سایت شیک : طراحی سایت
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات:

برابری سرعت اینترنت ایران و افغانستان را تکذیب می کنم

برابری سرعت اینترنت ایران و افغانستان را تکذیب می کنم

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اظهار داشت: برمبنای آمار وب سایت اسپیدتست، ایران 100 پله از نظر سرعت اینترنت از کشور افغانستان جلوتر است و این که سرعت اینترنت ما با افغانستان برابری می کند را تکذیب می کنم.


به گزارش سایت شیک به نقل از ایسنا، عیسی زارع پور امروز در مراسم افتتاح پروژه ملی توسعه شبکه فیبر نوری( FTTX) در محل وزارت ارتباطات، اظهار نمود: امروز زندگی بشر با این تکنولوژی گره خورده و همه جنبه های زندگی بشر را تحت تاثیر قرار داده است. نمی توان اظهار داشت که امروز بدون استفاده از فناوری اطلاعات چرخ زندگی انسان ها می چرخد. حالا تصور زندگی بدون ارتباطات و فناوری اطلاعات محال است. دوران کرونا نیز ظرفیت های واقعی فناوری اطلاعات در کشور را بهتر از گذشته نشان داد و وابستگی بشر به این فناوری بیش از گذشته شد.
وی با اعلان اینکه زیرساخت لازم جهت استفاده از این خدمات، ارتباطات است، اضافه کرد: حالا مردم بجای تردد در جاده ها و اتوبان ها در فیبرهای نوری حرکت می کنند و در حقیقت راه جدید ارتباطی، شبکه فیبرنوری است. باید نگاه به حوزه ارتباطات را تغییر داد و روی صحبت من نیز با سیاستگذاران این حوزه است. این حوزه را باید جدی گرفت تا تحولات بزرگی را در کشور بوجود آورد.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به اظهارات رییس رگولاتوری که هر ۱۰ درصد افزایش توسعه پهنای باند می تواند یک درصد توسعه ناخالص ملی را افزایش دهد، بیان کرد: با درک این اهمیت، دولت سیزدهم به دنبال ایجاد زیرساخت ارتباطی پرسرعت، پایدار و امن برای همه مردم ایران است. از شروع حضورم در وزارت ارتباطات توسعه ارتباطات در دستور کار قرار گرفته است. یکی از سخت ترین کارها را انتخاب کردیم برای اینکه بسیار زمانبر است و بخش خصوصی باید به شکل جدی پای کار بیاید.
وی اضافه کرد: برای این کار نیاز است مشوق های لازم را در نظر بگیریم. همین طور نیاز به تدارکات خاص داریم. به همین دلیل در جلساتی با کمیسیون تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی تصمیم گرفتیم بین سه تا پنج درصد حق سهم دولت را برای توسعه توسعه شبکه فیبر نوری منازل (ftth ) اختصاص دهیم. برای توسعه فیبرنوری، سراغ ابزارهای حمایتی دیگر نیز رفتیم و از تعاملات جدید استفاده کردیم. در لایحه بودجه ۱۴۰۱، ما دو کار اساسی انجام دادیم. ابتدا این که همه دستگاه های اجرائی کشور مکلف شدند هرگونه زیرساختی شامل کانال، داکت، تیر چراغ برق و دکل های انتقال که در اختیارشان است را در صورتیکه برای توسعه شبکه فیبرنوری کشور نیاز باشد، با تعرفه ای که کمیسیون مصوب می کند در اختیار بخش خصوصی قرار دهند.
هزینه استفاده از فیبر نوری برای مردم کاهش می یابد
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات افزود: موضوع دیگر تسهیلات است که می توان در اختیار بخش خصوصی قرار داد تا بوسیله اپراتور در اختیار مردم قرار گیرد تا این پروژه به سرعت جلو برود. حالا در کشور ۳۰ درصد ظرفیت منصوبی دایر است، برای اینکه یکی از موانع همین است که مردم به سبب هزینه هایی که استفاده از شبکه فیبرنوری دارد، بطور معمول به آن رغبت ندارند؛ بدین سبب اهتمام داریم این مسئله را رفع نماییم.
زارع پور افزود: در آن صورت بال اول شبکه ملی اطلاعات که اینترنت پرسرعت، امن و باکیفیت در سراسر کشور است، فراهم می شود. اگر این هدف محقق شود، قدم دوم که ارائه خدمات کاربردی بر بستر شبکه ملی اطلاعات است را برخواهیم داشت و همین طور کیفیت خدمات بالا خواهد رفت و سرویس هایی که مورد نیاز مردم است از این طریق در دسترس قرار خواهد گرفت. در یک کلمه با تحقق دو بالی که برای شبکه ملی اطلاعات در نظر گرفته ایم، می توانیم طعم شیرین فناوری را در حکمرانی و جامعه به مردم بچشانیم.
وی اشاره کرد: در آینده نزدیکتر مردم هر کاری که با بخش های دولتی دارند را بدون مراجعه حضوری در بستر یک شبکه پرسرعت و بوسیله یک پنجره واحد دریافت می کنند. دراین راستا فاز اول پنجره دولت هوشمند، سال آینده در هفته ارتباطات راه اندازی می شود. با همکارانم در امور استخدامی ریاست جمهوری که تحول اداری را دنبال می کنند هماهنگ هستیم و در قانون بودجه ۱۴۰۱ نیز بندی به تصویب رسید و بواسطه آن تمام دستگاهها مکلف شدند که خدمات خودرا بوسیله این پنجره واحد که وزارت ارتباطات راه اندازی می نماید در اختیار مردم قرار گیرد. سیاست ما این است به شکلی پیش برویم که مردم را از هرگونه رفت و آمد بی نیاز نماییم.
سرعت اینترنت از شروع دولت سیزدهم بالا رفته است
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات همین طور درحاشیه این مراسم درباره کندی اینترنت ایران نسبت به افغانستان اظهار نمود: این که سرعت اینترنت ما با سرعت اینترنت افغانستان برابری می کند را تکذیب می کنم. برمبنای آمار وب سایت اسپیدتست، ایران ۱۰۰ پله از نظر سرعت اینترنت با کشور افغانستان متفاوت است. افغانستان در رتبه ۱۸۳ و کشور ما در رتبه ۷۷ است. سرعت متوسط اینترنت در افغانستان ۱.۷ مگابیت بر ثانیه است، در صورتیکه سرعت اینترنت ایران در زمینه تلفن همراه ۲۴ مگابیت برثانیه است.
زارع پور با اعلان اینکه میانگین جهانی سرعت اینترنت ۲۹ مگابیت برثانیه است، اظهار داشت: برخی این روزها دروغ می گویند و به آسانی برچسب می زنند که می بینیم سرعت انتشار اینگونه اخبار در فضای مجازی چقدر بالا است. در ابتدای دولت سرعت اینترنت در کشور ما ۱۸ مگابیت برثانیه بوده که حالا به ۲۴ مگابیت برثانیه رسیده و این نشان میدهد که طی این مدت سرعت اینترنت بالا رفته است.
وی درباب سقوط ۷ پله ای در سرعت اینترنت همراه بیان کرد: این مساله به خاطر سرعت سایر کشورها است. متأسفانه در زمینه توسعه ارتباطات ثابت عقب بوده ایم. یکی از دلیلهای این مساله این است که یک کار را نمی توان یک شبه پیش برد و نیاز به کار مداوم دارد. پروژه امروز توسعه دسترسی به اینترنت مبتنی بر فیبر نوری بوده که بنا داریم آنرا با سرعت ادامه دهیم تا سرعت ارتباطات سیار و ثابت افزایش یابد. مردم شریف ایران شایسته سرعت های چندصد مگابیت بر ثانیه هستند.

تا اختتام دولت سیزدهم، ۲۰ میلیون پورت فیبر نوری را راه اندازی می کنیم
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اعلان اینکه اگر مردم کمی صبور باشند بنا داریم تا اختتام دولت ۲۰ میلیون پورت فیبر نوری پرسرعت را برایشان فراهم نماییم اضافه کرد: اما این پروژه به زیرساخت هایی نیاز دارد. خیلی از کشورها کمبود فیبر نوری دارند و تهیه برخی تجهیزات برای این مساله همچون چالش های پروژه در این کشورها است. ما برای حل این چالش ها تدابیری اندیشیده ایم و بنا داریم با بومی سازی، نیاز به فیبرهای نوری و تجهیزات آنرا برطرف نماییم.
زارع پور درباب بودجه و هزینه تامین پورت فیبر نوری طی ۳.۵ سال آینده اظهار داشت: پیش بینی کرده ایم که این پروژه به بالای ۶۰ هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد. دولت قدم اول را برای تحقق بودجه این پروژه برداشته و حق السهم خود از اپراتورها را به آن اختصاص داده است؛ همین طور یک سوم اعتبار مورد نیاز پروژه در قالب های مختلف تسهیلاتی در نظر گرفته شده است اما موضوع اصلی پروژه به بخش خصوصی بازمی گردد که باید دراین زمینه نقش آفرینی کنند.
وی اشاره کرد: در دنیا دولت، سرمایه گذار چنین پروژه هایی است؛ به سبب این که این پروژه ها کوتاه مدت نیستند، دولت هایشان ۳۰ میلیارد دلار روی چنین پروژه هایی سرمایه گذاری می کنند. همه دولت ها اجرای چنین پروژه هایی را جدی گرفته اند و دولت سیزدهم هم اراده کرده که پروژه را به خوبی دنبال کند تا طعم شیرین فناوری را به مردم بچشاند. همین طور به سبب هزینه های بالای راه اندازی فیبر نوری، درحال برنامه ریزی هستیم تا امکانی را برای مردم فراهم نماییم که به شکل اقساطی تجهیزات این فناوری را تهیه کنند.
هیچ کس در جمهوری اسلامی ایران به دنبال قطع اینترنت و مسدودسازی نیست
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به طرح صیانت بیان کرد: هیچ کس در جمهوری اسلامی ایران به دنبال قطع اینترنت و مسدودسازی نیست و ما هم در وزارت ارتباطات به دنبال چنین موضوعی نیستیم. هدف از طرح صیانت این است که فضای فعالیت در زمینه فضای مجازی قاعده مند و نظام مند شود تا حداکثر استفاده از آنها صورت گیرد. نگاه دولت نیز همین است و ما به دنبال فرصت های فناوری هستیم. فضای مجازی چالش ها و مخاطراتی دارد که گریبانگیر همه جای دنیا است و ما هم باید تدابیری بیاندیشیم تا مشکلات مختلف دراین زمینه را برطرف کند.1400/11/27
19:52:27
5.0 / 5
859
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
طراحی سایت شیک
لینک دوستان سایت شیك
طراح سایت شیک