

1401/11/15
13:39:05
5.0 / 5
491
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵
طراحی سایت شیک
طراح سایت شیک