سایت شیک : طراحی سایت

فشار بایدن به پوتین برای مهار حملات باج افزاری

فشار بایدن به پوتین برای مهار حملات باج افزاری

سایت شیک: جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا در تماس تلفنی که روز جمعه با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه داشت، از وی خواست برای مهار حملات باج افزاری اخیری که از طرف گروههای مستقر در روسیه انجام می شود، اقدام نماید.به گزارش سایت شیک به نقل از ایسنا، بایدن بعدازظهر روز جمعه در کاخ سفید اظهار داشت: برای پوتین کاملا روشن کردم که آمریکا انتظار دارد هنگامی که یک عملیات باج افزاری از خاک روسیه انجام می شود، هر چند که با حمایت دولت نیست اما انتظار داریم که اگر اطلاعات کافی برای اقدام درباب عاملان حمله فراهم نماییم، مقامات روسی اقدام نمایند.

رییس جمهور آمریکا در پاسخ به خبرنگاری که پرسید آیا چنین حملاتی تبعات خواهد داشت، اظهار داشت: بله.

وی اظهار نمود: آمریکا و روسیه حالا یک راه ارتباطی به شکل منظم به وجود آورده اند تا هر گاه یکی از این کشورها تصور کنند مقرر است در کشور دیگر اتفاقی روی دهد که بر کشور آنها تاثیر بگذارد، بتوانند با یکدیگر تماس بگیرند.

بایدن اظهار داشت: در مجموع این تماس تلفنی مثبت بود. من خوش بین هستم.

این تماس تلفنی چند روز بعد از یک حمله سایبری جدید گسترده صورت گرفت که تصور می رود گروه روسی REvil عامل آنست. این گروه برای آزاد کردن اطلاعاتی که در حمله به صدها شرکت کوچک و متوسط در دهها کشور گروگان گرفته، ۷۰ میلیون دلار باج درخواست کرده است.

این حمله تازه ترین مورد از سلسله حملات باج افزاری است که توسط این گروه در بهار و تابستان امسال از خاک روسیه انجام شده است. گروه REvil در ماه مه شرکت جی بی اس که بزرگترین شرکت صنایع گوشتی جهان است را هدف حمله قرار داد. جی بی اس نهایتا ۱۱ میلیون دلار باج پرداخت کرد اما فعالیتش در آمریکا برای مدت کوتاهی فلج شد.

یک گروه هکری دیگر همان ماه به شرکت کلونیال پایپ لاین که گرداننده بزرگترین شبکه سوخت رسانی در آمریکاست، حمله کرد. سیستم خط لوله این شرکت بر اثر این حمله بسته شد که به مختل شدن تامین سوخت در ایالتهای کرانه شرقی آمریکا منجر گردید.

کرملین تا بعدازظهر روز جمعه به وقت آمریکا درباره تماس میان بایدن و پوتین اظهارنظر نکرد بدین سبب دقیقا مشخص نیست رئیس جمهور روسیه چه پاسخی به درخواست بایدن داده است.

جن ساکی، دبیر مطبوعاتی کاخ سفید روز جمعه به خبرنگاران اظهار داشت: آمریکا هیچ اطلاعات جدیدی که نشان دهد دولت روسیه مستقیما در این حملات دست داشته است، ندارد.

پوتین مکررا دست داشتن دولت روسیه یا اطلاع از انجام حملات باج افزاری از خاک این کشور را رد کرده است. اما مقامات آمریکایی می گویند این ایده که پوتین باخبر نیست این حمله کنندگان چه کسانی هستند، معتبر نیست به ویژه با در نظر گرفتن تسلط گسترده ای که وی بر سرویسهای اطلاعاتی روسیه و شبکه پیمانکارانش حفظ نموده است.

بایدن در ژوئن با پوتین در ژنو دیدار نمود و در این دیدار به رئیس جمهور روسیه برای مقابله با حملات سایبری که از خاک روسیه انجام می شوند، هشدار داد.

رییس جمهور آمریکا در این دیدار لیستی از زیرساختهای حساس در آمریکا را ارائه و اعلام نمود اگر این تاسیسات هدف حمله سایبری قرار گیرند، به منزله تهدید جدی برای امنیت ملی کشورش خواهد بود.

بایدن بعد از این دیدار اظهار داشت: برخی از زیرساختهای حیاتی باید خط قرمز برای حمله سایبری یا هر گونه حمله دیگری شمرده شوند. من به روسها لیستی از ۱۶ نهاد خاص را دادم که تحت سیاست آمریکا زیرساخت حیاتی به شمار می روند و از بخش انرژی تا سیستمهای آب را شامل می شوند.

بایدن با معرفی زیرساختهای حساسی که خط قرمز شمرده می شوند، اعلام نمود اگر بخشهای مذکور هدف حمله عوامل دولتی یا غیردولتی قرار بگیرند، با پاسخ دولتی روبرو می شوند.

بر اساس گزارش شبکه سی ان بی سی، کاخ سفید تا حالا درباره واکنش تلافی جویانه مقابل حملات خلافکاران سایبری که انجام داده یا انجام خواهد داد، توضیح نداده است و اعلام نموده که چنین اطلاعاتی باید محرمانه نگه داشته شوند.

منبع:

1400/04/20
13:59:54
5.0 / 5
1063
تگهای خبر: سرویس , سیستم , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
طراحی سایت شیک
لینک دوستان سایت شیك
طراح سایت شیک