سایت شیک : طراحی سایت
در نشست بررسی طرح صیانت از حقوق كاربران در فضای مجازی گفته شد

بررسی طرح صیانت از دو هفته  دیگر شروع می شود

بررسی طرح صیانت از دو هفته  دیگر شروع می شود

به گزارش سایت شیک نماینده موافق طرح صیانت از کاربران در فضای مجازی اعتقاد دارد که این فضا صرفا به کسب و کارها محدود نمی گردد و باید فرهنگ و امنیت در این عرصه را هم مورد توجه قرار داد. در عین حال مخالف طرح معتقد است اگر می خواهیم کسب و کارها را با خودمان همراه نماییم، باید اقداماتی را دنبال نماییم که برای بخش خصوصی آورده داشته باشد و حال آنکه این قانون چندصفحه ای تفسیرپذیر است و مفهوم ندارد.


به گزارش سایت شیک به نقل از ایسنا، نمایندگان سازمان نظام صنفی کامپیوتری استان تهران در دو دیدار با مجید نصیرائی، سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس و مجتبی رضاخواه، عضو کمیسیون برنامه و بودجه در ارتباط با بررسی طرح صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی هم اندیشی کردند.
حسین اسلامی، رئیس این سازمان در سخنانی پیشنهاد کرد که نظام صنفی کامپیوتری استان تهران هم یکی از اعضای کمیسیونی باشد که به بررسی طرح صیانت می پردازد.
وی اظهار داشت: یک ماه و نیم پیش، نامه ای در ارتباط با این طرح برای نمایندگان مجلس ارسال کردیم. در این نامه به هفت ایراد اشاره کردیم و در پیش نویس طرح به بعضی از موضوعات مورد توجه ما پرداخته شده بود.
او اضافه کرد: طرح صیانت همزمان هم عامه مردم را از نظر فرهنگی و اجتماعی تحت تأثیر قرار می دهد و هم بخشی از کسب و کارها را از نگاه کسب وکاری هدف قرار داده است. ما در نصر تهران با عنایت به غلبه حوزه آی تی و کسب و کارها، بیشتر از منظر کسب و کارها به مبحث نگاه می ‎کنیم و بنابراین خواهان حضور نمایندگانی از حوزه صنعت در کمیسیون بررسی طرح هستیم.
اسلامی با عنایت به دعوت حاکم دوبی از 100 هزار برنامه نویس در ایام گذشته افزود: با عنایت به قیمت دلار، این مورد برای نیروهای ما بسیار جذاب است. بخصوص این که رفت و آمد به دوبی هم کار دشواری نیست. یکی از نگرانی های ما این است که با عنایت به شرایط پیش آمده، تعداد زیادی از نیروهای ایرانی جذب این فراخوان شوند.
مجلس با مردم مقابله نکند
رضا قربانی، عضو هیأت مدیره و رئیس کمیسیون فین تک هم اظهار داشت: در تصمیم گیری ها گاهی نگاه دوستانه به بخش خصوصی وجود ندارد. ما دو پیش فرض داریم؛ این که تحول دیجیتال، مسیر قطعی ماست. اما اشکال کار در این است که محتوا فراموش شده. نمی توانیم یک دفعه تمام مشکلاتی را که در این سال ها وجود داشته را حل نماییم. مبحث دیگر اینه بحث اقتصاد نوآوری، تنها دریچه نجات کشور است و دغدغه های موجود عموما از جنس توسعه اقتصادی می باشد.
وی با اشاره به اینکه خواسته ما این است که طرحی به این بزرگی به لایحه تبدیل گردد، اضافه کرد: حتی می شود این طرح را به طرح های کوچکتر تبدیل کرد. به قدری موضوعات مختلفی در این طرح مطرح شده که به شکلی سنگ بزرگی شده که نشانه ی نزدن است.
قربانی با اشاره کارزار امضای مخالفین این طرح که در شبکه های اجتماعی به راه افتاده است، تصریح کرد: مجلس نباید در این شرایط روبرو شود. همراه کردن افراد اثرگذار در ادامه بررسی این طرح بسیار مهم می باشد.
طرح به بخش های کوچکتر تقسیم شود
عادل طالبی، دبیر انجمن صنفی کارفرمایی کسب وکارهای اینترنتی هم با اشاره به اینکه بعضی از مفروضات عرضه شده در این طرح نادرست است، اظهار داشت: ترجیحات به تهدیدات باید در اولویت باشد. تهدیدات به کل شکست خورده است. کسی مخالف مبحث مرزبانی نیست، اما با چند بند در یک طرح نمی گردد این مورد را پیش برد؛ باید پاسخگو باشیم.
او اضافه کرد: طرح پشتیبانی از کاربران فضای مجازی باید به طرح های مختلفی از نظر مرزبانی، محتوا و صیانت از حقوق کاربران تبدیل شود؛ ضمن این که لازم است بخش هایی ایجاد شود که در ارتباط با هرکدام از این ها پاسخگو باشند.
طالبی به ابهامات موجود در طرح هم اشاره نمود و اظهار داشت: برداشت های مختلفی از بندهای مختلف این طرح انجام می شود و این مورد ضعف بزرگی است. قانون خوب، قانونی می باشد که ابلیس هم نتواند از آن سوءاستفاده کند. اما این طرح به قدری مبهم است که هرکس برداشت متفاوتی از آن دارد.
او ضمن اشاره به این که این قانون همه را مجرم فرض کرده است، افزود: این شوکی که به جامعه وارد شده است، باعث افزایش مهاجرت به کشورهای دیگر خواهد شد. به این علت که به اجرایی شدن این طرح، کسب وکارهای گرفتار صدمه جدی می شوند.
بر لایه های حکم رانی فضای مجازی نیفزایید
امیرحسین جلالی فراهانی، پژوهشگر حقوق سایبری و مشاور حقوقی سازمان نظام صنفی کامپیوتری استان تهران ضمن اشاره به ۸۰ قانون موجود در حوزه فناوری اطلاعات، اظهار داشت: این قوانین در مجلس شورای اسلامی به تصویب رسیده است، اما هیچ کدام از آنها به درستی اجرا نمی شوند. با اجرای طرح صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی، بخشی که بیشتر از همه متضرر خواهد شد، حاکمیت است و بخش غیردولتی کمترین صدمه را از مبحث خواهد دید.
او افزود: این طرح قابلیت اجرا نخواهد داشت و به سرنوشت طرح هایی همچون ممنوعیت استفاده از تجهیزات ماهواره ای گرفتار خواهد شد. شورایعالی فضای مجازی ۱۰ سال است که تشکیل شده و تابحال خدمات مثمر ثمری برای حکمرانی فضای مجازی کشور نداشته است.
جلالی فراهانی با اشاره به اینکه نظام حکمرانی ما سه قوه ‎ای است، تصریح کرد: نمی توانیم انتظار داشته باشیم که نهادهای فراقوه ای منشاء اثر باشند. ایراد بزرگ این طرح این است که ایجاد نهاد فراقوه بعنوان تنظیم گر یا ابرتنظیم گر نمی تواند موثر باشد. چرا به اسم صیانت از فضای مجازی می خواهید بر لایه های حکم رانی این فضا بیفزایید؟ نهاد فراقوه ای با تابلوی فراتنظیم گر در نظام ما جوابگو نخواهد بود.
مشاور حقوقی سازمان نظام صنفی کامپیوتری استان تهران تصریح کرد: حالا حتی برای بعضی از بخش های مختلف فضای مجازی قوانین پایه وجود ندارد؛ مثلاً در مورد حریم خصوصی یا داده های شخصی. وقتی قانون مادر و پایه برای صیانت از حریم خصوصی نداریم، چطور می توانیم انتظار داشته باشیم که تنظیم گر در مورد مسائل اجرایی این حوزه مقررات گذاری کند.
وی اظهار داشت: آیا مقررات گذاری بدون پشتوانه قانونی درست است؟ این مورد را میتوان به موضوعات دیگر مانند دارایی های دیجیتال هم تعمیم داد. دوستان فعال در این طرح از فضای کارشناسی دورند. این طرح اگر با این کیفیت اجرایی شود، حاکمیت تضعیف خواهد شد. با تصویب این طرح، فرافکنی های در اینباره بسیار زیاد خواهد شد.
چرا کمیسیون تخصصی فضای مجازی نداریم؟
علیرضا کشاورز جمشیدیان، دبیر سازمان نظام صنفی کامپیوتر ‎ای استان تهران هم اظهار داشت: اگر کمیسیون فرهنگی مجلس، حقیقتا دغدغه ساماندهی فضای مجازی را دارد، آیا این فضا تنها مولفه های فرهنگی دارد؟ با عنایت به اهمیت فضای مجازی، قرار بود در مجلس کمیسیونی تخصصی با این عنوان تشکیل گردد، اما چرا این مورد محقق نمی شود؟ چون که در این کمیسیون تمامی ابعاد فنی، امنیتی ملی، فرهنگی و... فضای مجازی را پوشش خواهد داد. درست نیست که این مورد هر بار به یک کمیسیون مجلس ارجاع شود.
مجید نصیرائی، سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی هم در این جلسه، بعد از شنیدن نقطه نظرات و انتقادات طرح شده از جانب حاضران اظهار داشت: در کمیسیون فرهنگی مجلس به دنبال ایجاد قانونی جامع و قاطع برای ساماندهی فضای مجازی هستیم و محکم پای این هدف خود ایستاده ‎ایم. اگر ما ۸۰ قانون در حوزه فناوری اطلاعات داریم، پس چرا وضعیت موجود ما اینطور است؟
او افزود: اگر گوگل اراده کند و در مقطعی نخواهد به ایران خدمات عرضه نماید، تکلیف مردم چه خواهد شد؟ چطور می توانیم حقوقشان را پیگیری کنیم؟ در مورد اینستاگرام هم همینطور. آن هم در شرایطی که هر روز تعداد بیشتری از کسب و کارها و حتی فعالیتهای آموزشی، اقتصادی و اجتماعی به این فضا گره می خورد.
سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس با عنایت به انتقادات مطرح شده در مورد طرح صیانت خطاب به حاضران اظهار داشت: تابحال متخصصان این حوزه چه طرح یا ایده اثرگذاری برای ساماندهی فضای مجازی عرضه کرده اند که به آن توجه نشده است؟
فعالیت های داخلی در فضای مجازی توسط بیگانگان مدیریت می شود
نصیرایی اضافه کرد: آیا فضای مجازی صرفاً به کسب و کارها محدود می شود و نباید فرهنگ و امنیت در این عرصه را هم مورد توجه قرار داد؟ چرا فعالیتهای داخلی در فضای مجازی باید توسط بیگانگان مدیریت شود؟ ما یک پیش نویس برای طرح ساماندهی فضای مجازی آماده کردیم و معتقدیم هنوز بعضی از ابعاد در آن دیده نشده است ازاین رو صاحب نظران می توانند پیشنهادات خویش را برای اصلاح آن عرضه کنند.
وی همینطور اظهار داشت: یکی از انتقادات طرح شده این است که چرا مقرر است دستگاههای نظامی و امنیتی می خواهند بر فضای مجازی نظارت کنند! در حالیکه در آمریکا و اغلب کشورهای دنیا مرزبانی به نهادهای امنیتی و نظامی سپرده می شود و قوانین خیلی سخت گیرانه تری در این باره وجود دارد.
چرا طرح صیانت در چارچوب اصل ۸۵ بررسی می شود؟
سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس، در مورد علل بررسی طرح صیانت در چهارچوب اصلا ۸۵ هم توضیحاتی عرضه کرد: فعلاً شیوه بررسی این طرح در چارچوب اصل ۸۵ قانون اساسی را تصویب کردیم و هنوز جزئیات آن بررسی نشده است. مقرر است کمیسیون مشترکی تشکیل گردد و از کمیسیون های تخصصی مختلف مجلس نمایندگانی در آن حضور داشته باشند و از دو هفته آینده بررسی طرح در چارچوب این کمیسیون آغاز خواهد شد.
نصیرایی تصریح کرد: این که گفتیم طرح در چارچوب اصل ۸۵ بررسی شود به این مفهوم نیست که می خواهیم مخفی کاری نماییم. می خواهیم به صورت مفصل با حضور شما طرح را بررسی نماییم. حتی بعضی از دوستانی که موافق اصل ۸۵ بودند، در مورد بندهایی از این طرح بحث دارند. از شما دعوت می نماییم و می توایند در مورد واو به واو این طرح بحث کنید تا در نهایت بتوانیم برپایه اظهارنظرها و اصلاحات انجام شده، به جمع بندی نهایی برسیم.
او با اشاره به اینکه مجلس جهت بررسی این طرح عجله ندارد، اضافه کرد: با اینحال باید ساماندهی فضای مجازی از نقطه ای آغاز می شد. تشکیل این کمیسیون مشترک فرصتی فراهم می آورد تا از راه هم اندیشی با متخصصان به طرحی پخته تر دست پیدا نماییم. من بعنوان سخنگوی کمیسیون فرهنگی تضمین می دهم که از حضور متخصصان و اصناف مربوطه در روند بررسی این طرح در جلسات کارشناسی بهره مند خواهیم شد.
نمی توان اینترنت را مسدود کرد
سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس همینطور اظهار داشت: قبل از این که لایحه بودجه به مجلس ارسال شود، پیش نویس این طرح آماده بود. بعد هم به سبب برگزاری انتخابات به تعویق افتاد و حالا هم نگاهی که به این طرح وجود دارد، فراقوه ای است. ازاین رو بطور قطع باید با نگاهی فراتر از دیدگاه دولت ها و ادوار مختلف مجلس آنرا نهایی نماییم.
نصیرایی همینطور به مبحث فیلترینگ اشاره نمود و اظهار داشت: مگر می شود اینترنت را مسدود کرد؟ معتقدیم فضای مجازی بستر مناسبی برای این است که بتوانیم انقلاب را به دنیا صادر نماییم ازاین رو باید بتوانیم از فضای مجازی به درستی استفاده نماییم. نگاه ما در بررسی این طرح ملی و حاکمیتی بوده است و حتما در روند بررسی آن از نظرات کارشناسان قوه قضائیه و دولت جدید هم استفاده خواهیم کرد.
او همینطور بیان نمود: یکی از دلایلی که مصوبات شورایعالی فضای مجازی تابحال اجرایی نشده است این بوده که ضمانت اجرایی نداشته و یا دولت نخواسته که آنرا اجرا نماید. ازاین رو ما برای این طرح ضمانت اجرایی تعیین کرده ایم.
نسخه جایگزین عرضه دهید
همینطور در نشست جداگانه ای با حضور مجتبی رضاخواه، نماینده مردم تهران و عضو کمیسیون برنامه و بودجه، این نماینده مجلس صراحتا مخالفتش را با بررسی طرح صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی اعلام نمود و اظهار داشت: اگر می خواهیم قانونی بگذاریم، باید بدانیم که به کجا می خواهیم برسیم؟ هدف چیست که می خواهیم در یک کمیسیون ویژه به آن برسیم.
وی تصریح کرد: اگر می خواهیم کسب و کارها را با خودمان همراه نماییم، باید اقداماتی را دنبال نماییم که برای بخش خصوصی آورده داشته باشد. حتی تولید محتوا در فضای مجازی هم به جهت اینکه تداوم داشته باشد، باید آورده اقتصادی داشته باشد. برای حل مشکلات، باید گلوگاه ها را شناسایی نماییم، احراز هویت، ارز دیجیتال، به اشتراک گذاشتن خدمات حوزه های مختلف بخش هایی از همین مبحث هستند.
نماینده مجلس با تکیه بر ناکارآمد بودن این طرح اضافه کرد: قانون باید یک صفحه باشد، وقتی چندین صفحه می شود، تفسیرپذیر می شود و مفهوم ندارد. حقیقت این است که من به اصلاح این طرح امیدوارم نیستم. امیدوارم در مسیری کم هزینه این مورد حل شود. نیاز است که از انتقادات بگذریم و به پیشنهادات برسیم. نیاز است دبیرخانه این طرح با حضور چند نفر از شما متخصصان این حوزه ایجاد شود و حرف های ایجابی در آن طرح شود.
رضاخواه با اشاره به اینکه جهت بررسی این طرح به یک تایم لاین نیاز است، اضافه کرد: باید ببینیم که بخش خصوصی در این میان چه خواهد نمود. در دو هفته آینده در رسانه ها به صورت فعال عمل کنید و از رئیس جمهور جدید و وزیر ارتباطات آینده در این رابطه مطالبه گر باشید.
وی به مبحث احتمال مهاجرت نیروهای متخصص هم اشاره نمود و اظهار داشت: برای پیشگیری از مشکلات، به مسؤلان حاکمیتی چاره ایجابی عرضه دهید.
منبع:

1400/05/16
12:28:20
5.0 / 5
1041
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
طراحی سایت شیک
طراح سایت شیک