سایت شیک : طراحی سایت
انتقاد فعالان فضای مجازی از جهرمی؛

وزارت ارتباطات یا دفتر حفظ منافع اینستاگرام در كشور

وزارت ارتباطات یا دفتر حفظ منافع اینستاگرام در كشور

به گزارش سایت شیک فعالان فضای مجازی پاک نسبت به حمایت تلویحی وزیر ارتباطات از شبکه اجتماعی اینستاگرام برای پخش زنده بازی روز گذشته فوتبال قهرمانی باشگاه های آسیا، واکنش نشان دادند.به گزارش سایت شیک به نقل از مهر، فعالان فضای مجازی پاک در یک نشست هم افزایی، نسبت به حمایت تلویحی وزیر ارتباطات از شبکه اجتماعی اینستاگرام برای پخش زنده بازی روز گذشته فوتبال قهرمانی باشگاه های آسیا، واکنش نشان دادند؛ به اعتقاد آنها این طور به نظر می آید که وزارت ارتباطات، دفتر حفظ منافع اینستاگرام در ایران است.
محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات روز گذشته در پیامی که در شبکه های اجتماعی اینستاگرام و توئیتر منتشر کرد، به دنبال پشتیبانی از شبکه اینستاگرام برای پخش زنده بازی فوتبال تیم های پرسپولیس و اولسان کره جنوبی، از کاربران ایرانی خواست با عنایت به این که ساعات دشواری به لحاظ ترافیکی برای شبکه اینترنتی کشور پیش رو است، به جهت اینکه همه بتوانند از امکان پخش زنده اینستاگرام بهره مند شوند، در زمان برگزاری فوتبال، استفاده پرحجم مثل بعضی دانلودها از اینترنت را متوقف کنند.
در این راستا برخی فعالان فضای مجازی در نشست هم اندیشی جمعیت توسعه گران فضای مجازی پاک، از عملکرد وزیر ارتباطات در مورد موضوعات در ارتباط با شبکه های اجتماعی انتقاد کردند.
در این نشست محمدمهدی حبیبی فعال فضای مجازی و عضو هیئت مدیره جمعیت توسعه گران فضای مجازی پاک با اشاره به اینکه هفته حقیقتاً تلخی را در فضای مجازی کشور سپری کردیم، اظهار داشت: لایو اینستاگرامی پسربچه ۱۴ ساله مایه تأسف و شوک آور بود؛ اما متأسفانه در واکنش به این موضوع، آقای جهرمی بیشتر دغدغه فیلترینگ داشتند و به جای آنکه مسئولیت را بپذیرند، واکنشی متفاوت نشان دادند.
وی اضافه کرد: این درحالی است که اگر توسعه داخلی اتفاق افتاده بود و ما سرویسهای خودمان را داشتیم و اگر شبکه ای داشتیم که دست خودمان بود و به شکلی تنظیم گری محتوای آن با ما بود، هیچگاه این گونه اتفاقات روی نمی داد.
حبیبی با اشاره به اینکه اگر کاربران ما بر بستر داخلی بودند هیچکدام از این اتفاقات نمی افتاد، اظهار داشت: اما آقای وزیر ارتباطات به خاطر رأی آوردن و یا هر مسئله دیگری و یا به علت اینکه به فکر میز خودشان هستند، در مواجهه با این مشکل، نخستین مسأله ای که به ذهنشان می رسد بحث فیلترینگ است.
این فعال فضای مجازی ضمن اشاره به مبحث توئیت اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور در توئیتر که به علت استفاده از گوشی آیفون، با واکنش های بسیاری همراه شد، اظهار داشت: متأسفانه شاهد می باشیم که به علت استفاده آقای جهانگیری از گوشی آیفون، یک اکانت از یک وزارتخانه کشور آمریکا که مشخص نیست کارمند درجه چندم آنجا است، معاون اول دولت کشور ما را به تمسخر می گیرد.
وی اضافه کرد: البته حضور آقای جهانگیری در شبکه های اجتماعی خارجی مانند توئیتر به علت مناسبات بین المللی پذیرفتنی است اما نباید در مورد مسائل داخلی کشور بر این بستر صحبت کنند. با این وجود معلوم نیست که چندین بار باید گفته شود که مسؤلان کشور وظیفه دارند که از محصولات داخلی حمایت کنند. اما بازهم این اتفاقات تکرار می شود و مسؤلان به تمسخر گرفته می شوند و هیچ کاری نمی کنند.
عضو هیئت مدیره جمعیت توسعه گران فضای مجازی پاک ضمن اشاره به بازی فوتبال روز گذشته و استفاده کاربران از پیام رسان های بومی برای تماشای این بازی، اظهار داشت: آمارها نشان داده است که شبکه های داخلی با کیفیت قابل قبول، پاسخگوی چندین میلیون کاربر منحصر به فرد بودند اما متأسفانه باز هم وزیر ارتباطات در جایگاه دفتر حفظ منافع اینستاگرام در کشور به مردم می گوید که دانلود نکنید تا اینستاگرام بتواند پاسخگوی کاربرانی باشد که از پخش زنده این برنامه استفاده می نمایند.
وی با اشاره به اینکه ۷۰۰ هزار بیننده ابتدایی لایو اینستاگرام به علت کیفیت فاجعه این پخش زنده به ۴۰۰ هزار بازدید کاهش پیدا کرد، اضافه کرد: در مقابل این کیفیت بسیار بد، ما شاهد کیفیت به شدت عالی و با وقفه های خیلی کم در بستر پیام رسان های داخلی برای تماشای فوتبال بودیم، با این وجود وزیر ارتباطات عملکرد این بسترهای بومی را نمی بیند و فکرش این است که مردم دانلود نکنند تا اینستاگرام بتواند خدمت رسانی کند.
حبیبی با ابراز امیدواری از اینکه این تفکر هرچه سریع تر از بین برود، اظهار داشت: البته ما بارها نقد کرده ایم و این نقد به جایی نرسیده است. با این وجود همچنان امیدواریم که این نگاه به فضای مجازی کشور از کشور ما رخت ببندند و افراد به فکر میز و رأی خودشان نباشند. مقداری هم به فکر بچه های مردم باشند و نگویند که سیاه نمایی می کنید. نگویند که ما بچه های مردم را فاسد خطاب نکنیم. چون که ما نمی گوییم بچه های مردم فاسد هستند بلکه معتقدیم که آن کسی که بساط فساد و اغواگری را می بیند و چیزی نمی گوید و سکوت می کند و یا آدرس انحرافی می دهد، مفسد است.
در این نشست رسول جلیلی عضو حقیقی شورایعالی فضای مجازی هم عملکرد این هفته وزیر ارتباطات را دون شأن یک وزیر جمهوری اسلامی عنوان نمود و اظهار داشت: از عملکرد آقای جهرمی گله مند هستیم و حضور مسؤلان سطح عالی کشور در شبکه های اجتماعی خارجی، مورد انتقاد و نقد است.
در همین حال پرهام فرهنگ وصال حقوقدان تجارت بین الملل هم اظهار داشت: متأسفانه با یک زنجیره ای از طیف های متفاوت از درون دولت گرفته تا خود جامعه مدنی روبرو می باشیم که یک نوع همکاری عجیب و غریب برای تخریب نظام دارند. هر هفته متأسفانه با یک اتفاق عجیب در این فضا مواجه هستیم و این هجمه، روز گذشته در فوتبال نمود پیدا کرد.

1399/10/01
14:20:42
5.0 / 5
1218
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
طراحی سایت شیک
لینک دوستان سایت شیك
طراح سایت شیک