سایت شیک : طراحی سایت
برای بكارگیری در اپراتورهای تلفن همراه؛

صدمه پذیری یک فناوری ارتباطی اینترنت اشیاء توسط محققان کشور

صدمه پذیری یک فناوری ارتباطی اینترنت اشیاء توسط محققان کشور

به گزارش سایت شیک محققان کشور صدمه پذیری یک فناوری ارتباطی اینترنت اشیاء را برای بکارگیری در اپراتورهای تلفن همراه بررسی کردند.به گزارش سایت شیک به نقل از دانشگاه صنعتی امیرکبیر، فاطمه خجسته دانا دانش آموخته دانشگاه صنعتی امیرکبیر و مجری طرح «ارزیابی میزان صدمه پذیری فناوری NB-IoT با استفاده از تزریق اشکال و عرضه روشی جهت افزایش تحمل پذیری آن» اظهار داشت: فناوری NB-IoT یک فناوری دور-برد کم-توان نوظهور است که در سال ۲۰۱۶ استانداردسازی شده است.
وی اضافه کرد: الان این فناوری در اغلب کشورهای دنیا استفاده می شود. مطابق با پیشبینی های شرکت ARM در سال ۲۰۲۵ حدود ۴۸ درصد دستگاه هایی که در فناوری های دور-برد کم-توان استفاده می شود دستگاههای NB-IoT خواهد بود.
به گفته محقق دانشگاه صنعتی امیرکبیر: به علت اهمیت و کاربرد این فناوری در آینده و از آن جایی که این تکنولوژی یکی از فناوری های نوظهور و آینده دار به حساب می آید و اپراتورهای تلفن همراه در ایران هم اخیرا به سمت این تکنولوژی رفته اند بدین منظور برای انجام این طرح ترغیب شدیم.
خجسته دانا افزود: با انجام این پژوهش دانشگاه صنعتی امیرکبیر زیر پوشش شبکه NB-IoT توسط هر دو شرکت همراه اول و ایرانسل قرار گرفت.
وی با اشاره به اینکه از سوی همراه اول، دانشگاه نخستین منطقه ای شد که زیر پوشش NB-IoT قرار گرفت، اضافه کرد: از سمت ایرانسل هم توانستیم سیمکارت های ارتباطی این فناوری را دریافت نماییم و کار پژوهشی را با استفاده از این سیمکارت ها انجام دهیم.
وی افزود: با زیر پوشش قرار گرفتن دانشگاه، راه برای انجام کارهای پژوهشی روی شبکه NB-IoT باز شده و میتوان در آینده به سادگی در دانشگاه از این تکنولوژی بهره برد که کار پژوهشی بیشتری روی این فناوری انجام دهیم.
به گفته این محقق، از جهت دیگر استفاده از فناوری NB-IoT در دانشگاه و بررسی و ارزیابی این فناوری و نتایج حاصل از ارزیابی نشان داد که میتوان از این تکنولوژی در صنعت برای کاربردهای مهم و ضروری بهره برد.
خجسته دانا تصریح کرد: ارزیابی میزان صدمه پذیری فناوری NB-IoT و عرضه چاره برای کاهش صدمه پذیری آن نشان داد که میتوان از این تکنولوژی در محل هایی که محدوده پوشش دهی وسیع و قابلیت اطمینان بالا دارند، استفاده و دستگاه ها را به اینترنت متصل و هوشمندانه، آنها را مدیریت کرد و بستر مطمئنی برای پیاده سازی اینترنت اشیاء خواهد بود.
وی با اشاره به اینکه در معادن، کارخانه های بزرگ، شهرها و مناطق وسیع که کاربردهای بحرانی دارند میتوان از این تکنولوژی با چاره عرضه شده استفاده کرد، اضافه کرد: در ادامه پژوهش های خیلی از قبیل کارایی NB-IoT، نسبت سیگنال به نویز و مواردی از همین قبیل در دانشگاه میتوان روی این تکنولوژی انجام داد که در جهت صنعتی شدن هم به آن کمک می نماید.
فارغ التحصیل دانشگاه صنعتی امیرکبیر ضمن اشاره به معرفی خصوصیت های طرح اظهار داشت: با عرضه روشی جهت کاهش میزان صدمه پذیری فناوری و با عنایت به محدوده پوشش دهی وسیع و ظرفیت اتصال دستگاه بالا در این فناوری امکان استفاده آن در کاربردهای بحرانی و محیط های بحرانی از قبیل زیر زمین، زیر آب و محیط هایی از این نوع فراهم گشته است.
وی تصریح کرد: انجام آزمایش ها و بررسی و تحلیل آنها، عرضه یک روش جهت کاهش صدمه پذیری و بررسی کارایی روش عرضه شده با تحت آزمایش قرار دادن مجدد فناوری هم بخشی از زمان سپری شده برای طرح بوده است.
این محقق اضافه کرد: اغلب کشورهای دنیا از این تکنولوژی بهره برداری کردند و ارزیابی های دیگری از قبیل بررسی میزان نفوذپذیری و پوشش دهی انجام شده ولی ارزیابی صدمه پذیری این فناوری و عرضه چاره برای کاهش صدمه پذیری در این پژوهش انجام شده است.
خجسته دانا ضمن اشاره به مزیت های رقابتی طرح اظهار داشت: این فناوری در مقابل فناوری های دیگر مانند لورا که از پهنای باند فرکانسی آزاد استفاده می نماید قرار می گیرد. با عنایت به این که در فناوری هایی که از پهنای باند آزاد استفاده می نمایند امکان تداخل بالا است، با استفاده از فناوری NB-IoT که از پهنای باند سلولی استفاده می نماید، تداخلی پیش نخواهد آمد.
وی افزود: همینطور با روش عرضه شده در این پژوهش صدمه پذیری آن هم کاسته شده درنتیجه میتوان از آن در موارد حیاتی و بحرانی استفاده نمود.
خجسته دانا ضمن اشاره به کاربردهای پروژه اظهار داشت: از نتایج حاصل از پروژه میتوان در صنعت، کارخانه ها، معادن و جهت هوشمندسازی یک شهر یا استان استفاده نمود. همینطور برای امور پژوهشی و علمی در دانشگاه صنعتی امیرکبیر هم میتوان با رفتن به مسئولین ذیربط، کارهای پژوهشی این حوزه را توسعه داد.


منبع:

1401/05/08
19:03:58
5.0 / 5
616
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
طراحی سایت شیک
لینک دوستان سایت شیك
طراح سایت شیک