سایت شیک : طراحی سایت

مرورگر بومی ذره بین شروع به كار كرد

مرورگر بومی ذره بین شروع به كار كرد

رئیس مرکز ملی فضای مجازی ضمن اشاره به راه اندازی مرورگر بومی ذره بین توسط اپراتور همراه اول اظهار داشت: این موتور جست وجو از قابلیت های محلی خوبی برخوردار می باشد و امیدواریم بخش بزرگی از نیازهای مردم را به مراتب از مرورگرهای خارجی بهتر تأمین کند.


به گزارش سایت شیک به نقل از ایسنا، سیدابوالحسن فیروزآبادی در مراسم افتتاح مرکز مانیتورینگ پلت فرم های دیجیتال همراه اول، با اشاره به اینکه امروز شاهد افتتاح یک مرکز مدرن در حوزه مانیتورینگ شبکه بودیم، اظهار داشت: دراین مرکز تمهیداتی دیده شده که وضعیت به کارگیری سکوها، برنامک ها و اپلیکیشن های ایرانی رصد شود. در این مرکز VODها، سکوی آموزشی شاد، پیام رسان ها که حداقل شامل چهار پیام رسان با تأثیر وسیع ملی هستند، جهت استفاده مردم مانیتور می شود.
او افزود: همینطور پروژه ای که همراه اول از چند ماه پیش شروع کرده بود و ما در جریان بودیم، امروز مراحل نهایی را برای اعلام عمومی طی کرد که آن آماده سازی یک اپلیکیشن مرورگر و موتور جست جو است که از قابلیت های محلی خوبی برخوردار می باشد و امیدواریم بخش بزرگی از نیازهای مردم را به مراتب از مرورگرهای خارجی بهتر تأمین کند.
وی افزود: به دنبال این هستم که اپلیکیشن های ایرانی، در حوزه پیام رسان ها، vodها، مرورگرها، موتورهای جست وجو از مزیت های سرزمینی استفاده کنند و سرویس بهتری از مشابه خارجی به شهروندان عرضه دهیم. از مواردی که کاربرانی که در فضای مجازی فعالیت دارند و کسب کار دیجیتال راه انداخته اند را گرفتار اذیت می کند، این است که در طول روز برای ورود به اپلیکیشن های مختلف و محیط های مختلف کاری وارد می شوند و برای این کار از نامهای کاربری و رمز عبورشان استفاده می نمایند، اصطلاحی به نام single sign on وجود دارد که میتوان از آن بهره برد و وارد فضای مجازی شد و امضای آن معتبر است و می توانید با رفتن به بانک و پست و کارهای اداری که یک شهروند در طول روز در حوزه های مختلف دارد، با همان امضای اولیه صورت گیرد.

دبیر شورایعالی فضای مجازی تصریح کرد: دراین راستا وعده دادیم که اگر همراه اول بتواند اپلیکیشن مرورگری را عرضه نماید که تعداد زیادی از مردم ایران استفاده کنند، ما هماهنگی های لازم بین دستگاهی را فراهم می نماییم که کاربر وقتی وارد محیط می شود، برای یک مرتبه وارد شود و در طول روز در اپلیکیشن های مختلف بتواند با همان یک مرتبه ورود کارش را انجام دهد. این کار در ادامه نظام هویت معتبر است و ما به دنبال تسهیل کاربر و تسهیل تبادلات بین دستگاهی هستیم.
مدیریت وی پی ان برای عرضه خدمات اینترنتی به گروه های خاص
فیروزآبادی درباره طبقه بندی کاربران فضای مجازی بیان نمود: این برنامه کاری بین وزارت ارتباطات و کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه و معاونت فضای مجازی دادستانی است، البته بر اساس گزارش ها این فرایند از جدول زمانی شان عقب است اما به نظر می آید مراحل نهایی آن در حال انجام می باشد. این پروژه تحت عنوان مدیریت وی پی ان و مدیریت اینترنت کشور انجام می شود به جهت اینکه نیازهای اینترنتی طبقات مختلف مانند خبرنگاران، پزشکان، دانشگاهیان، با کیفیت بهتری عرضه خدمت شود.
وی در پاسخ به اینکه آیا محتوای مستهجن اینستاگرام که مخاطب آن کودکان هستند، مصداق جرم در فضای مجازی است، اظهار داشت: تشخیص جرم بر عهده قوه قضاییه است و نه مرکز ملی، اما بطور قطع از موارد مستهجن حساب می شود و طبق مصادیق تعیین شده، انتشارشان در کشور مجاز نمی باشد و به هیچ وجه سکوها و اپلیکیشن های ایرانی نباید نسبت به انتشار آنها اقدام نمایند. تابحال هم عکس العمل های اجتماعی زیادی به این موارد شده، چون بهترین راه برخورد با این موارد خود مردم و اعلام انزجار آنهاست. در پلت فرم های ایرانی هم از پخش بیشتر این موارد جلوگیری شده اما به هر حال فضای مجازی یک فضای باز جهانی است و نمی گردد جلوی همه چیز را برای همه افراد گرفت.
رئیس مرکز ملی فضای مجازی درباره انتظارات از وزارت ارتباطات برای تکمیل شبکه ملی اطلاعات و پیشرفت این شبکه توضیح داد: مصوبه شورایعالی فضای مجازی درباره شبکه ملی اطلاعات، برای افق ۱۴۰۴ نوشته شده، البته برای سال ۱۴۰۰، مجموعه پروژه هایی را مشخص کردیم که در حدود ۴۰ درصد آن انجام شده و امیدواریم بخش های دیگر آن هم در سال آینده تکمیل شود.
افزایش مالیات اپراتورها بر قیمت اینترنت تاثیر خواهد داشت
فیروزآبادی درباره افزایش ۱۰ درصدی مالیات اپراتورها مطابق با مصوبه کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی و تاثیر آن بر قیمت بسته های اینترنت اظهار داشت: این مصوبه حتما روی قیمت اینترنت تاثیر خواهد داشت.
وی درباره اعتراض نسبت به عدم محاسبه تعرفه نیم بها در پیام رسان ها و اپلیکیشن های داخلی توسط اپراتورها بیان نمود: ما در کمیسیون محتوای فضای مجازی در حال تهیه مدل اقتصادی برای تولیدکنندگان محتوا و سکوهای نشر محتوا هستیم که مراحل نهایی را طی می کند، در این خصوص ساترا مواردی را بیان کرد و از ما خواست که اجازه ورود به این حوزه را داشته باشد و ما هم گفتیم مبحث را رسیدگی کنند و اگر مشکلی هست رفع و رجوع شود.
دبیر شورایعالی فضای مجازی افزود: مصوب شورایعالی فضای مجازی در مورد تعرفه نیم بهای پلت فرم های بومی باید با دقت، رعایت و پیاده سازی شود اما این مصوبه، کلی است و بنابراین ما در حال مقررات نویسی برای آن هستیم تا جزئیات آنرا استخراج کرده و در آن صورت با دقت بیشتری اعمال سیاست خواهیم کرد. اما تا کنون هم وزارت ارتباطات ورود کرده و هم از آنجایی که بحث در ارتباط با VODها می شود، ساترا ورود کرده و امیدواریم این دو سازمان کارشان را به درستی انجام دهند.
ماینینگ بیت کوین در کشور مورد تایید است
فیروزآبادی درباره سیاست شورایعالی فضای مجازی در مورد ارزهای دیجیتالی توضیح داد: شورایعالی فضای مجازی در حوزه بیت کوین ورودی نداشته است اما ما در مرکز ملی فضای مجازی در جلساتی با شورای اقتصاد ورود کرده با دولت هماهنگی های لازم را داشته ایم. تولید و ماینینگ بیت کوین و ارزهای دیجیتالی به صورت مدیریت شده مورد تأیید است و می تواند مفید باشد، به شکلی صادرات انرژی و فعال شدن بخشی از اقتصاد کشور است.
ایشان در ادامه تصریح کرد: اما اگر بیت کوین بخواهد بخشی از پول رایج کشور یا بعنوان ذخیره مالی کشور باشد، با آن مخالفیم. ما باید از ظرفیت رمزارزهاها باید برای تسهیل تجارت و گردش پولی و کاهش هزینه های کشور استفاده نماییم اما اگر اینها بخواهند بخشی از ثروت کشور را به صورت منجمدشده در یک فضای مجازی قرار دهند، اساسا با آن موافق نیستیم و حداقل این است که آنرا تسهیل نمی نماییم.
مهدی اخوان بهابادی- مدیرعامل همراه اول هم در این مراسم با اشاره به اینکه مرکز مانیتورینگ خدمات پایه دیجیتال امروز شروع به کار کرده، اظهار داشت: خدمات پایه ای که در شبکه ملی اطلاعات عرضه می شود، در لحظه مانیتور می شود، خدماتی مانند شبکه دانش آموزی شاد، موتورهای جست وجو و برخی شبکه های اجتماعی در این مرکز در حال رصد هستند و اگر اتفاقی در فرایند سرویس دهی رخ دهد، واکنش بموقع را در رفع مشکل خواهیم داشت.1399/12/19
14:53:06
0.0 / 5
1609
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
طراحی سایت شیک
لینک دوستان سایت شیك
طراح سایت شیک