سایت شیک : طراحی سایت

رشد استارت آپ های فضایی با آزادسازی داده های ماهواره ای

رشد استارت آپ های فضایی با آزادسازی داده های ماهواره ای

رئیس سازمان فضایی ایران یکی از مشکلات استارت آپ های حوزه فضایی را عدم توسعه بازار و ناشناخته بودن خدمات آنها دانست و اظهار داشت: اولویت اول سازمان فضایی توسعه استارت آپ ها و عرضه خدماتی است که به شکل گیری و توسعه صنعت فضایی در کشور می تواند کمک نماید.


به گزارش سایت شیک به نقل از وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، مرتضی براری با اشاره به اینکه همزمان با توسعه فناوری فضایی طی یک دهه گذشته اقدامات ارزشمندی در این حوزه انجام شده است، اظهار داشت: طی برنامه ۱۰ساله اول فضایی که از سال ۸۵ تا ۹۴ ادامه داشت، توانستیم با اقتدار جایگاه اول منطقه و رتبه ۱۱ جهان را در حوزه تولیدات علمی عرصه فضایی به دست آوریم.
وی با اشاره به اینکه سال ۱۳۸۷ با قرارگیری ماهواره در مدار ۲۵۰ کیلومتری نهمین کشور دنیا بودیم که به چرخه کامل فناوری فضایی دست پیدا کردیم، اضافه کرد: مهم ترین دغدغه ما در برنامه ۱۰ ساله دوم این است که فناوری فضایی به تثبیت برسد و ماهواره ای عملیاتی بالای مدار ۵۰۰ کیلومتر قرار دهیم تا بتوانیم به جامعه خدمات پایدار عرضه دهیم به عبارتی مهم ترین اولویت ما این است که اقتدار علمی و فناوری در عرصه فضا را به اقتدار صنعتی و اقتصادی تبدیل نماییم.
معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به اینکه یکی از اهداف بزرگ سازمان فضایی توسعه و معرفی کاربردهای فناوری فضایی به مردم است، اظهار داشت: بیشتر از ۴۰ سال است که در کشور داده های ماهواره ای را دریافت می نماییم. امروزه این داده های می تواند در صنعت کشاورزی ارزش افزود بخش را بالا ببرد، به کشاورز برای افزایش تولید سرویس و خدمات بدهد و کاهش هزینه های تولید محصولات کشاورزی را به دنبال داشته باشد و در حوزه محیط زیست برای حفظ و مراقبت از جنگل ها، منابع طبیعی و مدیریت بلایای طبیعی کاربرد بسیار زیادی دارد.
برابری با تکیه بر اینکه در دنیای امروز صدها استارت آپ شکل گرفته اند که با استفاده از داده های ماهواره ای به جامعه خدمات می دهند و تلاش ما این بود که با حضور جوانان خلاق و خوش فکر و شکل گیری استارت آپ های فضایی در این عرصه نقش آفرینی نماییم، اضافه کرد: در کنار این تلاش جهت ورود داده های فضایی به زندگی روزمره مردم، برای ورود بخش خصوصی، شرکتهای دانش بنیان و استارت آپ ها در این حوزه بسترسازی کردیم.
وی ضمن اشاره به راه اندازی کارگاه های توانمندسازی، معرفی و گزارش ظرفیت های بخش فضایی در دانشگاه هایی که به این صنعت مرتبط بودند، اظهار نمود: خوشبختانه علاقه مندان زیادی به این عرصه وارد شدند و ما برای آماده سازی زیرساخت ها، در نخستین اقدام آرشیو ۴۰ ساله داده های ماهواره ای را آزاد و آمادگی خویش را برای دسترسی مجانی بخش خصوصی به این داده ها اعلام کردیم.
رئیس سازمان فضایی ایران اضافه کرد: از طرفی کتابخانه طیفی را هم به صورت مجانی در اختیار علاقمندان قرار دادیم و استارت آپ ها با این آزادسازی داده ها این آغاز به شکل گیری کردند و در کنار آن سعی کردیم برای توسعه زیرساخت ها مرکز داده را قوی تر نماییم و هم اکنون از ۱۲ ماهواره به صورت آنلاین داده دریافت می نماییم که منشا شکل گیری خیلی از کسب و کارها شده است.
براری با اشاره به اینکه بزودی مرکز داده آرشیو برای عرضه خدمات به صورت ابری به استارت آپ ها و شرکتهای دانش بنیان آماده بهره برداری می شود، اظهار داشت: از طرفی سعی کردیم با همکاری بخش خصوصی مراکز نوآوری بخش فضایی را توسعه دهیم و الان دو مرکز نوآوری توسط سازمان فضایی و پژوهشگاه فضایی با مشارکت بخش خصوصی در حال شکل گیری است و امیدواریم با علاقمندی جدی که در بخش خصوصی به وجود آمده بتوانیم تعداد این مرکز نوآوری را افزایش بدهیم. مهم ترین هدف مراکز نوآوری این است که بتوانند شرکتهای دانش بنیان را این عرصه توسعه دهند و به صورت عملی سرویسهای قابل قبولی را به جامعه عرضه بدهند.
وی یکی از اشکالات استارت آپ های حوزه فضایی را عدم توسعه بازار و ناشناخته بودن خدمات آنها دانست و تصریح کرد: یکی از اشکالات دستگاههای دولتی بودند که باید کمک می کردیم از خدمات استارت آپ ها استفاده کنند. بدین منظور با اغلب دستگاههای دولتی مصرف کننده فناوری جلساتی داشتیم و خوشبختانه دستگاه ها استقبال خوبی کردند. اولویت اول سازمان فضایی توسعه استارت آپ ها و عرضه خدماتی است که به شکل گیری و توسعه صنعت فضایی در کشور می تواند کمک نماید.

در دنیا ۷۶ درصد کل زنجیره ارزش بخش فضایی در اختیار بخش خصوصی است
معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به اینکه امروزه در دنیا ۷۶ درصد کل زنجیره ارزش بخش فضایی در اختیار بخش خصوصی است، اظهار داشت: اولویت دوم سازمان فضایی توسعه حضور بخش خصوصی و حرکت در بستر اصل ۴۴ قانون اساسی برای عدم تصدی گری دولت می باشد و در این حوزه با تصویب پروانه ماهواره های مخابراتی ورود این بخش را تسهیل کردیم.
براری با تقدیر از استقبال هلدینگ های بخش اقتصادی کشور که در این عرصه سرمایه گزاری نموده اند، افزود: کنسرسیوم هایی از بخش خصوصی شکل گرفتند و در عرصه ماهواره های سنجشی، منظومه های ماهواره ای و توسعه سرمایه گذاری در حوزه فضا فعال شده اند و در آینده شاهد رونق این بخش خواهیم بود.
وی اولویت سوم این سازمان و یکی از مهم ترین برنامه های بخش فضایی کشور را، توسعه و تثبیت فناوری و زیرساخت های فضایی اعلام نمود و اظهار داشت: در دنیای امروز حوزه زیرساخت فضایی استراتژیک و تبدیل به زیرساخت عرضه خدمات شده است و خیلی از خدمات مانند ناوبری و سنجش از راه دور از زیر ساخت های فضایی گرفته می شود پس باید تلاش نماییم این زیرساخت تثبیت شود.
رئیس سازمان فضایی ایران ضمن اشاره به توسعه آزمایشگاه های در رابطه با تست و تجمیع ماهواره ها بعنوان یکی از حوزه های توسعه زیرساخت های فضایی در کشور خاطرنشان کرد: توسعه ایستگاه های زمینی بعنوان گیت وی های فضایی که محل برقراری ارتباط، کنترل، هدایت و دریافت داده های ماهواره ها است از بخش هایی است که به آن توجه داریم و هم اکنون ایستگاه های زمینی ماهدشت البرز، قشم، چناران خراسان رضوی و ایستگاه در حال توسعه سلماس در آذربایجان غربی را به این منظور بوجود آورده ایم.
براری یکی دیگر از حوزه های در حال توسعه را پایگاه پرتاب فضایی معرفی نمود و اظهار داشت: پایگاه پرتاب ماهواره برای مدارات بالای ۵۰۰ کیلومتر تا مدارات ژئو یا مدارات هماهنگ با خورشید که طی دو سال قبل جانمایی و طراحی های آن آن انجام شده پایگاه چابهار است و در آینده نزدیک شاهد بهره برداری از فاز اول این پایگاه هستیم. ما طراحی و ساخت چهار ماهواره بر را در برنامه داشتیم. نخستین ماهواره بر سفیر بود که ماهواره های مدارات تا ۲۵۰ کیلومتر را حمل می کرد و چهار ماهواره امید، نوید، رصد و فجر را در مدار ۲۵۰ کیلومتر قرار داده است.
وی با اشاره به اینکه توسعه فناوری دو ماهواره بر سیمرغ و ذوالجناح برای مدار ۵۰۰ کیلومتر شروع شده است، اظهار داشت: تا چند ماه آینده تثبیت ماهواره بر سیمرغ انجام می شود و ماهواره بر ذوالجناح که برای مدارات لیو طراحی شده می تواند ماهواره هایی با وزن بالای ۲۰۰ تا ۲۲۰ کیلوگرم را در مدار ۵۰۰ کیلومتری زمین قرار بدهد.
رئیس سازمان فضایی ایران اضافه کرد: برای ماهواره هایی با وزن بیشتر از ۲۵۰ کیلوگرم که باید در مدارات بالای ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ کیلومتری زمین قرار بگیرند ماهواره بر «سریر» را در نظر گرفته ایم که پژوهش های در رابطه با این ماهواره بر انجام شده و در آینده نزدیک ساخت آن شروع می شود و برای دستیابی به مدار ۳۶ هزار کیلومتر ساخت ماهواره برهای سروش ۱ و ۲ را در نظر داریم و تلاش خواهیم کرد که مبتنی بر زمان بندی انجام شده ساخت این ماهواره برها صورت گیرد.

سازمان فضایی ماهواره پارس ۱ را تحویل گرفته است
براری با اشاره به اینکه چندین ماهواره آماده پرتاب هستند، اظهار داشت: سازمان فضایی ماهواره پارس ۱ را تحویل گرفته است، ماهواره ظفر آماده هست و ماهواره طلوع در حال تکمیل هست و تا یک ماه آینده ماهواره ناهید ۲ را هم تحویل خواهیم گرفت و همزمان با توسعه ماهواره برها و ایستگاه های زمینی سامانه بلوک انتقال مداری که ماهواره ها را از مدار ۴۰۰ کیلومتر به مدار ۷۰۰۰ کیلومتری انتقال می دهد در حال تکمیل است. تا آخر دولت دوازدهم چند پرتاب ماهواره خواهیم داشت و در حال هماهنگی با پرتاب گر هستیم و در صورت اعلام آمادگی آن، بلوک انتقال مداری ماهواره های پارس۱، ظفر ۲، طلوع و ناهید ۲ را در مدار قرار می دهیم.
وی با اشاره به اینکه ماهواره سنجشی پارس ۱ از لحاظ فناوری یکی از پیشرفته ترین ماهواره های ساخت کشور است، تصریح کرد: برای ساخت این ماهواره شبکه سازی و توانمندی آن، یکی از اولویت ها بود و این ماهواره با همکاری بخش فضایی پژوهشگاه فضایی، ۱۸ شرکت خصوصی، چهار دانشگاه و پژوهشکده در پژوهشگاه فضایی ساخته شده و فرایند تست و تحویل گیری آن شش ماه زمان برده است.
رئیس سازمان فضایی ایران با بیان اینکه در ماهواره سنجشی پارس ۱ خیلی از فناوری های پیچیده با توانمندی داخلی محقق شده است، اظهار نمود: پارس ۱ نخستین ماهواره تصویربرداری است که پیش رانش و قابلیت تغییر مدار را دارد و در این ماهواره از سلول های خورشیدی باز شونده استفاده شده و دارای سه دوربین است، یک دوربین مالت دی اکسپکترال ۱۵ متر که می تواند طی سه ماه ۹۵ درصد کشور را تصویربرداری کند و با عنایت به این که میلیون ها هکتار زمین کشاورزی، باغ، جنگل و منابع طبیعی در کشور داریم، حفظ این جنگل ها و افزایش ارزش افزوده بخش کشاورزی یکی از اولویت های ما در طراحی این ماهواره بوده است.
براری با اشاره به اینکه باید تلاش نماییم علاوه بر توسعه فناوری و کاربردها و تثبیت فناوری فضایی برای حفظ منافع جمهوری اسلامی در مجامع بین المللی حضور موثر داشته باشیم، اظهار داشت: یکی از موسساتی که در آن حضور فعال داریم کمیته کوپوس در سازمان ملل است که از موسسین آن بوده ایم و همواره در این جلسات به صورت جامع حضور پیدا می نماییم تا به حل چالشهایی در حال رشد بخش فضایی مانند مدیریت ترافیک، زباله های فضایی و مرز بین هوا و فضا با همکاری دانشگاه ها و دستگاههای مرتبط کمک نماییم و حضوری اثر گذار در مجامع در رابطه با کوپوس داشته باشیم.
وی ادامه داد: باید سازوکارها و مقررات بگونه ای تدوین شود که منافع جمهوری اسلامی و کشورهای در حال توسعه برای دسترسی به فضا حفظ شود. همیشه کشورهایی که در این عرصه پیش رو بوده اند تلاش می کنند قوانین محدودسازی برای کشور در حال توسعه بنویسند و نباید به این کشورها اجازه بدهیم مانع دسترسی دیگر کشورها به فضا بشوند. چونکه فضا یک زیرساخت استراتژیک، توسعه ای، آینده ساز و تمدن ساز است.

هر سال پنج نقطه مداری را ثبت می کنیم
معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به اینکه امروزه زیرساخت های خیلی از خدمات در حال جابجایی به سمت فضا است، اظهار داشت: همانطور که در معاهدات سازمان ملل وجود دارد دسترسی به فضا باید برای تمام کشورها آزاد باشد و به این قانون خدشه ای وارد نشود.
براری با بیان اینکه ایران در سال ۲۰۱۹ بعنوان کوردینیتور گروه ۷۷ سازمان ملل انتخاب شده که ۱۳۲ کشور عضو آن هستند، تصریح کرد: با عنایت به عملکرد خوب سازمان فضایی در این گروه، برای سال ۲۰۲۰ هم این مسئولیت به جمهوری اسلامی محول شد و سعی کردیم با همکاری دفتر نمایندگی سازمان فضایی در وین ارتباطات خوبی با دبیرخانه کوپوس در سازمان ملل داشته باشیم.
وی ضمن اشاره به دیدار وزیر ارتباطات با دبیر کمیته کوپوس، افزود: در این جلسه توافقات خوبی انجام شد و مقرر است جمهوری اسلامی با کمیته کوپوس کنفرانسی بین المللی برگزار کند که به دلیل بیماری کرونا این برنامه تا اطلاع ثانوی به تعویق افتاده است. فضا امروزه تبدیل به زیرساخت استراتژیک شده است و با چالش های بسیاری در آن مواجه هستیم. بعنوان مثال بحث ترافیک فضایی، چالش زباله های فضایی، مرز بین هوا و فضا و دستیابی به اعماق فضا از این دست چالش ها هستند و در تلاش هستیم با همکاری با کشورهای دوست حضور موثر در سازمان ملل را افزایش دهیم.
رئیس سازمان فضایی ضمن اشاره به عضویت ایران در سازمان اپسکو (سازمان همکاریهای فضایی آسیا و اقیانوسیه) اظهار داشت: اپسکو سازمانی منطقه ای است و هشت کشور ایران، چین، ترکیه، پاکستان؛ مغولستان، پرو، بنگلادش و تایلند در آن عضو هستند که تلاش کردیم با حضور موثر پروژه های خوبی را تعریف نماییم و این کشورها با همکاری هم بتوانند در این سازمان نقش موثری ایفا کنند.
براری با تکیه بر همکاریهای دو و چندجانبه با روسیه، چین و کشورهای منطقه در حوزه بین المللی اضافه کرد: تلاش داریم که این همکاریهای دوجانبه ارتقا پیدا کند و طرح هایی را آغاز کرده و در حال تعریف پروژه های جدیدی هم هستیم که بتوانیم با همکاری کشورهای عضو، آنها را انجام دهیم.
وی یکی از دستاوردهای سازمان فضایی را ثبت نقاط مداری دانست و اظهار داشت: ثبت نقطه مداری است که برای همه کشورها بسیار حایز اهمیت است و ما سعی کردیم که هر ساله پنج نقطه را ثبت نماییم و که بتوانیم با همکاری بخش خصوصی و نهادهای غیر دولتی علاقه مند به این حوزه، ماهواره ها را در این نقاط قرار دهیم. سال جاری مدت زمان نقطه مداری ۴۳.۵ درجه کشور به پایان می رسید و با گزارش حقوقی محکمی که تهیه شد، توانستیم این مدار را برای سه سال دیگر تثبیت نماییم و در تلاش هستیم با همکاری بخش خصوصی شاهد قرارگیری ماهواره مخابراتی در این نقطه مداری باشیم.1399/11/01
18:11:43
0.0 / 5
1230
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
طراحی سایت شیک
طراح سایت شیک