سایت شیک : طراحی سایت

جزییات بومی سازی و ایرانی سازی تجهیزات ارتباطات و فناوری اطلاعات

جزییات بومی سازی و ایرانی سازی تجهیزات ارتباطات و فناوری اطلاعات

سایت شیک: بنابر اعلام مسئولان، ظرفیت شبکه انتقال در آغاز آغاز به کار دولت سیزدهم 35.8 ترابیت بر ثانیه با بهره گیری از تجهیزات خارجی بود اما با برنامه ریزی وزارت ارتباطات مقرر است تا پایان امسال ظرفیت انتقال کشور دو برابر و 70 درصد از این افزایش با بهره گیری از تجهیزات بومی باشد.به گزارش سایت شیک به نقل از ایسنا، ابتدای دولت سیزدهم ظرفیت انتقال اشباع شده بود و یکی از گزینه ها این بود که مثل قبل از شرکت تولیدکننده خارجی استفاده شود، اما مسئولان معتقد بودند که توانمندی داخلی وجود دارد؛ بنا بر این با یک شرکت دانش بنیان داخلی قرارداد بسته شد و کاری که برای اجرائی شدن آن به پنج سال زمان نیاز بود را طی یک سال به عاقبت رساندند تا بتوانند ظرفیت شبکه انتقال را افزایش داد.

در واقع ایران بواسطه وضعیت جغرافیایی اش امکان تبدیل شدن به هاب ترانزیت دیتای منطقه را داراست بدین سبب بطور قطع ترافیکی که از بستر ایران و از مسیر زمینی خاک سرزمین ما عبور می کند، کیفیت بهتری نسبت به مسیر دریا و اقیانوس دارد تا به اروپا و سایر کشورها برسد.

بر این اساس استفاده از مزایای انتقال دیتا از خشکی به نفع کشور مهم بوده و در عین حال که نیاز کشور برای ارتباطات با کیفیت فراهم می شود، کیفیت این ارتباطات برای منطقه هم ارتقاء می یابد. بدین سبب با گذشت چندین ماه پیشرفت و توسعه ادامه دارد و سال قبل دراین زمینه اعلام گردید با حضور موثر شرکت ارتباطات زیرساخت در حوزه بین المللی طی ۱۸ ماه میزان ترانزیت داده از مسیر ایران از ۱.۳ ترابیت بر ثانیه به بالای ۲.۹ ترابیت بر ثانیه رسید و با تلاش شبانه روزی ایران به هاب ترانطیت داده در منطقه تبدیل خواهد شد.

در همین رابطه محمد جعفرپور، مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت مدتی پیش از تحقق ۴۰ درصدی افزایش ۲۰ ترابیت بر ثانیه ظرفیت شبکه انتقال کشور برمبنای توان داخلی آگاهی داد.

طبق اعلام وی ظرفیت شبکه انتقال در آغاز آغاز به کار دولت سیزدهم، ۳۵.۸ ترابیت بر ثانیه بوده که تمام تجهیزات آن خارجی بود و در دولت سیزدهم، وزارت ارتباطات برنامه ریزی کرد که تا انتهای سال ۱۴۰۲ یعنی ظرف مدت ۳۶ ماه ظرفیت انتقال کشور را دو برابر نماید که ۷۰ درصد از این افزایش با بهره گیری از تجهیزات بومی باشد. بدین سبب برای اولین بار قراردادی به ارزش ۷۰۰۰ میلیاردریال که بزرگ ترین قرارداد بومی سازی شرکت ارتباطات زیرساخت و وزارت ارتباطات محسوب می شد، منعقد و قرار شد با بهره گیری از تجهیزات بومی، ۲۰ ترابیت بر ثانیه به ظرفیت شبکه انتقال کشور اضافه شود.

اخیرا هم مهندسان یکی از شرکت های دانش بنیان با بومی سازی تجهیزات فیبر نوری برای انتقال دیتا، توانستند محصولی قابل رقابت با نمونه های اروپایی به بازار کشور معرفی کنند. مدیر عامل این شرکت دانش بنیان در گفت و گو با ایسنا، زمینه تحقیقاتی این شرکت را تجهیزات ارتباطی فیبر نوری دانست و گفت از سال ۱۳۹۱ فعالیت خودرا شروع کردند و موفق به بومی سازی و تولید انواع مدیاکانورتر و همین طور سوییچ های صنعتی PoE شدند.

طبق گفته وی، این محصول یکسری ماژول های فیبرنوری است که در سوئیچ ها استفاده می شود و به عنوان نوعی رابط، بین سوئیچ ها و تجهیزات فیبرنوری، عمل انتقال دیتا را انجام می دهد و دیتاهای الکتریکی را تبدیل به فیبر نوری و بر عکس می کند.
در این راستا، عیسی زارع پور- وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات -هم مدتی پیش استقبال خود از این مساله را اعلام نمود. او دراین زمینه اظهار داشت: از بومی سازی و ایرانی سازی تجهیزات ارتباطات و فناوری اطلاعات استقبال می کنند و آماده هرگونه همکاری با تمام شرکت های دانش بنیان دراین زمینه هستند.

منبع:

1402/05/08
10:34:05
5.0 / 5
389
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
طراحی سایت شیک
لینک دوستان سایت شیك
طراح سایت شیک