سایت شیک : طراحی سایت

سهم هر استان در توسعه فیبر نوری چقدر است؟

سهم هر استان در توسعه فیبر نوری چقدر است؟

به گزارش سایت شیک طبق آخرین آمار رگولاتوری، تا فروردین ماه 1401، بیشترین پورت های فیبر نوری در استان تهران قرار دارد که 443 هزار و 750 خانوار زیر پوشش هستند و شامل 66 هزار و 67 پورت FTTH و 49 هزار و 887 پورت ADSL می شود.


به گزارش سایت شیک به نقل از ایسنا، فیبر نوری یا (Fiber To The x) FTTx، یکی از روش های دسترسی به اینترنت ثابت است که بجای تمام یا قسمتی از کابل مسی از کابل های فیبر نوری بهره می برد. بسته به اینکه بجای x چه حرفی قرار بگیرد، به روش های مختلف ارائه آن به کاربر اشاره می کند. در مدل (Fiber To The Home) FTTH، کابل کشی فیبر نوری تا منزل یا واحد کاربر ادامه پیدا می کند و به عبارت دیگر فیبر نوری در تمام مسیر از مخابرات تا داخل منزل جایگزین کابل مسی می شود.
اما در مدل (Fiber To The Building) FTTB، کابل فیبر نوری به ساختمان می رسد و در نهایت خدمات توسط کابل مسی (معمولا VDSL) تحویل داده می شود و در مدل (Fiber To The Cabinet) FTTC، فیبر نوری به نزدیک ترین کافو به کاربر (در فاصله کمتر از ۵۰۰ متری کاربر) ارائه داده می شود و مشترک در نهایت بوسیله یکی از فناوری های DSL (نظیر VDSL) به شبکه متصل می شود.
برمبنای مصوبه شورای عالی فضای مجازی تا سال ۱۴۰۴ باید ۸۰ درصد خانوارها و ۱۰۰ درصد کسب وکارها با متوسط سرعت ۲۵ مگابیت برثانیه به پهن باند ثابت دسترسی داشته باشند و دسترسی ۲۰ میلیون خانوار و ۵ میلیون کسب وکار تا سال ۱۴۰۴ به اینترنت پهن باند ثابت باید بر بستر فیبر نوری شکل بگیرد. همین طور از زمان شروع دولت سیزدهم هم عیسی زارع پور - وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات - به موضوع توسعه اینترنت ثابت تاکید کرده و گفته بود که برای توسعه ارتباطات ثابت و دسترسی عموم مردم در سراسر کشور به شبکه امن، پایدار، پرسرعت و ارزان باید یک عزم و اراده ملی شکل بگیرد و نهضت فیبرکشی در کشور راه بیفتد.
هدف گذاری برای ۲۰ میلیون فیبر نوری توسط وزارت ارتباطات بدین صورت است که بهمن ماه سال قبل ۵۰۰ هزار پورت فیبرنوری راه اندازی شد و به دنبال آن، برنامه ریزی شده تا در سال ۱۴۰۱ کار در کلان شهرها ادامه پیدا کند و ۵ میلیون پورت فیبر نوری در سال ۱۴۰۱ واگذار شود و در ادامه نیز در سال ۱۴۰۲ حدود ۷ میلیون پورت و در سال ۱۴۰۳ حدود ۸ میلیون پورت راه اندازی شود که در نهایت در سال ۱۴۰۳ به هدف مورد نظر برسیم. برای دستیابی به این هدف به تازگی تفاهم نامه پروژه فیبرنوری توسط رگولاتوری با ۹ اپراتور منعقد شد و آنها موظف شدند ظرف مدت یک سال، ۸.۵ میلیون پورت فیبر نوری راه اندازی کنند.
مطابق وب سایت پایش طرح توسعه فیبر نوری به آدرس iranfttx.ir، تا اسفند ماه ۱۳۹۹، در شهر تهران ۲۹۰ هزار و ۴۹۲ خانوار تحت پوشش بودند و تعداد سرویس گیرندگان بیش از ۵۵ هزار و ۷۲۶ پورت FTTH و ۴۴ هزار و ۷۲۱ پورت VDSL بود. بعد از آن در استان فارس ۶۶ هزار و ۷۸۶ خانوار تحت پوشش بودند و سرویس گیرندگان ۴۲۰۷ پورت FTTH و ۳۱ هزار و ۳۱۸ پورت VDSL دریافت نمودند.
اما در جایگاه سوم اصفهان با ۶۴ هزار و ۴۲۵ خانوار تحت پوشش و ارائه سرویس برای ۲۰ هزار و ۴۹۷ پورت FTTH و ۵۰۹۹ پورت VDSL قرار داشت. مازندان نیز در جایگاه چهارم با ۵۳ هزار و ۸۴۹ خانوار تحت پوشش و ۹۸۶۴ پورت FTTH و ۷۹۵۸ پورت VDSL بود. در استان بوشهر نیز ۳۱ هزار و ۲۰۰ خانوار تحت پوشش بودند و سرویس گیرندگان شامل ۲۲۵۹ پورت FTTH و ۱۱۸ پورت VDSL می شدند.
استان البرز با ۳۰ هزار و ۸۱۷ خانوار تحت پوشش در جایگاه ششم قرار داشته و ۵۴۸۲ پورت FTTH و ۱۶۳۸ پورت VDSL به سرویس دهندگان ارائه می شد، بعد از آن استان قم با ۳۰ هزار و ۴۵۶ خانوار تحت پوشش و ارائه سرویس به ۳۰۴۸ پورت FTTH و ۹۳۶۸ پورت VDSL قرار داشت، در استان سمنان ۳۹ هزار و ۳۴۶ خانوار تحت پوشش و تعداد سرویس گیرندگان بیش از ۴۴۷۱ پورت FTTH و ۸۹۲ پورت VDSL بود، در جایگاه نهم سیستان و بلوچستان با ۲۸ هزار و ۱۷۶ خانوار تحت پوشش و ارائه سرویس برای ۱۳۸۶ پورت FTTH و یک پورت VDSL قرار داشت و گیلان نیز در جایگاه دهم با ۲۷ هزار و ۷۵۱ خانوار تحت پوشش و ۵۷۹۱ پورت FTTH و ۲۵۲۵ پورت VDSL بود.


با گذشت بیش از یک سال و طبق آخرین آمار سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، تا فروردین ماه ۱۴۰۱، در استان تهران ۴۴۳ هزار و ۷۵۰ خانوار تحت پوشش هستند و تعداد سرویس گیرندگان بیش از ۶۶ هزار و ۶۷ پورت FTTH و ۴۹ هزار و ۸۸۷ پورت VDSL شده است. بعد از آن در استان قم ۱۷۵ هزار و ۵۶۸ خانوار تحت پوشش هستند و سرویس گیرندگان ۶۶۸۱ پورت FTTH و ۱۲ هزار و ۶۲۸ پورت VDSL دریافت نمودند. در جایگاه سوم اصفهان با ۹۹ هزار و ۴۵ خانوار تحت پوشش و ارائه سرویس برای ۲۶ هزار و ۱۵۷ پورت FTTH و ۵۹۵۹ پورت VDSL قرار دارد. البرز نیز در جایگاه چهارم با ۹۵ هزار و ۷۴۹ خانوار تحت پوشش و ۹۱۷۶ پورت FTTH و ۲۴۹۲ پورت VDSL قرار دارد. در استان مازندارن نیز ۸۲ هزار و ۵۰۷ خانوار تحت پوشش هستند و و سرویس گیرندگان شامل ۱۱ هزار و ۹۷۷ پورت FTTH و ۱۰ هزار و ۴۷۲ پورت ADSL می شوند.
استان فارس با ۷۶ هزار و ۳۰۶ خانوار تحت پوشش در جایگاه ششم قرار دارد و ۴۵۹۰ پورت FTTH و ۳۴ هزار و ۹۷۲ پورت VDSL به سرویس دهندگان ارائه می شود، بعد از آن استان گیلان با ۴۵ هزار و ۲۴۶ خانوار تحت پوشش و ارائه سرویس به ۸۷۱۳ پورت FTTH و ۳۱۳۸ پورت VDSL قرار دارد، در استان خراسان رضوی ۴۰ هزار و ۵۶۲ خانوار تحت پوشش و تعداد سرویس گیرندگان بیش از ۵۹۱۴ پورت FTTH و ۵۵۴۷ پورت VDSL است، در جایگاه نهم آذربایجان شرقی با ۳۸ هزار و ۶۶۲ خانوار تحت پوشش و ارائه سرویس برای ۱۰ هزار و ۵۹۱ پورت FTTH و ۶۰۳۵ VDSL قرار دارد و سمنان نیز در جایگاه دهم با ۳۷ هزار و ۷۷۰ خانوار تحت پوشش و ۴۸۸۲ پورت FTTH و ۹۴۴ پورت VDSL است.

1401/03/09
21:19:40
5.0 / 5
447
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
طراحی سایت شیک
طراح سایت شیک