سایت شیک : طراحی سایت
وزیر ارتباطات اعلام كرد

آگاه سازی مخاطب، جایگزین مسدودسازی فضای مجازی

آگاه سازی مخاطب، جایگزین مسدودسازی فضای مجازی

سایت شیک: وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اظهار داشت که بجای راه حل مسدودسازی و درگیر شدن با فضای مجازی، راه حل آگاه سازی مخاطب را مدنظر قرار دادیم.


به گزارش سایت شیک به نقل از ایسنا، محمدجواد آذری جهرمی در مراسم امضای تفاهم نامه همکاری پویش ملی ارتقاء آگاهی حقوقی جامعه بین سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی و معاونت اجتماعی و پیش گیری از وقوع جرم قوه قضاییه، اظهار داشت: حدود یک سال قبل گزارشی از قوه قضاییه دریافت کردیم که مبنای آن بررسی بیش از هزاران پرونده با موضوعات گوناگون کلاهبرداری در دادسرای جرایم کامپیوتری بود که مشکلاتی را برای مردم به وجود آورده بود. در گزارشی که برای ما ارسال شد، قوه قضاییه درخواست کرده بود چاره هایی برای پیش گیری از این مشکلات نظر گرفته شود تا بتوان از وقوع جرایم در فضای مجازی و به تبع آن ثبت شکایت پیشگیری نماییم.
وی با اعلان اینکه رویکرد قوه قضاییه بسیار مناسب و مطلوب بود، اظهار داشت: از زمان دریافت گزارش، کارگروهی مامور شدند تا بصورت خاص روی این مساله کار کنند. پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات حدود شش ماه روی این مساله مطالعه انجام داد تا بسترهای فسادخیز و ایجاد مساله برای مردم که موجب تشکیل پرونده قضایی می شود، بررسی کند. قسمتی از این مسائل به سبب سیستم های فنی و تعاملاتی است که با عرصه بین المللی وجود دارد، مثل تبلیغات فریبنده و اخبار دروغی که پایه و اساسی ندارد و باید جلوی آنها را گرفت.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات افزود: باتوجه به وجود دستورات اجرائی از طرف رژیم آمریکا که همکاری شرکت های فناوری اطلاعات با دولت ایران را محدود کرده، این امکانات فنی و تجهیزات حوزه فناوری، خیلی در دسترس ما نبود، اما راه کارهایی برای این مساله بوجود آمد. یکی از زیرساخت های اساسی، تبلیغات بود. این که برای آژانس های تبلیغاتی، بجای پلت فرم هایی که قوانین و مقررات ایران را رعایت نمی کنند، بستری را فراهم نماییم که تبلیغاتشان را بصورت حداکثری روی پلت فرم های داخلی قرار دهند.
آذری جهرمی اشاره کرد: بدین سبب ترویج تبلیغات هوشمند و ایجاد امکانات برای آژانس های تبلیغات داخلی ایران که بتوانند از بستر فضای مجازی استفاده کنند و ذائقه کاربر ایرانی را به سمت خودشان ببرند و تسهیل کسب وکار صورت بگیرد، از مطالبی بود که پیگیری شده و به نتیجه رسید. امروز با امضای این تفاهم نامه دولت امکانات خوبی را در اختیار آژانس های تبلیغاتی قرار داده که از وزارت ارشاد مجوز دارند و در فضای مجازی کسب وکار می کنند تا بتوانند از ظرفیت های هوش مصنوعی برای پیدا کردن دقیق مخاطب خودشان و کم اثر کردن تبلیغاتی که فریبنده و دروغ هستند، استفاده کنند.
افزایش آگاهی رسانی عمومی در فضای مجازی
ایشان سپس با اعلان اینکه یکی از مسئولیت های مهم ما این بود که آگاهی رسانی عمومی را در فضای مجازی افزایش دهیم، اظهار داشت: فضای مجازی فضایی است که مخاطبین در مقابل انبوهی از اطلاعات قرار دارند و ما باید آنها را برای تشخیص بین سره و ناسره اطلاعات و اخبار آگاه نماییم. در همین موضوع کرونا دیدیم که هر روز اخباری بدون سند منتشر می شد. به جهت اینکه مرجع خبری وجود داشته باشد و مردم آگاهی داشته باشند و هر شنیده ای را مورد توجه قرار ندهند، بستر مناسبی به وجود آمد.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اعلان اینکه بجای راه حل مسدودسازی و درگیر شدن با فضای مجازی، راه حل آگاه سازی مخاطب را مدنظر قرار دادیم، اضافه کرد: ما مجموعه این موضوعات را به دستگاه قضایی منعکس کردیم و دستگاه قضایی هم خیلی سریع اهتمام به خرج داد و با تیم اجرائی ما وارد مذاکره شدند. نتیجه این همکاری، به تدوین تفاهم بین سازمان تنظیم مقررات بعنوان نماینده دولت و معاونت پیش گیری از وقوع جرم به نمایندگی از قوه قضاییه منجر گردید.
آذری جهرمی اشاره کرد: مجریان مهم این تفاهم نامه هم اپراتورها هستند و اگر نیاز باشد سایر فعالان حوزه فناوری نیز وارد عرصه خواهند شد. نتیجه امضای این تفاهم نامه این خواهد بود که با همکاری مشترک بین دستگاه قضایی، دولت و توسعه دهندگان عرصه ارتباطات و فناوری اطلاعات، بسترهایی که موجب ترویج جرم خصوصاً کلاهبرداری از مردم می شود با ابزارهایی مشابه افزایش آگاهی کاربران در جامعه، ساماندهی خواهند شد و در آینده می توان تاثیر این تفاهم نامه را شاهد بود.
وی افزود: البته در قسمتی از این تفاهم نامه، به دانش افزایی قضات و آموزش قضات و حتی آموزش اپراتورها در مسائل حقوقی هم اشاره شده و پارامترها سنجیده می شود. میزان ثبت جرم در دستگاه قضایی مشخص است و انتظار می رود همانطور که در سند توسعه شبکه ملی اطلاعات آمده که سالانه ۳۰ درصد جرایم کاهش پیدا کند، با این تفاهم نامه، قسمتی از ثبت جرم در کشور کم شود و مردم در فضایی با اطمینان بیشتر از فضای مجازی استفاده کنند.1400/04/12
16:43:14
5.0 / 5
1089
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
طراحی سایت شیک
لینک دوستان سایت شیك
طراح سایت شیک