سایت شیک : طراحی سایت

سرما چه تأثیری روی گوشی می گذارد؟

سرما چه تأثیری روی گوشی می گذارد؟

به گزارش سایت شیک، گاهی گفته می شود که هوای سرد باتری تلفن همراه شما را از کار می اندازد اما هوا باید چقدر سرد باشد که روی ابزار تکنولوژی شما تأثیر منفی بگذارد و مشکل ایجاد کند؟به گزارش سایت شیک به نقل از ایسنا، همزمان با رشد و توسعه فناوری، استفاده مردم از گوشی تلفن همراه در همه زمان ها بالا رفته است اما همانگونه گرمای زیاد در فصل تابستان می تواند سبب اختلال در تلفن همراه شود، سرما هم می تواند تأثیراتی بر این وسیله الکترونیکی بگذارد اما با رعایت نکاتی می توان از نتایج احتمالی آن جلوگیری کرد.

در ابتدا کاربران باید بدانند که چه نوع باتری در گوشی آنها وجود دارد و این را باید با بهره گیری از مشخصات گوشی خود در سایت یا اطلاعات لازم برروی جعبه گوشی پیدا کنند و یا اگر بتوانند به باتری دسترسی داشته باشید، این اطلاعات بطور معمول برروی خود باتری موجود است. هم اکنون خیلی از سازنده ها، از باتری های لیتیوم-یونی استفاده می نمایند (که با اسامی باتری Li-ion و یا LIB شناخته می شود). این باتری ها اندازه های متنوعی دارند اما بیشتر باتری های گوشیهای هوشمند، در اندازه های کوچک و فرم مستطیل هستند؛ در بعضی از گوشیهای هوشمند نیز از باتری های لیتیوم-پلیمری استفاده می شود.

درباره نحوه فعالیت باتری های لیتیوم-یونی بطور خلاصه می توان گفت باتری های لیتیوم-یونی با جابه جا کردن یون ها بین قطب منفی و مثبت برای شارژ یا تخلیه شارژ کار می کنند. هوا یا بطور دقیق تر دما، می تواند در چگونگی جابه جایی یون ها بین الکترودها موثر باشد. اگر هوا بسیار سرد شود، یونها حرکت نمی کنند و باتری کار نخواهد کرد، البته نکته کلیدی این است برای چنین شرایطی، هوا باید واقعا خیلی سرد باشد.

فعالیت باتری های لیتیوم-یونی در دماهای متفاوت بدین ترتیب است که در دمای کمتر از ۴۰ درجه سانتی گراد زیر صفر، فعالیت باتری متوقف می شود، در دمای کمتر از ۲۰ درجه سانتی گراد زیر صفر، درصدی از شارژ باتری های لیتیوم-یونی تخلیه می شود، در دمای بیش از صفر درجه سانتی گراد، باتری لیتیوم-یونی بدون مشکل شارژ خواهد شد، در دمای بیش از ۴۵ درجه سانتی گراد، باید از شارژ کردن باتری های لیتیوم-یونی بپرهیزید، در دمای بیش از ۶۰ درجه سانتی گراد نیز باتری لیتیوم-یونی آغاز به تخلیه شارژ می کند.

راهی برای حفظ عملکرد باتری گوشیهای هوشمند

دمای مناسب برای شارژ باتری های لیتیوم -یونی بین ۱۰ درجه و ۳۰ درجه سانتیگراد است در صورتیکه میزان شارژ مناسب که باید در باتری ذخیره شده باشد، بین ۴۰ تا ۸۰ درصد است؛ اگر این سفارش ها را جدی گرفته، می توانید اطمینان حاصل کنید عمر باتری شما بیشتر می شود. علاوه بر موارد ذکر شده باید توجه داشت که باتری های لیتیوم -یونی گاهی بطور خودکار آغاز به تخلیه شارژ می کنند که این مساله البته بین تولیدکنندگان مختلف متفاوت می باشد، اما بطور معمول هر ماه بین ۱.۵ تا ۲ درصد رخ می دهد که به دما نیز بستگی دارد و بالاخره، متوسط طول عمر یک باتری، بین ۵۰۰ تا هزار چرخه است و هر چرخه، زمانی است که باتری شما به پایان رسیده و دومرتبه شارژ شده است.

بنابراین بهترین راه برای جلوگیری از خاموش شدن دستگاهتان این است که آنرا از سرد شدن بسیار دور نگه دارید؛ اما اگر این مساله غیرقابل اجتناب است، کارشناسان سفارش می کنند که گوشی خودرا در یک فضای عایق بندی شده و یا در جیب خود قرار دهید، جایی که به بدن شما نزدیک تر است.

منبع:

1402/07/06
18:58:21
5.0 / 5
219
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
طراحی سایت شیک
لینک دوستان سایت شیك
طراح سایت شیک