سایت شیک : طراحی سایت

تعرفه های اینترنتی برای سال آینده اصلاح می شود

تعرفه های اینترنتی برای سال آینده اصلاح می شود

معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از بازبینی تعرفه های این حوزه در سال آینده اطلاع داد و اظهار داشت: محدودیت قانونی تغییر تعرفه ها برای سال آینده برداشته شده و ما می خواهیم به نحو مناسبی اصلاح تعرفه ها را در این بخش انجام دهیم.


به گزارش سایت شیک به نقل از ایسنا، صادق عباسی شاهکوه در کنفرانس ظرفیت شبکه ملی اطلاعات که با رویکرد توسعه شبکه اینترنت ثابت مبتنی بر فیبرنوری، بامداد امروز در پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات برگزار شد، ضمن اشاره به مصوبه کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات برای هدف گذاری ایجاد و توسعه شبکه دسترسی فیبرنوری، اظهار داشت که این مصوبه در هفته جاری ابلاغ خواهد گردید.
وی ضمن اشاره به اهداف تأمین دسترسی به ۲۰ میلیون پورت فیبرنوری تا آخر دولت، بیان نمود: مطابق این هدف گذاری، اپراتورها موظف می باشند که حداکثر در شعاع ۵۰۰ متری کاربر، تجهیزات فیبر را نصب کرده و ظرف مدت ۳۰ روز از زمان تقاضای کاربر، نسبت به سرویس دهی اقدام نمایند. حداقل سرعت در این سرویس باید ۳۰ مگابیت باشد و در انتها این برنامه ۳ ساله، ۱۰۰ درصد خانوار به این سرعت دسترسی داشته باشند. در همین حال هدف گذاری برای ۷۰ درصد کاربران، سرعت بالای ۵۰ مگابیت است؛ برای ۵۰ درصد کاربران سرعت بالای ۱۰۰ مگابیت درنظر گرفته شده و در نهایت این که در انتهای سال ۱۴۰۱ باید ظرفیت واگذاری اینترنت مبتنی بر فیبرنوری، برای ۱۰ درصد کاربران با سرعت گیگابیت بر ثانیه فراهم گردد.
رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی ضمن اشاره به بخش بندی انجام شده متناسب با مناطق جغرافیایی با چگالی جمعیت بالا و پایین و هم زمان بندی متفاوت برای هر منطقه جغرافیایی، اظهار داشت: حمایت دولت در این پروژه به سمت مناطقی خواهد بود که درآمدزایی کمتری پیشبینی می شود و در هشت کلانشهر برنامه ای برای حمایت مالی از اپراتورها وجود نخواهد داشت.

عباسی نقش دولت در اجرای پروژه فیبرنوری منازل را رفع موانع عنوان نمود و اظهار داشت: این موانع الان شناسایی شده و با توانیر و شهرداری ها وارد مذاکره می شویم، مطابق قانون برنامه ششم توسعه شهرداری ها باید امکاناتشان را در اختیار سایر بخش ها بگذارند و در برنامه بودجه سال ۱۴۰۱ هم به رگولاتوری اجازه داده شده که جهت استفاده از این امکانات تعرفه گذاری کند. در همین حال استفاده از فیبر هوایی شرکت توانیر هم سرعت اجرای این پروژه را بالا می برد. ما مقررات گذاری کرده ایم که اگر اپراتوری شبکه فیبرنوری را توسعه دهد و کاربر جذب نماید، حق السهمی که باید به دولت پرداخت کند، کاهش پیدا کند. یعنی دولت از حق السهم خود کوتاه می آید.
وی افزود: در مصوبه دیگری، کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات میزان سه درصد درآمد اپراتورهای موبایل را که قرار بود به فیبرکشی اختصاص پیدا کند را به پنج درصد افزایش داد. البته این مصوبه باید به تایید هیات دولت برسد. ما حمایت را به سمتی برده ایم که اپراتورها ترغیب شوند به سمت اتصال کاربر بروند. خوشبختانه مجلس در بودجه سال آینده موافقت نمود که کل درآمد وزارت ارتباطات صرف توسعه زیرساخت ها شود. این مورد دست ما را باز خواهد گذاشت تا به اپراتورها تسهیلات دهیم.
رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی از بازبینی تعرفه های این حوزه در سال آینده اطلاع داد و اضافه کرد: محدودیت قانونی تغییر تعرفه ها برای سال آینده برداشته شده و ما می خواهیم به نحو مناسبی اصلاح تعرفه ها را در این بخش انجام دهیم. همینطور در سال ۱۴۰۱ مزایده فرکانس ۳۵۰۰ را برای 5G خواهیم داشت چون که معتقدیم 5G در رابطه با فیبرنوری است و باید به این شبکه متصل شود.

عباسی شاهکوه با اشاره به اینکه مطابق زمان بندی صورت گرفته در سال ۱۴۰۱ بالغ بر ۵ میلیون پورت دسترسی فیبرنوری، در سال ۱۴۰۲ بالغ بر ۷ میلیون پورت و در سال ۱۴۰۳ بالغ بر ۸ میلیون پورت پرسرعت فیبرنوری در کشور ایجاد می شود، اضافه کرد: در این پروژه ملی، مهم ترین دغدغه ما مخابرات است تا اپراتورهای دیگر بتوانند از امکانات ملی این شرکت، بهره برداری کنند. چالش بعدی هم تقسیم کار است تا سرمایه گذاری موازی صورت نگیرد و شاهد رشد متوازن در کشور در اجرای این پروژه باشیم.

1400/12/24
13:19:12
5.0 / 5
749
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
طراحی سایت شیک
لینک دوستان سایت شیك
طراح سایت شیک