سایت شیک : طراحی سایت

كمبود تراشه به آیفون رسید

كمبود تراشه به آیفون رسید

به گزارش سایت شیک اپل اعلام نمود کمبود جهانی تراشه که پیش تر روی تولید کامپیوتر های مک و آی پد تأثیر گذاشته بود حالا به آیفون رسیده است و کندی رشد درآمدش در سه ماهه آتی را پیش بینی نمود.به گزارش سایت شیک به نقل از ایسنا، مدیران اپل پیشبینی کردند درآمد سه ماهه مالی چهارم رشد دو رقمی خواهد داشت اما پایین تر از رشد ۳۶.۴ درصدی در سه ماهه سوم خواهد بود. رشد کسب و کار خدمات اپل هم آهسته خواهد شد.

مدیران اپل در کنفرانسی با سرمایه گذاران اعلام نمودند که باآنکه تأثیر کمبود تراشه کمتر از حد انتظار آنها در سه ماهه سوم بود اما در سه ماهه چهارم شدیدتر خواهد شد و روی تولید آیفون تأثیر می گذارد.

ارزش سهام اپل که در حدود سه سال گذشته بیشتر از دو برابر افزوده شده و ارزش بازار این شرکت را به حدود ۲.۵ تریلیون دلار رسانده است، به دنبال اعلام این خبر ۱.۷ درصد نزول کرد و به ۱۴۴.۲۴ دلار رسید.

اپل اعلام نمود فروش و سود سه ماهه این شرکت فراتر از میزان مورد پیشبینی تحلیل گران بود که تحت تأثیر استقبال مصرف کنندگان از مدل گرانتر آیفون فایو جی و تقاضا برای خدمات اشتراکی این شرکت روی داد. فروش اپل در چین در سه ماهه منتهی به ۲۶ ژوئن، ۵۸ درصد رشد کرد و به ۱۴.۷۶ میلیارد دلار رسید.

درآمد اپل تحت تأثیر فروش بهتر از حد مطلوب آیفون به ۸۱.۴۳ میلیارد دلار رسید که بالاتر از ۷۳.۳۰ میلیارد دلار پیشبینی شده از جانب تحلیل گران بود. سود اپل ۲۱.۷۴ میلیارد دلار معادل یک دلار و ۳۰ سنت به ازای هر سهم بود.

در طول کنفرانس اپل با سرمایه گذاران، تیم کوک، مدیرعامل این شرکت اظهار نمود: تراشه هایی که تأمین آنها گرفتار کمبود شده است با فناوری قدیمی ساخته می شوند اما همچنان برای قطعات گوشی آیفون ضروری هستند. کوک حاضر نشد درباره احتمال ادامه کمبود تراشه در سه ماهه نخست مالی اپل که معمولاً بزرگترین فصل فروش آیفون است، اظهارنظر کند.

انجلو زینو، تحلیلکر شرکت CFRA پیش بینی نمود اپل امکان دارد تراشه های نسل جدید آیفونها را به ضرر مدل های فعلی انبار کرده باشد.

اپل در سه ماهه گذشته به سرمایه گذاران اعلام نموده بود امکان دارد کمبود تراشه فروش این شرکت را سه تا چهار میلیارد دلار کم کند. با این وجود کوک در مصاحبه با رویترز اظهار داشت: مجموع ضرر در درآمد سه ماهه سوم کمتر از میزان پیشبینی شده از جانب اپل بود.

قویترین رشد فروش اپل در چین اتفاق صورت گرفت که به قول تیم کوک، مشتریان لوازم جانبی مانند اپل واچ را خریداری کردند.

ارتقای فایو جی در بهبود سیکل خرید آیفون بیشتر از آنچه تحلیل گران انتظار داشتند کمک کرد. اپل اعلام نمود فروش آیفون ۳۹.۵۷ میلیارد دلار بود که حدود ۵۰ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد داشت و بالاتر از ۳۴ میلیارد دلار مورد پیشبینی تحلیل گران بود.

کوک به رویترز اعلام نمود آیفون ۱۲ پرو و آیفون ۱۲ پرو مکس که گرانترین مدل های آیفون هستند، پرفروشترین مدل های این شرکت بودند و کمک کردند حاشیه سود ناخالص به ۴۳.۳ درصد برسد که بالاتر از ۴۱.۹ درصد مورد پیشبینی بود.

مدیرعامل اپل در این کنفرانس اعلام نمود بکارگیری ۵G در خیلی از کشورهای جهان در مراحل اولیه قرار دارد. برخی از تحلیل گران بر این باور بودند که این گفته به معنای آن است که رونق فروش آیفون فایو جی ادامه پیدا نخواهد کرد و مصرف کنندگان امکان دارد این گوشی را زودتر از فعال شدن خدمات ۵G خریداری نموده باشند اما سایر تحلیل گران معتقد بودند که این گفته به معنای ادامه رشد درآمد اپل از رونق ۵G است.

کسب و کار خدمات اپل شامل اشتراک پولی تلویزیون و آهنگ اپل در فروشگاه اپ استور هم در رشد درآمد اپل نقش پررنگی داشت. درآمد خدمات به ۱۷.۴۹ میلیارد دلار رسید و یک سوم رشد نسبت به مدت مشابه سال قبل نشان داد و بالاتر از ۱۶.۳۳ میلیارد دلار پیشبینی تحلیل گران بود. کوک به رویترز اعلام نمود که اپل حالا ۷۰۰ میلیون مشترک در پلتفرمهای مختلف خود دارد که بالاتر از ۶۶۰ میلیون مشترک در سه ماهه قبلی است.

با این حال لوکا مائستری، مدیرمالی اپل به سرمایه گذاران اظهار داشت: رشد خدمات آهسته خواهد شد. این شرکت باآنکه رشد قابل توجه بخش خدمات را پیشبینی می کند اما این رشد مشابه سطح ژوئن نخواهد بود.

بر اساس گزارش رویترز، فروش آی پد ۷.۳۷ میلیارد دلار و فروش مک ۸.۲۴ میلیارد دلار بود در حالیکه تحلیل گران فروش این دستگاهها را به ترتیب ۷.۱۵ میلیارد دلار و ۸.۰۷ میلیارد دلار پیشبینی کرده بودند.
1400/05/06
22:57:36
5.0 / 5
1189
تگهای خبر: خدمات , رایانه , شركت , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
طراحی سایت شیک
لینک دوستان سایت شیك
طراح سایت شیک