سایت شیک : طراحی سایت

تذكر عضو شورای شهر تهران به وزارت ارتباطات درباره وضعیت خانه مستوفی الممالك

تذكر عضو شورای شهر تهران به وزارت ارتباطات درباره وضعیت خانه مستوفی الممالك

سایت شیک: یک عضو کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تهران به وزارت ارتباطات درباره وضعیت خانه مستوفی الممالک تذکر داد.


به گزارش سایت شیک به نقل از ایسنا، حجت نظری در سیصد و چهاردهمین جلسه علنی شورای اسلامی شهر تهران در تذکری اظهار داشت: ضمن آرزوی سلامتی برای تمام مردم ایران و رهایی جهان از کرونا، از همه شهروندان درخواست می کنم تا در این روزهای سخت بیشتر پروتکلهای بهداشتی را رعایت کرده تا بیشتر از این شاهد از دست دادن عزیزان مان نباشیم. با تاسف باید عرض کنم روز گذشته خبر درگذشت یکی از جوانان شاغل در شهرداری را شنیدیم که من از همین جا به خانواده ایشان، دوستان و دوستداران شان تسلیت عرض می کنم. همچنین باید خوشی خودم از شروع واکسیناسیون رانندگان تاکسی در شهر تهران را ابراز کنم که با پیگیری های شورا و شهرداری به ثمر نشست.
وی ادامه داد: تذکر امروز بنده در ارتباط با وضعیت خانه تاریخی مستوفی الممالک در محله سنگلج تهران است که برای بار سوم در طول دوره شورای پنجم در صحن علنی شورای شهر تهران، ری و تجریش اعلام می کنم. خانه تاریخی مستوفی الممالک که معروف به خانه پروانه ها و خانه سیاسی تهران است، متعلق به میرزا یوسف مستوفی الممالک و پسرش میرزا حسن مستوفی الممالک است که به شماره ۱۵۰۵ در تاریخ ۲ اردیبهشت ۱۳۵۶ در لیست آثار ملی کشور ثبت شده است. در دهه ۷۰ شرکت پست با هدف تبدیل این بنا به موزه، این اثر تاریخی را خریداری کرد اما نزدیک به ۳دهه است که این عمارت به حال خود رها شده و هر روز وضعیت آن نسبت به روز قبل به سبب عدم رسیدگی، بدتر و بدتر می شود.

وی افزود: اینجانب در ابتدای دوره پنجم شورای شهر تهران در تاریخ ۱۷دی ۱۳۹۶ و در جلسه ۳۶ شورای شهر نسبت به وضعیت این بنا تذکری خطاب به وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات دادم. بعد از این تذکر و با انتقادهای فعالین حوزه میراث فرهنگی در فضای مجازی، وزیر محترم ارتباطات و فناوری اطلاعات پیگیر مرمت این بنا شد و حتی در همین رابطه نیز جلسه ای با حضور صاحب نظران و خبرنگاران حوزه میراث فرهنگی برگزار کرد. در این نشست آقای آذری جهرمی قول مرمت و احیا این اثر تاریخی را داد، ولی متاسفانه تا به امروز که روزهای پایانی مسئولیت ایشان در این وزارتخانه هست، هیچ اتفاق خاصی در مورد این بنا رخ نداده است.

وی اشاره کرد: در جلسه ۲۱۹ شورای شهر در تاریخ ۲۰ خرداد ۱۳۹۹ بعد از بازدیدی که از این اثر در آستانه هفته میراث فرهنگی داشتم، تذکر دوم را در ارتباط با وضعیت این خانه تاریخی خطاب به وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات دادم که بعد از آن در تاریخ ۵ مرداد ۱۳۹۹، آقای آذری جهرمی وزیر محترم ارتباطات و فناوری اطلاعات به تذکر دوم بنده پاسخ داد و از مرمت بنا در قالب یک پروژه مشارکتی فی درخلال شرکت پست و سازمان نوسازی شهر تهران آگاهی داد. اما متاسفانه با گذشت حدود ۳۵۸ روز از این نامه، هنوز اتفاق چشم گیری در این بنای تاریخی رخ نداده و تنها حضور گردشگران گروهی و فردی برای بازدید این بنا ممکن شده است.

نظری اشاره کرد: حال در آستانه اختتام کار شورای پنجم شهر تهران و برای بار سوم خطاب به وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات تذکر می دهم تا هرچه سریعتر نسبت به تعیین تکلیف وضعیت عمارت مستوفی الممالک اقدام نموده و اگر توان نگهداری این بنا را ندارد، می تواند در قالب مشارکت با صندوق توسعه صنایع دستی و فرش دستباف و احیاء و بهره برداری از اماکن تاریخی و فرهنگی وزارت میراث فرهنگی، بوسیله جذب سرمایه گذار بخش خصوصی و در قالب BOT یا BOLT نسبت به مرمت و احیا این بنا اقدام نماید.
منبع:

1400/05/05
23:43:54
5.0 / 5
1147
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
طراحی سایت شیک
لینک دوستان سایت شیك
طراح سایت شیک