سایت شیک : طراحی سایت
درخواست انجمن نویسندگان كودك و نوجوان

طرح صیانت از دستور کار مجلس بیرون رود

طرح صیانت از دستور کار مجلس بیرون رود

سایت شیک: انجمن نویسندگان کودک و نوجوان در اطلاعیه ای نسبت به آن چه آثار زیان بار طرح صیانت از حقوق کاربران اینترنتی عنوان کرده است ابراز نگرانی کرد.


به گزارش سایت شیک به نقل از ایسنا، در متن بیانیه این نهاد آمده است: «انجمن نویسندگان کودک و نوجوان با ابراز نگرانی عمیق خود، نسبت به آثار زیان بار طرح موسوم به صیانت از حقوق کاربران اینترنتی، یادآور می شود که این طرح گردش آزاد اطلاعات، بالندگی فرهنگ و ادبیات کودک و نوجوان و روند حرف ه­ای اهالی قلم را به چالش می­ کشد و انسداد جبران ناپذیری در ارتباط بین پدیدآورندگان فرهنگ و مخاطبان کودک و نوجوان و ارتباطات بین المللی ادبیات کودک پدید می­ آورد.
این طرح در شرایطی مطرح شده که بار سنگین مشکلات معیشتی و اقتصادی جامعه را در وضعیتی بحرانی قرار داده است. قبل از این دست اندرکاران امور بارها تکرار کرده بودند که حل مشکلات اقتصادی در اولویت است و نه مسائل و اولویت های سیاسی، که بر این اساس انتظار می رفت که مجلس دوازدهم در همین مسیر به سیاست گذاری بپردازد. ولی متأسفانه طرح صیانت در نقطه مقابل این رویکرد و با نگاهی سیاسی به این امر پرداخته است.
بانیان طرح صیانت مدعی هستند که این محدودسازی، برای مقابله با عوارض فرهنگی شبکه های اینترنتی است. این استدلال ناپخته در مثل شبیه به آنست که به سبب تلفات سنگین ناشی از تصادف های رانندگی، عبور و مرور خودرو ها را ممنوع نماییم که هیچ عقل سلیمی آنرا برنمی تابد.
تردیدی نیست این طرح، خصوصاً با اختیاراتی که به اعضای کمیسیون می دهد، دیر یا زود عملاً به انسداد ارتباطات گسترده در فضای مجازی و قطع دسترسی پدیدآورندگان با مجامع تخصصی و در مورد نویسندگان قطع ارتباط با مجامع آموزش، پژوهشی و ادبی می انجامد و در روند کاری خیلی از مشاغل و حرفه ها اختلال جدی به وجود می آورد. ولی این اختلال برای اهالی قلم دوچندان خواهد بود، برای اینکه گردش آزاد اطلاعات و دسترسی به منابع علمی، ادبی و پژوهشی برای نویسندگان، شاعران، مترجمان، روزنامه نگاران و پژوهشگران امری ضروری و حیاتی بشمار می رود.
حتی اگر بتوان نرم افزارها و فضاهایی داخلی برای شبکه های اجتماعی و اطلاع رسانی تدارک دید، ولی آشکار است که هیچ دولت و دستگاهی نمی تواند به تنهایی میلیونها کاربر را به عضویت در شبکه ها و سایت های مختلف وادارد و جایگزینی برای این حجم عظیم از اطلاعات و دانستنی های جهانی در فضای اینترنت داشته باشد. بنا بر این تردیدی نیست که طرح صیانت، پدیدآورندگان را از دسترسی به منابع و متون مورد نیازشان محروم می کند و لطمه جبران ناپذیری به ساختار فرهنگی وارد خواهدنمود.
از جانب دیگر از زمان انتشار ویروس کرونا، عمده کارهای اهالی قلم در شبکه های اینترنتی انجام می شود؛ از ارسال و دریافت متن ها گرفته تا ویرایش های متنی، ارتباط با مخاطبان و دریافت انتقادها و پیشنهادهای آنها، فروش آثار، برگزاری همایش های تخصصی و خیلی از کارهای دیگر که در این فضا انجام می شود.
نکته دیگری که از دید بانیان طرح صیانت دور مانده، تجربه های ناموفق گذشته در جایگزینی نرم افزارهای داخلی است. نمونه بارز آن برنامه ناموفق «شاد» در آموزش و پرورش بود که سرانجام آموزگاران و مربیان را ناچار کرد از همان شبکه های اجتماعی برای امور آموزشی استفاده کنند.
همین طور در چند سال اخیر خصوصاً دوران شیوع کرونا، اینترنت این امکان را برای پدیدآورندگان ادبیات کودک و نوجوان فراهم آورده که با مخاطبان خود در دورترین مناطق کشور، ارتباط برقرار کنند. این امکان خصوصاً برای شهرهای دورافتاده و مناطق محروم، بسیار کارآمد بوده و باعث شده کودکان و نوجوانانی که بطور معمول از دریافت خدمات فرهنگی کلان شهرها محرومند، بوسیله شبکه های اجتماعی با اهالی قلم ارتباط برقرار کنند.
بانیان طرح صیانت اعلام نموده اند طرح محدودسازی اینترنت را بصورت آزمایشی به مدت یک سال اجرا می کنند تا نقایص و کمبودهای آنرا برطرف کنند. در صورتیکه برای پی بردن به کاستی ها و عوارض این طرح هیچ نیازی به آزمون و خطای باردیگر و چندباره نیست و از همین حالا می توان با تحلیلی عقلانی به نتایج زیان بار این طرح پی برد.
در آخر جا دارد یک دفعه دیگر به اصل نهم قانون اساسی رجوع نماییم که در آن تصریح شده هیچ‏ مقامی‏ حق‏ ندارد به‏ نام‏ حفظ استقلال‏ و تمامیت‏ ارضی‏ کشور، آزادی های‏ مشروع‏ را، هرچند با وضع قوانین‏ و مقررات‏، سلب‏ کند.
با امید به آن که با ارزیابی عقلانی و منطقی شرایط فعلی، طرح صیانت از دستور کار مجلس بیرون رود و نگاهی کارشناسانه بر تصویب طرح های فرهنگی حاکم شود.
انجمن نویسندگان کودک و نوجوان
۱۰ مرداد ۱۴۰۰»

منبع:

1400/05/11
22:04:14
5.0 / 5
1157
تگهای خبر: آموزش , اینترنت , خدمات , سایت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
طراحی سایت شیک
لینک دوستان سایت شیك
طراح سایت شیک