سایت شیک : طراحی سایت
وزیر ارتباطات:

۸۰ درصد خانوارها تا سال ۱۴۰۴ به اینترنت پر سرعت متصل می شوند

۸۰ درصد خانوارها تا سال ۱۴۰۴ به اینترنت پر سرعت متصل می شوند

به گزارش سایت شیک، وزیر ارتباطات: منابع لازم برای توسعه پروژه فیبر نوری توسط دولت تأمین می شود و برپایه مصوبات شورایعالی فضای مجازی تا سال ۱۴۰۴ باید ۸۰ درصد خانوارها به اینترنت با سرعت ۲۵ مگابیت متصل شوند.به گزارش سایت شیک به نقل از مهر، عیسی زارع پور در برنامه گفتگوی ویژه خبری که از شبکه خبر پخش گردید در مورد طرح ملی فیبر نوری منازل و کسب و کارها ضمن اشاره به مزیت های پوشش فیبر نوری اظهار داشت: هم اکنون در بیشتر کشورهای پیشرفته جهان ۸۰ درصد ترافیک اینترنت از راه اینترنت ثابت است اما در کشور ما ۸۰ درصد از راه اینترنت تلفن همراه صورت می گیرد و تنها ۲۰ درصد از راه تلفن ثابت است۔
وی اضافه کرد: این طرح همچون توسعه شبکه ملی اطلاعات از اهمیت بالایی برخوردار می باشد.
وزیر ارتباطات اظهار داشت: امسال ۵۰ درصد خانوارها زیر پوشش فیبر نوری قرار می گیرند.
زارع پور در ادامه خاطرنشان کرد: جهت استفاده از اینترنت فیبر نوری مشترکان فقط هزینه مودم را می پردازند که این هزینه هم می تواند به صورت قسطی پرداخت شود۔
وی اضافه کرد: در دولت برای تأمین مالی طرح بزرگ فیبر نوری برای کسب و کارها یک ساز و کاری پیشنهاد شد که مورد تأیید مجلس شورای اسلامی هم قرار گرفت. قرار شد حسابی تأسیس بشود و منابع لازم برای توسعه این کار را دولت تأمین کند و متناسب با پیشرفت هایی که اپراتورها دارند مشوق هایی هم در نظر گرفته می شود۔
زارع پور به اهمیت توسعه فیبر نوری اشاره نمود و اظهار داشت: یکی از راهبردهای جدی دولت در جهت توسعه شبکه ملی اطلاعات فراهم کردن اینترنت و شبکه پرسرعت و باکیفیت و امن برای هموطنان است که این مورد با پروژه فیبر نوری محقق می شود۔
وی اضافه کرد: افزایش استفاده عموم از اینترنت همراه خود مشکلاتی فراهم نموده چون که شبکه تلفن همراه کشش این حجم ترافیک را ندارد و چون هم اکنون نیاز اصلی مردم است گاهی با اختلالاتی روبرو می شود۔
زارع پور در ادامه ضمن اشاره به این که همه خدمات دولتی و خصوصی و همه کارهای روزمره زندگی به سمت دیجیتال شدن می رود اضافه کرد: بر مبنای مستندات و مصوبه شورایعالی فضای مجازی باید تا افق ۱۴۰۴، ۸۰ درصد خانوارها با سرعت میانگین ۲۵ مگابیت بر ثانیه دسترسی داشته باشند۔
وی اضافه کرد: Adsl حداکثر ۱۶ مگابیت بر ثانیه ظرفیت دارد و فناوری جدید VDSL است که تا ۲۰ یا ۳۰ مگابیت بر ثانیه سرعت را به همراه دارد. ما به جای این که فناوری هایی که درحال منسوخ شدن است را انتخاب نماییم رفتیم سراغ راهبردهای سریع که همان فیبر نوری یا Ftth است.
وزیر ارتباطات افزود: در ۱۱ مرکز استان و حدود ۱۰۰ شهر پوشش فیبر نوری شروع شده و سرویسی که به مشترکین داده می شود تا ۹۰۰ مگابیت بر ثانیه سرعت دارد یعنی می توانیم میانگین سرعتی که در اینترنت ثابت داریم را ۸۰ یا ۹۰ برابر افزایش دهیم.
زارع پور در ادامه به اتصال روستاهای زیر ۲۰ خانوار به اینترنت همراه اشاره نمود و اظهار داشت: اینترنت همراه ۳ هزار و ۵۰۰ روستای جدید وصل شده است و مابقی یعنی برای سال جاری اینترنت همراه برای ۳ هزار و ۵۰۰ روستای دیگر فراهم می شود۔


منبع:

1402/02/19
10:21:02
5.0 / 5
382
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
طراحی سایت شیک
طراح سایت شیک