سایت شیک : طراحی سایت
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات:

افتتاح مركز داده غرب و شمال غرب كشور، بخش عمده ای از نیازهای كشور را برطرف خواهد نمود

افتتاح مركز داده غرب و شمال غرب كشور، بخش عمده ای از نیازهای كشور را برطرف خواهد نمود

آذربایجان شرقی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات تصریح كرد: افتتاح مركز داده غرب و شمال غرب كشور، بخش عمده ای از نیازمندی های كشور را برطرف خواهد نمود.


محمد جواد آذری جهرمی، روز یک شنبه در آیین افتتاح بزرگترین مرکز داده غرب و شمال غرب کشور مستقر در شهر تبریز که به صورت ویدئو کنفرانس برگزار شد، اظهار داشت: افتتاح این مرکز داده باعث تمرکز زدایی تجهیزات دیجیتالی در پایتخت و افزایش کیفیت ارتباطی در مناطق غرب و شمالغرب کشور شده و ظرف ۴۵ روز آینده، خدمات ابری این مرکز داده وارد مدار خواهد شد.
وی افزود: این مرکز داده باعث افزایش کیفیت ارتباطات در منطقه شمالغرب می شود و به کسب وکار مردم آذربایجان شرقی هم کمک می نماید.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، اضافه کرد: خوشحالیم که در چهارمین ایستگاه قطار سریع السیر اهداف تعیین شده امسال هستیم، بطوریکه گام اول سال جاری، توسعه ارتباطات روستایی برای ۱۵۰۰ روستا بود که توسط اپراتور همراه اول صورت گرفت و در گام دوم مرکز داده اقماری نخست کشور توسط اپراتور دوم صورت گرفت که از این طریق به خودکفایی در حوزه خدمات ابری رسیدیم.
وی بیان نمود: در گام سوم هم ۱۱۳۴ روستای دیگر به اینترنت پرسرعت کشور متصل شد.
جهرمی با اشاره به اینکه دستور رهبر معظم انقلاب برای تکمیل زیرساخت های شبکه ملی مورد توجه قرار گرفته و آقای رئیس جمهور هم توجه ویژه ای به این مورد دارند، اظهار نمود: تا آخر سال هشت ایستگاه دیگر را طراحی نموده ایم که برای پایداری اقتصاد دیجیتال در شرایط تحریم بسیار مهم می باشد.
وی تصریح کرد: شرکت زیرساخت علیرغم وجود تمامی مشکلات بر پشتیبانی از شبکه های اجتماعی توجه بسیاری کرده است.
ایشان در ادامه با تقدیر از خدمات همراه اول و اشاره به اینکه وسیع ترین پوشش شبکه ارتباطات در کشور مختص این شرکت است، اظهار داشت: خدمات این شرکت، برخی اوقات عادی به نظر می آید، ولی نباید فراموش نماییم که همراه اول بزگترین لوکوموتیو حوزه ارتباطات است.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در ادامه با بیان مطالبات این حوزه از شرکت همراه اول، تصریح کرد: آقای اخوان قول داده اند تا شهریور ماه در پنج نقطه تهران خدمات 5g مستقر خواهد شد که ورود ۵g به ایران اتفاق بزرگی است که ابتدا در اختیار پژوهش گرها قرار می گیرد تا تحقیقات صورت گیرد.
وی افزود: دومین موضوعی که از همراه اول میخواهیم، سرمایه گذاری در حوزه کودک و نوجوان است که همانا سرمایه گذاری در نسل آینده است و باید اکوسیستم نوجوانان و کودکان در فضای مجازی مورد توجه ویژه قرار بگیرد.
وی، شکستن قالب های انحصار در کسب و کار های اینترنتی را مبحث مهم دیگری بر شمرد و اضافه کرد: درهای همراه اول به روی کسب و کارهای فضای مجازی همانند سایر اپراتور ها باز نیست و باید مسیر به جوانان باز شود تا کسب وکار ها انجام گیرد.
آذری جهرمی ضمن تقدیر از سیستم «شاد» هم اظهار داشت: درست است که اشکالاتی دارد اما آیا همین سیستم شاد قبلا وجود داشت؟ واقعا کار بزرگی بود که ۹ میلیون دانش آموز در سامانه حضور داشتند و نیاز هم نیست این خدمات مجانی عرضه کرده شود و دولت باید پول این خدمات را بدهد.
وی، انتقال اکوسیستم فضای مجازی ایران به عرصه بین الملل را هم حائز اهمیت دانست و اظهار داشت: کشورهای دوست و همسایه ابراز علاقه کرده اند که در این حوزه با ما همکاری کنند.
آذری جهرمی با تقدیر از نهادهایی چون مجلس شورای اسلامی، شورایعالی فضای مجازی و پلیس فتا، اظهار داشت: روز گذشته در تماسی با پلیس فتا متوجه شدم که خوشبختانه میزان شکایت مردم بیست درصد کاهش یافته است، چون که رمز پویا اجرا شد. البته خیلی از دوستان جرایم فضای مجازی را به استفاده از پیام رسان های داخلی سوق می دهند، اما نباید تکلیف مشکل کشور را با پیام رسان های داخلی حل نماییم. در واقع جلوگیری از جرایم به اصلاح رویه نیاز دارد که ان شالله در مجلس جدید پیگیری شود.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در انتها ضمن قدردانی از حضور رئیس مجلس شورای اسلامی در این مراسم، با تاکید بر اینکه مجلس شورای اسلامی محلی برای گفت وگوی دولت و نمایندگان مردم است، اظهار نمود: باید فضای گفتگو فراهم باشد و نباید طوری تلقی شود که فضای دو قطبی مخالفت یا موافقت با فضای مجازی وجود دارد و هم اکنون توسعه لازمه کشور است، البته ما نگرانی های اخلاقی جامعه و نگرانی فرهنگی جامعه و بحران هویت را رد نمی نماییم، همه باید تعامل نماییم.
وی ادامه داد: انتقادات وارده در مجلس شورای اسلامی سازنده است، مجلس ما هم این رویکرد را دارد و ما باید از وجود این دغدغه حداکثر استفاده را ببریم. برای ما فرصتی بوجود آمده است که به حتم از آن استفاده خواهیم کرد.
وی افزود: ما باید نگاهی به اصل کار و پشتیبانی از تولید کنندگان داشته باشیم. زمانی گفتند که پیامک های دینی را ارزان کنید، آن کسی که پیامک را ارسال می کرد، چون برایش ارزان تمام می شد، دیگر پیامک نفرستاد و بعد از آن شاهد بودیم که صدای مراجع تقلید درآمد.
وی تصریح کرد: بحث گران و یا ارزان کردن نیست، بلکه به نیت ترویج اپراتور باز می گردد. این امری طبیعی است که اپراتورها کالای لوکس و گران را می فروشند، اما ما بیایم به جای اینکه دست در جیب مردم نماییم، سهم تولیدکننده را به جیبش برگردانیم.1399/04/08
23:50:39
5.0 / 5
2229
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
طراحی سایت شیک
طراح سایت شیک