سایت شیک : طراحی سایت
در گزارش سایت شیك اعلام شد؛

آخرین وضعیت توسعه و ساماندهی مراکز داده در کشور

آخرین وضعیت توسعه و ساماندهی مراکز داده در کشور

به گزارش سایت شیک، رییس کمیته مرکز داده و مدیریت محتوای شورای راهبری توسعه شبکه ملی اطلاعات با تشریح آخرین وضعیت توسعه مراکز داده در کشور اظهار داشت: ظرفیت این مراکز تا ۱۴۰۶ به ۱۰ هزار رک افزایش خواهد یافت.احسان آریانیان رئیس پژوهشکده فناوری اطلاعات پژوهشگاه ارتباطات فناوری اطلاعات در گفتگو با خبرنگار مهر در مورد آخرین وضعیت مراکز داده در کشور اظهار داشت: در طرح کلان معماری شبکه ملی اطلاعات که مرکز ملی فضای مجازی به وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات تکلیف کرده راه اندازی و ایجاد حداقل سه قطب مرکز داده در سه استان مقرر شده که ما انجام این کار را در وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات پیگیر هستیم. هم اکنون در مشهد، اصفهان و منطقه ویژه پیام قطب مراکز داده نهایی شده است.
وی اضافه کرد: هم اکنون در منطقه ویژه پیام ۲۰۰ رک آماده شده و سرویس می دهد و برنامه شأن اینست که تا آخر سال مراکز داده را به ۱۰۰۰ رک برسانند و توسعه دهند.
آریانیان در ادامه با اشاره به اینکه در هر کدام از قطب های مراکز داده حداقل تا سال آینده، زیر ساخت های ۱۰۰۰ رک آماده عرضه سرویس خواهند بود اظهار داشت: آب، برق، گاز و زیرساخت هایی که نیاز است یک مرکز داده داشته باشد را دولت آماده می کند.
وی در ادامه ضمن اشاره به این که نمی توان آمار دقیقی از مراکز داده در کشور داد اضافه کرد: آمار رسمی مطمئن وجود ندارد به جهت اینکه ایجاد یک مرکز داده هیچ محدودیتی نداشته و ندارد و هر کس می تواند برای خودش مرکز داده ایجاد نماید.
رئیس کمیته مرکز داده و مدیریت محتوای شورای راهبری توسعه شبکه ملی اطلاعات در ادامه در مورد برنامه های وزارت ارتباطات برای نظم دهی به مراکز داده و حوزه خدمات ابری در کشور اظهار داشت: ما در کمیته مرکز داده یک مصوبه کمیسیون تنظیم مقررات را آماده کردیم که مقرر است به تصویب برسد، این مصوبه عرضه خدمات را در کشور در حوزه خدمات ابری و مرکز داده نظم و سامان می دهد. براین اساس تمامی فراهم کنندگان مراکز داده و خدمات ابری خودشان را معرفی می کنند و در واقع شناسنامه دار می شوند. در نهایت میتوان متوجه شد که چقدر در کشور مرکز داده داریم.
آریانیان در ادامه به تخمین تعداد مراکز داده در کشور در پژوهشگاه ارتباطات اشاره و اظهار داشت: ما در پژوهشگاه تخمین زدیم حدود ۴ هزار رک در کشور داریم که تا سال ۱۴۰۶ تصمیم داریم با عنایت به نیازهایی که در کشور وجود دارد و نیازهای فناوری های نوین به ۱۰ هزار رک افزایش دهیم.
وی به شناسنامه دار شدن این مراکز اشاره نمود و اظهار داشت: مراکز داده بخش خصوصی و دولتی باید در نظام ممیزی و رتبه بندی مرکز داده شرکت نمایند، سازمان فناوری اطلاعات این کار را آغاز کرده و فراخوان این مورد را هم از ۲ سال پیش داده بود ارزیابی و رتبه بندی و شناسنامه دار کردن بخش خصوصی را بر مبنای استاندارد بین المللی را انجام می دهد که حدود ۱۲ شرکت در قسمت خصوصی این کار برایشان انجام شده و هم اکنون رتبه بندی و شناسنامه دار هستند.
آریانیان اظهار داشت: شناسنامه دار شدن مراکز دولتی هم چند ماه پیش شروع شده و بدین منظور همایشی برگزار شد تا این مورد برای بخش دولتی هم تبیین شود و آنها هم بر مبنای بند و تبصره ۷ قانون بودجه ۱۴۰۱، مرکز داده شأن را رتبه بندی کنند.
وی در انتها اظهار داشت: زیرساخت اطلاعاتی مراکز داده ای که توسعه داده می شوند درحال توسعه است و زیر ساخت ارتباطی موضوعی دیگری است که اگر بخواهیم مراکز داده را بهم وصل نماییم باید از زیر ساخت ارتباطی استفاده نمود. در نتیجه میتوان گفت زیر ساخت اطلاعاتی و ارتباطی در کنار یکدیگر قرار می گیرند و کل زیر ساخت کشور را می سازند.


منبع:

1402/06/17
14:29:51
5.0 / 5
385
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
طراحی سایت شیک
لینک دوستان سایت شیك
طراح سایت شیک