سایت شیک : طراحی سایت

طرح صیانت با اینترنت ماهواره ای استارلینک دور می خورد؟

طرح صیانت با اینترنت ماهواره ای استارلینک دور می خورد؟

یک کارشناس فناوری اطلاعات با اشاره به راه اندازی اینترنت ماهواره ای عنوان نمود که پروژه ای مثل استارلینک در کشور تحریمی مانند ایران خدمت رسانی نمی کند و از جانب دیگر، این شرکتها پایبند به قوانین و مقررات دولت ها هستند و بدون دریافت مجوز، سرویسی ارائه نمی دهند.


میلاد نوری در گفت و گو با ایسنا، با اعلان اینکه هم اکنون برخی از شرکتها در دنیا آغاز به ارائه خدمات اینترنت ماهواره ای کردند، اظهار داشت: این شرکتها که اینترنت ماهواره ای شرکت استارلینک هم یکی از معروف ترین آنهاست، برخلاف تصور عموم، شرکت های تجاری هستند و قرار نیست به کشوری مانند چین یا ایران که اینترنتشان با محدودیت مواجه می باشد یا قرار شده محدودیتشان بواسطه طرح صیانت بیشتر شود، سرویس آزادتری بدهند.
وی افزود: از جانب دیگر، ایران، آمریکا و خیلی از کشورهای دیگر، عضو اتحادیه بین المللی مخابرات یا ITU هستند که وابسته به سازمان ملل است. یکی از توافقات کشورهای عضو این اتحادیه این است که اگر هر شرکتی بخواهد در هر کشوری خدمات مخابراتی عرضه نماید، باید از رگولاتوری آن کشور مجوز دریافت کند، حتی اگر کشوری که با ما مشکل تحریم هم ندارد، بطورمثال ترکیه که اینترنت ماهواره ای دارد، بخواهد در ایران خدمت رسانی کند، باید از سیستم قانون گذاری و رگولاتوری ایران مجوز بگیرد.
این کارشناس فناوری اطلاعات اشاره کرد: بدین سبب هر کشوری که بخواهد به یک شرکت مخابراتی مجوز دهد، آن شرکت مخابراتی ملزم است بایدها و نبایدها، محدودیت ها، فیلترینگ هایی که آن کشور اعمال کرده را رعایت کند. اینطور نیست که مجلس قانونی بعنوان طرح صیانت بگذارد و برای مثال اینستاگرام را مسدود کند، اما به اینترنت ماهواره ای مجوز بدهد که در ایران خدمت رسانی کند، بدین سبب این از نظر قانونی در ایران شدنی نیست.
نوری با اشاره به اخبار راه اندازی اینترنت ماهواره ای در اوکراین بیان کرد: در اوکراین هم شرکت استارلینک بصورت بدون مجوز این کار را نکرده است. بسیاری از کاربران در شبکه های اجتماعی به اشتباه ایران را با اوکراین مقایسه می کنند، در صورتیکه خود دولت اوکراین بصورت رسمی از ایلان ماسک درخواست کرده بود که استارلینک را بدین سبب که این کشور در وضعیت جنگی قرار دارد، فعال کند. همین که وزیر تحول دیجیتال اوکراین در توییتر با اکانت رسمی این درخواست را مطرح کرده، برای ایلان ماسک رسمیت داشت و حتی شاید نامه نگاری هایی هم شده باشد. اما بصورت عادی اگر کشوری در وضعیت جنگی نباشد، شاید مجوز گرفتن هم زمان بیشتری بخواهد.
استارلینک به کشوهای تحریمی سرویس نمی دهد
وی افزود: از جانب دیگر، اگر ما در ایران با شرکت های اینترنت ماهواره ای به توافق برسیم که رگولاتوری ما را هم بپذیرند، باز هم بدین سبب که استارلینک یک شرکت آمریکایی است، شاید به سبب تحریم ها به ایران سرویس ندهد. ممکنست شرکت های اینترنت ماهواره ای چینی، روسی یا از کشورهای دیگر به ایران سرویس دهند، اما آنها کیفیت و پوشش دهی استارلینک را ندارند. بیشترین پوشش را هم اکنون استارلینک دارد که آمریکایی است و احیانا همانطور که به اپل و گوگل و بسیاری از شرکت های دیگر اجازه ارائه خدمات تجاری اشان را به ایران نداده، به استارلینک هم اجازه نمی دهد.
این کارشناس فناوری اطلاعات در ادامه با اعلان اینکه ماهواره این شرکتها در فاصله کمی از زمین قرار دارند، اضافه کرد: دولت ها و حکومت ها خیلی راحت می توانند این ماهواره ها را بر فراز ایران از بین ببرند. هر کدام از این ماهواره ها نسبتا گرانقیمت هستند و از آنجا که فعالیت این شرکتها بیشتر تجاری است، بنا بر این اگر هم دولت آمریکا به آنها اجازه دهد در کشوری مانند ایران و کشورهایی که ممکنست به آنها مجوز ندهند، سرویس دهی کنند، خیلی ریسک نمی کند که برای سرویس دهی به کاربران یک کشور ماهواره هایش از بین برود.
نوری با اشاره به کلاهبرداری های فضای مجازی و فروختن تجهیزات استارلینک به کاربران، اظهار نمود: خیلی ها فکر می کنند اگر استارلینک به ایران سرویس ندهد، می توانند در شهرهای مرزی عراق یا ترکیه، تجهیزاتش را بخرند و به شهرهای مرزی ایران منتقل کنند، در صورتیکه در سوالات متداول وب سایت استارلینک ذکر شده که شما هر سرویسی که از استارلینک می خرید، اجازه ندارید آدرس و مکان دستگاه را تغییر دهید، در غیر این صورت، خدمت رسانی آن قطع می شود. این نشان میدهد استارلینک خودرا به رگولاتوری کشورها پایبند می داند، اگرنه می توانست این اجازه را بدهد که شما از کشورهای دیگر سرویس بگیرید و آنرا به ایران منتقل کنید.
وی افزود: یک نمونه از این مورد این است که استارلینک فقط در حد ثبت نام اولیه روی سایت، امکان ثبت نام را برای کشور هند باز کرده بود، اما دولت هند بیانیه داد و اعتراض کرد که چرا از ما مجوز نگرفتی و از آن زمان تاکنون، هنوز اجازه نداده که پیش ثبت نام هم صورت گیرد، در مقابل یکی از اپراتورهای ژاپن اعلام نموده که ما از سال دیگر از اینترنت ماهواره ای استارلینک استفاده خواهیم کرد. یعنی حرف نهایی را در کشورهایی مانند هند و ژاپن هم دولت ها و حکومت ها می زنند.
این کارشناس فناوری اطلاعات در آخر اشاره کرد: بدین سبب باید توجه داشت که هم اکنون هدف استارلینک، تجاری است و اگر هم روزی هدفش را تغییر دهد، برای همین هدف هم ما تحریم هستیم، یعنی ممکنست تمام کشورهای اطراف به ما سرویس دهند، اما ما در ایران تحریم هستیم و تحت پوشش قرار نمی گیریم. در عین حال ممکنست دولت آمریکا بنا به شرایطی، مجوز خاصی دهد که این شرکت از تحریم ها مقابل ایران مستثنی شود، اما باز هم ما در ایران موانعی داریم که باید به این شرکت مجوز دهند.1400/12/13
23:27:43
5.0 / 5
796
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲
طراحی سایت شیک
طراح سایت شیک