سایت شیک : طراحی سایت
در نشست خبری رئیس سازمان فضایی مطرح شد

توضیحاتی در رابطه با نحوه سفارش ماهواره خیام

توضیحاتی در رابطه با نحوه سفارش ماهواره خیام

به گزارش سایت شیک به گزارش سایت شیک، رئیس سازمان فضایی ایران با تاکید بر این که این ماهواره به سفارش ایران در یکی از شرکتهای روسی ساخته شده است، اظهار داشت: این ماهواره بر مبنای پارامترهای تعیین شده از جانب ایران و همینطور نظارت ایران به مرحله ساخت رسید و در ایران هم ما برای دریافت داده های این ماهواره علاوه بر تجهیز ایستگاه های فضایی موجود مبادرت به تهیه ایستگاه های سیار هم در اقصی نقاط کشور کرده ایم.


به گزارش سایت شیک به نقل از ایسنا، حسن سالاریه در نشست خبری امروز با اشاره به پرتاب موفق ماهواره "خیام" و قرار گرفتن آن در مدار ۵۰۰ کیلومتری زمین، اظهار داشت: این ماهواره یک ماهواره سنجشی با دقت بالا جهت استفاده در زمینه های مدیریت منابع، معادن، صنایع، خدمات شهری و مرزها و همین طور در زمینه های کشاورزی کاربرد دارد.
وی با اعلان اینکه این ماهواره قادر می باشد بخش های زیادی از نیاز کشور را به لحاظ داده های سنجشی تامین کند، افزود: در سالهای قبل کشور در زمینه های سنجش از دور دستاوردهای خوبی داشته و برای عملیاتی کردن دانش های کشف شده نیاز داشتیم تا در پیک های مختلف سنجشی ماهواره ای با دقت بالا در اختیار داشته باشیم.
سالاریه با اشاره به همکاری اخیر ایران با کشور روسیه برای دسترسی به ماهواره های سنجشی با دقت بالا، تصریح کرد: ما این مسیر را ادامه خواهیم داد و در سال های آتی مقرر است ماهواره هایی با دقت بالاتر تولید، پرتاب و مدارگذاری شود تا نیاز کشور مرتفع شود.
روند طراحی و پرتاب ماهواره "خیام"
رییس سازمان فضایی ایران با اشاره به روند طراحی و پرتاب ماهواره "خیام"، توضیح داد: برای آنکه یک ماهواره سنجشی در مدار قرار گیرد، ابتدا باید سفارش گیری صورت گیرد و بعد از آن پروسه طراحی سیستمی، طراحی دقیق، ساخت و مدارگذاری ماهواره صورت گیرد و پس از تزریق ماهواره به مدار و کالیبراسیون آن، تصاویر ارسالی در اختیار پژوهشگران قرار گیرد.
سالاریه با اعلان اینکه ماهواره "خیام" در اواسط دهه ۹۰ توسط پژوهشگران فضایی کشور باتوجه به نیاز روز آن زمان تعریف شده بود، افزود: مراحل تحقیقاتی این ماهواره انجام شد و برای اجرائی کردن آن نیاز به دسترسی به ماهواره هایی با دقت یک متر بود که این پروسه یک بازه زمانی یک تا دو ساله ای را می طلبید که بعد از انجام مطالعات اولیه و اجرای طراحی مفهومی ماهواره "خیام" مشخصات فنی ماهواره تعیین شد.
وی با تاکید بر این که صنعت ماهواره سازی به این صورت نیست که بتوان در یک فروشگاهی وارد و آنرا سفارش داد، اظهار داشت: برای سفارش یک ماهواره نیاز است تا پارامترهایی همچون تعیین مقررات، سیستم های مخابراتی، سیستم های ارتباطی و سنجشی در پیک های مختلف و همین طور کنترل وضعیت و پایداری ماهواره صورت گیرد.
رییس سازمان فضایی ایران با اعلان اینکه این مراحل در کشور انجام شده است، اضافه کرد: در دهه ۹۰ که مبادرت به ساخت این ماهواره کردیم شرکت های مختلفی در دنیا مورد ارزیابی قرار گرفت که بعد از شناسایی این شرکتها در نهایت یک شرکت معتبر سازنده روسی برگزیده شد.
بگفته وی بعد از سفارش این پروژه به شرکت روسی، مراحل نظارت بر پروژه در بخش های مختلف و همین طور انواع تست های آن صورت گرفت و در نهایت این ماهواره به ایران تحویل داده شد و در مدار ۵۰۰ کیلومتری قرار گرفت.
داده گیری از ماهواره "خیام"
سالاریه با اشاره به هزینه های ساخت ماهواره "خیام"، توضیح داد: باتوجه به وزن و طیف و دقت، قیمت ماهواره های سنجشی متفاوت می باشد و این پروژه حدود ۴۰ میلیون دلار برآورد می شود.
وی با اعلان اینکه تکنولوژی های فضایی دائما درحال توسعه است، افزود: از آنجا که صنعت فضایی دارای رقبای زیادی است، باید شرایط روز و توسعه فناوری در نظر گرفته شود و باتوجه به تغییراتی که در قرارداد صورت گرفته، برای اعلام قیمت نهایی باید قرارداد را مورد مطالعه قرار دهیم.
رییس سازمان فضایی ایران درباب داده گیری از ماهواره "خیام"، توضیح داد: باتوجه به پهناوری کشور هم اکنون در چهار نوبت از این ماهواره داده گیری می شود و همین طور فرامین برای برخی عملکردها به این ماهواره صادر می شود.
سالاریه با اعلان اینکه داده های این ماهواره بوسیله ایستگاه ماهدشت دریافت می شود، افزود: ولی ما درحال تجهیز ایستگاه های موجود و همین طور راه اندازی ایستگاه های جدید در اقصی نقاط کشور بمنظور دریافت داده های این ماهواره هستیم.
وی افزود: همین طور ما ایستگاه سیاری را برای این ماهواره در نظر گرفته ایم.
سالاریه با اشاره به توانمندی کشور در ساخت سنجنده ها اظهار داشت: هم اکنون نیاز کشور در زمینه سنجشی، طیف یک متر است و صنعت فضایی ایران در ۲ دهه اخیر بومی سازی این صنعت را آغاز نموده و هم اکنون دانش فنی ساخت سنجنده های ۵ تا ۱۰ متر را کسب کرده است.
وی با اعلان اینکه ما برای رسیدن به سنجنده هایی با دقت یک متر و کمتر نمی توانیم منتظر بمانیم، افزود: از طرف دیگر به سبب اعمال تحریم ها نمی توانیم ارتباطات بازی با دنیا داشته باشیم؛ بدین جهت ما نیازمند تامین این ماهواره بودیم.
رییس سازمان فضایی ایران اشاره کرد: ما پس از ماهواره "خیام" بومی سازی و ساخت سنجنده های ۸ تا ۴ و ۵ تا ۲ و در نهایت یک متر و کمتر را در دستور کار داریم.
افشای نابهنگام اخبار "خیام" از پایگاه فضایی روسیه
رییس سازمان فضایی ایران درباب اعتراضات انجام شده در حوزه انتشار اخبار ماهواره "خیام" از روسیه و تاخیر ایران در انتشار این اخبار، توضیح داد: برمبنای قرار داد منعقد شده کنترل و نظارت در اختیار ایران است و همین طور ناظران شرکت سازنده از زمان ساخت تا تحویل و پرتاب نیز باید حضور داشته باشند تا به ابهامات پاسخ دهند.
سالاریه افزود: ما علاقه ای نداشتیم تا پیش از داده گیری واقعی از ماهواره "خیام" اطلاعاتی منتشر شود، چونکه باید کلیه ایرادات آن مرتفع می شد، ولی پایگاه فضایی روسیه بدون هماهنگی با ما نسبت به انتشار اخبار مربوط به ماهواره "خیام" اقدام نمود و پس از آن ما نیز بطور مناسب مبادرت به انتشار اطلاعیه هایی دراین زمینه کردیم.
وی اشاره کرد: توافق ما این بود که پس از پایداری ماهواره اخبار آن منتشر شود.
سالاریه همین طور به برخی ادعاها درباب جاسوسی بودن این ماهواره اشاره نمود و اظهار داشت: ماهواره "خیام" با وزن ۶۰۰ کیلوگرم هیچ گاه نمی تواند جاسوسی باشد، چونکه ماهواره های جاسوسی دارای سایز و اندازه مشخص و در مدار مشخص هستند.
وی جاسوسی بودن این ماهواره را یک ادعای کودکانه دانست و اضافه کرد: خیام یک ماهواره سنجشی، برای کاربرد در زمینه مدیریت منابع، معادن، کشاورزی و محیط زیستی برمبنای استانداردهایی طراحی و تولید شده است.
به گفته ی ایشان، سفارش و قرارداد این ماهواره مربوط به پیش از جنگ اوکراین می شود.
سالاریه همین طور درباب دلیلهای اعمال تغییر در متن قرارداد ساخت ماهواره "خیام" توضیح داد: قراردادهای مربوط به حوزه فضایی همیشه دستخوش تغییر می شود که این امر به سبب رشد سریع فناوری های این حوزه است؛ بدین جهت قرارداد این ماهواره نیز دائما دستخوش تغییر بود و الحاقیه های زیادی به آن اضافه گردید.
وی افزود: در قرار ماهواره تعیین زمان پرتاب بسیار اهمیت دارد که تلاش شد این زمان در متن قرارداد تعیین شود.
رییس سازمان فضایی ایران اشاره کرد: در ۱.۵ سال اخیر کوشش های زیادی برای نهایی شدن قرارداد انجام شده و حدود ۳۰۰ ساعت جلسه با طرف روس برای مشخص شدن پارامترهای ماهواره "خیام" برگزار شده است.
پرتابگر خارجی
سالاریه به دلیلهای انتخاب پایگاه سایوز اشاره نمود و اظهار داشت: ساخت ماهواره "خیام" با طراحی مفهومی و تعیین پارامترهای محققان ایرانی به شرکت خارجی واگذار شد و در کلیه مراحل پس از ارسال مدارک و اسناد به ما و تایید آن به مرحله نهایی و پرتاب رسید.

رییس سازمان فضایی ایران اشاره کرد: وقتی که این ماهواره به مرحله پرتاب رسید، شرکت سازه پایگاه فضایی دیگری را برای پرتاب به ما پیشنهاد کرد، ولی ما قبول نکردیم.

وی با اعلان اینکه ما پایگاه سایوز را برای پرتاب ماهواره "خیام" انتخاب کردیم، افزود: این پایگاه در سالهای اخیر شکستی در پرتاب های خود نداشته است.
رییس سازمان فضایی ایران با اشاره به توان کشور روسیه در زمینه فضایی، اظهار نمود: این کشور نخستین کشوری است که پرتاب ماهواره و اعزام فضانورد را داشته و خیلی از کشورهای پیشرو از تجارب روسیه برای توسعه صنعت فضایی خود الگوبرداری کرده اند.
منبع:

1401/05/21
14:59:58
5.0 / 5
670
تگهای خبر: بازی , تكنولوژی , خدمات , سیستم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
طراحی سایت شیک
لینک دوستان سایت شیك
طراح سایت شیک