سایت شیک : طراحی سایت
عضو مركز پژوهش های مجلس:

پیشنهاد نخبگان در ۴ سرفصل طرح پشتیبانی از کاربران بررسی می شود

پیشنهاد نخبگان در ۴ سرفصل طرح پشتیبانی از کاربران بررسی می شود

به گزارش سایت شیک مدیرکل دفتر فرهنگی مرکز پژوهش های مجلس ضمن اشاره به اهداف برگزاری نشست استماع نخبگانی طرح پشتیبانی از حقوق کاربران فضای مجازی اظهار داشت: پیشنهادات نخبگان در ۴ سرفصل این طرح مورد بررسی قرار می گیرد.صادق ستاری فرد در گزارش سایت شیک به نقل از مهر ضمن اشاره به نتایج برگزاری نشست استماع نخبگانی طرح پشتیبانی از حقوق کاربران و خدمات پایه کاربردی فضای مجازی در مرکز پژوهش های مجلس عنوان کرد: ما برگزاری ۱۰ جلسه استماع نخبگانی را پیشبینی کرده ایم که فعلا ۳ جلسه آن تشکیل شده و ادامه جلسات هم با حضور نمایندگان اندیشکده ها و دانشکده ها و فعالان کسب و کارها و دستگاههای اجرایی برگزار می شود.
وی ضمن اشاره به این که تابحال در این جلسه ها مسائل خوبی مطرح شده و حضار نکات و نقدشان را در مورد طرح پشتیبانی از حقوق کاربران فضای مجازی به صراحت مطرح نمودند، افزود: تقریباً اجماع و اتفاق نظر همه کارشناسانی که تابحال در این جلسه ها شرکت کرده اند بر سر این است که وضع قانون در حوزه فضای مجازی یک لزوم است و در این عرصه احتیاج به قانون داریم. اما نقدهایی هم از حیث حقوقی و کارشناسی نسبت به بعضی از مفاد طرح وجود دارد.
مدیرکل دفتر فرهنگی مرکز پژوهش های مجلس افزود: کارشناسان تاکید دارند که حقوق عمومی مردم باید در این طرح مورد توجه جدی قرار بگیرد. این که بستر فضای مجازی نباید بستر فعالیتهای تشدید انجام جرم و فعالیتهای مجرمانه باشد از دیگر موارد مورد تاکید کارشناسان است. در همین حال در این جلسه ها بر این مورد تاکید شده که با عنایت به اقتضائات روز نیازمند محیط امن و سالم برای کودکان و نوجوانان هستیم. استفاده از این محیط باید به نحوی باشد که هم کسب و کارها بتوانند فعالیت کنند و هم احیاناً مردم بتوانند فعالیتهای اجتماعی خودشان را در این بستر به صورت سالم انجام دهند.
وی اظهار داشت: پیشنهادات کارشناسان در ۴ سرفصل تنظیم گری، ضوابط و شرایط فعالیت، نظام پشتیبانی از کاربران و خدمات پایه کاربردی و مسئولیت ها و ضمانت اجرا مطرح گردیده است. ما از همه کارشناسان و فرهیختگان خواسته ایم که نظراتشان را به صورت کتبی هم به ما اعلام کنند. هفته آینده در متن نهایی برای عرضه به کمیسیون مشترک بررسی طرح پشتیبانی از کاربران، از این پیشنهادات هم استفاده خواهیم کرد.
ستاری فرد با اشاره به اینکه یک سری پیشنهادات ایجابی هم از جانب برخی کارشناسان مطرح گردیده است، اظهار داشت: پیشنهادات در مورد حذف و الحاق برخی مفاد در جزئیات و کلیات طرح عنوان شده و مقرر است در این جلسات استماع نخبگانی، پیشنهادات را در یک فضای کارشناسی در متن نهایی اعمال نماییم و شرح نقطه نظرات، نقدها، اشکالات و مباحثی که از جانب کارشناسان مطرح شده را در اختیار کمیسیون مشترک طرح قرار دهیم.
وی اظهار داشت: مرکز پژوهش های مجلس تصمیم گیر نیست، اما تلاش می کند به تصمیم گیری درست توسط کمیسیون بررسی طرح کمک نماید. ما در مقام تصمیم سازی هستیم و در این مقام تلاش مان این بوده که از ظرفیت نخبگانی استفاده نماییم و مشارکت ذی نفعان و ذی ربطان را در چارچوب یک متن منطقی و مورد اجماع و اتفاق نظر اعمال کرده و تلاش می نماییم که متن دارای مقبولیت عمومی باشد و آنرا در اختیار کمیسیون طرح قرار خواهیم داد.
مدیرکل فرهنگی مرکز پژوهش های مجلس ضمن اشاره به این که همچنان از نقطه نظرات کارشناسان و اصحاب در ارتباط با این حوزه شامل کسب و کارها و اندیشکده ها و دانشکده ها و رسانه ها که حرفی برای گفتن دارند، در چارچوب گزارش های رسمی بهره برده و در اختیار کمیسیون قرار می دهیم، اظهار داشت: از این موارد در جلسات در ارتباط با بررسی و تصویب طرح بعنوان یک پشتوانه پژوهشی و کارشناسی استفاده خواهد شد.
وی در مورد این که گفته شده بعضی از بندهای این طرح همچون مسدودسازی پلت فرم ها حذف گردیده است، تصریح کرد: هنوز هیچ تصمیم کارشناسی گرفته نشده است و حذف مفادی از طرح در حد پیشنهاداتی بوده که از جانب کارشناسان عنوان شده است. به هر حال ما امیدواریم در یک فضای منطقی و با در نظر گرفتن جنبه کارشناسی، اجتماعی و حقوقی این طرح تصویب شود.
ستاری فرد اضافه کرد: اصل بر پیشبرد این طرح با اعتنا به نظرات کارشناسی است؛ موضوعی که در سیاست های کلی قانون گذاری هم مورد تاکید است. تلاش ما این است که متن نهایی دارای یک منطق کارشناسی باشد و جنبه های فنی و حقوقی و اجتماعی و فرهنگی آن هم رعایت شده باشد تا آنرا تحویل کمیسیون مشترک بررسی طرح پشتیبانی از حقوق کاربران فضای مجازی قرار دهیم.
وی در مورد جزئیات پیشنهاد دولت برای تغییر برخی مفاد این طرح اظهار داشت: دولت نسخه ای را در اختیار کمیسیون طرح قرار داده و ما در جلسات با نمایندگان دستگاههای اجرایی پیشنهادات مدنظر در این نسخه را بررسی می نماییم و تلاش می نماییم به یک اجماع با دولت و بخش خصوصی برسیم. نظر دولت بر این نیست که این نسخه رسانه ای شود، بنابراین مقرر است که بعد از بررسی این مواد پیشنهادی با حضور کارشناسان مستقل از دولت، بخش خصوصی و نمایندگان دولتی، به یک اجماع در مورد آن برسیم.


منبع:

1400/09/23
12:46:02
5.0 / 5
566
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
طراحی سایت شیک
طراح سایت شیک