سایت شیک : طراحی سایت

كلاهبرداری از كاربران با هك شبكه های اجتماعی

كلاهبرداری از كاربران با هك شبكه های اجتماعی

به گزارش سایت شیك در حالیكه این روزها دسترسی غیرمجاز به گوشی و شبكه های اجتماعی كاربران به واسطه مهندسی اجتماعی افزایش یافته، كاربران با رعایت نكات امنیتی ساده می توانند از این روش كلاهبرداری ها پیشگیری كنند.


به گزارش سایت شیک به نقل از ایسنا، مهندسی اجتماعی یا social engineering، سوءاستفاده زیرکانه از تمایل طبیعی انسان به اعتماد کردن است که به کمک مجموعه ای از تکنیک ها، فرد را به فاش کردن اطلاعات یا انجام کارهایی خاص متقاعد می کند. خیلی از حملات مهندسی اجتماعی نیازی به اطلاعات فنی تخصصی ندارند و لازم نیست که یک متخصص کامپیوتر و یک هکر حرفه ای به شما حمله کند، بلکه هر یک از افراد جامعه می تواند نقش یک مهاجم را ایفا کند، ازاین رو باید همیشه نسبت به محیط اطراف آگاه بود.
در سیستم مهندسی اجتماعی، مهاجم به جای استفاده از روش های معمول و مستقیم نفوذ جمع آوری اطلاعات و عبور از دیواره آتش برای دسترسی به سیستم های سازمان و پایگاه داده های آن، از مسیر انسان هایی که به این اطلاعات دسترسی دارند و با استفاده از تکنیک های فریفتن، به جمع آوری اطلاعات در جهت دستیابی به خواسته های خود اقدام می کند.
در این راستا پلیس فتا هم نسبت به هک کاربران به شیوه مهندسی اجتماعی اخطار داد. یکی از روش های کلاهبرداری، دسترسی غیرمجاز به شبکه اجتماعی کاربران و کلاهبرداری از مخاطبان وی است. بدین ترتیب که کلاهبردار گوشی فرد را هک کرده و با دسترسی به شبکه اجتماعی وی، مبادرت به ارسال پیام و درخواست پول بعنوان قرض به مخاطبان وی کرده است.
کلاهبرداران سایبری با روش های مختلفی از قبیل ارسال لینک های آلوده و نصب بدافزارها و برنامه های آلوده مبادرت به دسترسی و نفوذ به گوشیهای هوشمند شهروندان می کنند. همینطور در روشی دیگر که رایج تر است، کلاهبرداران با شماره تلفن شهروندان در شبکه های اجتماعی ثبت نام کرده و کد پیامک شده جهت تایید هویت را هم با ترفندهای گوناگون از قربانی دریافت می کنند و بعد از فعال سازی شماره قربانی در شبکه های اجتماعی، با آن مبادرت به کلاهبرداری می کنند.
پلیس فتا اخطار می دهد که به هیچ عنوان کدی که برای احراز هویت دریافت می کنید، برای کسی ارسال نکنید، گوشی همراه خویش را حتی برای چند لحظه در اختیار افراد غیرقابل اعتماد قرار ندهید؛ چونکه کلاهبرداران در صورت دسترسی به گوشی همراه شما، برای هک حساب شبکه اجتماعی تان فقط به چند ثانیه زمان نیاز دارند، این زمان فقط به اندازه ای نیاز است که کلاهبردار کد ارسال شده از شبکه اجتماعی برای شما را خوانده و سپس آنرا حذف کند.
همینطور لازم است شهروندان در صورت دریافت هرگونه پیامک از مخاطبان و آشنایان خود در خصوص درخواست کمک نقدی بعنوان قرض، ابتدا مبحث را بررسی نموده و با تماس با وی و پرس وجو از اطرافیان، از صحت مبحث مطمئن شوند و هیچ وقت با عجله و شتاب و بدون تحقیق در مورد مبحث مبادرت به واریز وجه نکنند.1399/06/29
14:08:30
5.0 / 5
1812
تگهای خبر: سیستم , كاربر , كامپیوتر , گوشی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
طراحی سایت شیک
طراح سایت شیک