سایت شیک : طراحی سایت

پای بایدن به شکایت واتساپ مقابل سازنده پگاسوس باز شد

پای بایدن به شکایت واتساپ مقابل سازنده پگاسوس باز شد

سایت شیک: دادگاه عالی آمریکا از جو بایدن، رییس جمهور آمریکا، درباره رسیدگی به پرونده شکایت واتساپ مقابل سازنده جاسوس افزار پگاسوس نظرخواهی کرد.به گزارش سایت شیک به نقل از ایسنا، دادگاه عالی درحال بررسی درخواست شرکت اسرائیلی NSO Group برای تجدیدنظر دادگاه در تصمیم برای رسیدگی به شکایت واتساپ مقابل این شرکت است. این سرویس پیامرسان که متعلق به شرکت مِتا پلتفرمز است، از شرکت NSO برای بهره برداری از یک حفره امنیتی در واتساپ برای نصب نرم جاسوس افزار، شکایت کرده است اما این شرکت می گوید به سبب اینکه بعنوان عاملی برای دولتهای خارجی عمل کرده است، باید از تحت پیگرد قرار گرفتن مصون بماند.

واتس اپ اعلام نموده است از سازنده پگاسوس برای جاسوسی از ۱۴۰۰ نفر همچون روزنامه نگاران، کنشگران حقوق بشر و مخالفان دولتی شکایت کرده است.

دادگاه عالی آمریکا از وزارت دادگستری این کشور خواست درباره این مسئله حقوقی نظر خودرا اعلام نماید.

واتس اپ در اکتبر سال ۲۰۱۹ از سازنده پگاسوس شکایت نمود و با متهم کردن شرکت NSO به دسترسی بدون اجازه به سرورهای واتساپ برای نصب پگاسوس و هدف قرار دادن تلفنهای همراه افراد، خواهان دریافت خسارت و غرامت شد. اما شرکت NSO مدعی است پگاسوس به مقامات اجرائی قانون و سازمانهای اطلاعاتی برای مبارزه با جرایم و پشتیبانی از امنیت ملی کمک می نماید و خواهان برخورداری از مصونیت شد.

مدیر واتساپ در جریان مصاحبه ای به روزنامه گاردین گفته بود دولتها از جاسوس افزار پگاسوس گروه NSO برای حمله به مقامات دولتی بلندپایه سراسر جهان در سال ۲۰۱۹ استفاده کردند که شامل مقامات امنیت ملی رده بالایی بود که از متحدان آمریکا محسوب می شود. این حملات هک گسترده قسمتی از کمپین بزرگتری بود که در مدت دو هفته ۱۴۰۰ کاربر واتساپ را هک کرد و موجب شکایت این شرکت پیامرسان شد.

بر اساس گزارش رویترز، اما دادگاه تجدیدنظر ناحیه نهم سانفرانسیسکو، حکمی که نوامبر گذشته صادر شده بود را تایید نمود و آنرا یک پرونده آسان خواند برای اینکه صرف مجوز NSO برای پگاسوس و فراهم کردن پشتیبانی فنی، مسئولیت حقوقی این شرکت را تحت قانون فدرال که قانون مصونیت حاکمیت خارجی خوانده می شود، سلب نمی کند.

منبع:

1401/03/17
11:36:48
5.0 / 5
619
تگهای خبر: سرویس , شركت , كاربر , مجوز
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
طراحی سایت شیک
طراح سایت شیک