سایت شیک : طراحی سایت
گزارش فناوری مهر؛

سخت گیری اروپا بر جولان آمریكا در فضای مجازی

سخت گیری اروپا بر جولان آمریكا در فضای مجازی

سایت شیک: کشورهای اروپایی این روزها با وضع قوانین جدید بر شرکت های فناوری آمریکایی و اعمال جریمه و سخت گیریهای بیشتر در کوشش برای کاهش قدرت و سلطه این شرکتها هستند.به گزارش سایت شیک به نقل از مهر، اتحادیه اروپا به سرعت برق و باد به رهبر قانونگذاری در صنعت فناوری تبدیل گشته است. در سالهای اخیر کشورهای اروپایی اهتمام کرده اند در زمینه های مختلف همچون حفاظت از اطلاعات، اطلاعات بخش دولتی، روابط پلت فرم ها و کسب وکارها، حریم خصوصی الکترونیکی، امنیت سایبری، کپی رایت، قرارداد برای تامین محتوای دیجیتال و قرارداد برای فروش آنلاین کالاها و محصولات قانون وضع کنند.
این در حالی است که این اتحادیه قانونگذاری برای مقابله با چالش های ناشی از سلطه شرکت های بزرگ بر بازار را نیز در دستور کار خود دارد. بدین سان صنعت فناوری در سال های آتی شکل تازه ای به خود خواهد گرفت.
بنابراین تعجبی ندارد که قانونگذاران اروپایی الهام بخش همتایان خود در کشورهای دیگر همچون برزیل و استرالیا نیز شده اند.
در همین راستا به تعدادی از تازه ترین اقدامات کشورهای اروپایی برای قانونگذاری و کنترل قدرت شرکت های فناوری اشاره می کنیم:
اتحادیه اروپا به جنگ «هوش مصنوعی بد» می رود
یکی از با اهمیت ترین قوانینی که امسال میلادی ارائه شده، مربوط به کاربردهای هوش مصنوعی در این اتحادیه است. این لایحه در بهار امسال ارائه شده است. برمبنای آخرین پیش نویس قانون هوش مصنوعی اتحادیه اروپا، استفاده از این فنآوری جهت تحریف رفتار مردم، سوء استفاده از شکاف ها یا استفاده از اطلاعات تبعیض آمیز جریمه ای تا سقف ۳۰ میلیون یورو یا ۶ درصد گردش مالی شرکت را شامل می شود.
ارائه اطلاعات گمراه کننده برای مقامات نیز به وضع جریمه ای تا سقف ۲ درصد گردش مالی جهانی شرکت منجر می شود. همین طور موارد کاربرد این فناوری باید به وسیله دادگاه یا یک سازمان مستقل تعیین و محدود به بازه زمانی و مکانی خاصی باشد. باتوجه به پیش نویس قانون، می توان از فناوری مذکور برای جستجوی کودکان گمشده یا مجرمان و در بعضی موارد حملات تروریستی بهره برد.
تلاش رگولاتورهای انگلیسی برای محافظت از کودکان
انگلیس بعد از خارج شدن از اتحادیه اروپا اهتمام دارد با وضع قوانینی جدید از کاربران خود محافظت کند. یکی از مواردی که وزارت کشور انگلیس روی آن تاکید خاصی دارد، اجرا نشدن رمزگذاری سر به سر پیام ها در فیسبوک و خدمات زیر مجموعه آن یعنی اینستاگرام و مسنجر است. واتساپ نیز این فناوری را در سرویس خود ارائه کرده است.
در همین راستا انگلیس تصمیم دارد با تصویب قوانین جدید اجازه ندهد فیسبوک رمزگذاری سر به سر را در اپلیکیشن های زیر مجموعه خود اجرا نماید برای اینکه این فناوری معایبی برای امنیت کودکان در فضای آنلاین دارد.
از سوی دیگر کارشناسان و قانونگذاران سفارش کرده اند «لایحه امنیت آنلاین» شرکت های فناوری را ملزم کند اطلاعات درباره سوءاستفاده آنلاین از کودکان را به اشتراک گذارند. پیش بینی می شود این لایحه شرکت هایی با خدمات حاوی رمزگذاری سر به سر را ملزم کند روش های خودرا برای مقابله با گسترش محتوای خطرناک در پلت فرم هایشان نشان دهند و در غیر این صورت با جریمه روبرو خواهند شد.
جریمه ۱۸ میلیون پوندی در صورت حذف نشدن محتوای مخرب
علاوه برآنچه گفته شد انگلیس تصمیم دارد با تصویب قانونی جدید، شبکه های اجتماعی که محتوای مخرب آنلاین مانند مطالب نژاد پرستی، نفرت پراکنی و تهدید افراد را حذف نکنند، ۱۰ درصد گردش مالی یا ۱۸ میلیون پوند جریمه کند. علاوه برآن مدیران ارشد این شرکتها نیز با اقدامات قضائی روبرو خواهند شد. این قانون که هنوز تصویب نشده «لایحه ایمنی آنلاین» نام دارد در جهت قدرتمندتر کردن حق آزادی بیان و حفاظت از محتوای روزنامه نگاران ارائه شده است.
شرکت هایی که از این قانون تخلف کنند با جریمه های سنگین روبرو می شوند و حتی سازمان Ofcom( اداره ارتباطات انگلیس) می تواند دسترسی به این پلت فرم یا سایت ها را محدود کند.
محافظت از اطلاعات کاربران با بیان زمان آپدیت های امنیتی
البته وضع قوانین در انگلیس فقط مربوط به شرکت های فناوری نیست و تولید کنندگان موبایل نیز با قوانین سختگیرانه تری روبرو شده اند برای اینکه موبایل ها و دستگاه های هوشمند معدن طلایی برای هکرها به شمار می آیند و باید شکاف های امنیتی آنها را پوشاند تا مورد سوءاستفاده قرار نگیرند. بنا بر این قانونی پیشنهاد شده تا شرکت های تولید کننده موبایل زمان ارائه آپدیت های امنیتی مهم را به کاربران اعلام کنند.
در صورتیکه این قانون تأیید شود، تولید کنندگان موبایل باید مدت زمان ارائه آپدیت های امنیتی را هنگام فروش به مشتریان اعلام کنند.
نصب اپ های روسی بطور پیش فرض در دستگاه ها
در کنار اتحادیه اروپا و انگلیس، روسیه نیز با سرعت زیادی مشغول تصویب قوانینی در زمینه فناوری است. در همین زمینه روسیه در سال ۲۰۱۹ میلادی با هدف کاهش اتکا بر شرکت های خارجی قانونی را تصویب کرد. برمبنای قانون مذکور دستگاه هایی که در روسیه فروخته می شوند، باید بطور پیش فرض نرم افزارهای روسی را در خود داشته باشند. در همین راستا اپل این قانون را امسال میلادی اجرا کرد. بدین سان آیفون هایی که در این کشور فروخته می شوند، باید لیستی از اپلیکیشن های روسی را هنگام تنظیم دستگاه در خود داشته باشند.
کاربران می توانند چند اپلیکیشن همچون اپ های مختلف «یاندکس»، اپ ایمیل Mail.ru، سرویس پخش زنده ویدئو OK Live و شبکه اجتماعی روسی VK را به دلخواه روی آیفون شان نصب کند. قانون مذکور شامل موبایل، تب لت، تلویزیون های هوشمند، لپ تاپ و کامپیوتر های رومیزی می شود.
تأسیس دفاتر محلی پیش شرط روسیه برای ادامه فعالیت شرکت ها
اما این تنها قانون روسیه در زمینه فناوری نیست. این کشور اهتمام دارد قدرت شبکه های اجتماعی را نیز کنترل کند. در همین راستا رییس کمیته سیاستگذاری اطلاعات و فناوری دومای روسیه اعلام نمود پیش نویس قانونی در این کشور تهیه شده که برمبنای آن شرکت های فناوری بزرگ باید دفاتری محلی در روسیه تأسیس کنند. در غیر این صورت شرکتها نمی توانند خدمات خودرا تبلیغ کنند یا میزبانی آگهی را برعهده داشته باشند.
لایحه مذکور برای مقابله با سوءاستفاده شرکتها از موقعیت انحصاری شان در بازار و گسترش محتوای ممنوع ارائه می شود. طبق این پیش نویس مالکان منابع اطلاعاتی که روزانه بیش از ۵۰۰ هزار بازدیدکننده در روسیه دارند، باید دفتری رسمی در این کشور تأسیس کنند که پاسخگوی فعالیت هایشان باشد.
اقدام قاطع آلمان در مقابل آپدیت جدید واتس اپ
واتس اپ در اوایل سال جاری در آپدیت جدیدی اعلام نمود اطلاعات کاربرانش را با فیسبوک و زیرمجموعه های آن به اشتراک می گذارد. در نتیجه حساب کاربرانی که این آپدیت را قبول نمی کردند بعد از مهلتی مشخص (۱۵ می) محدود می شد. همین خبر کافی بود تا هزاران تن از کاربران این پیامرسان از آن بیرون بروند. هرچند بعداً فیسبوک در این زمینه توضیحاتی ارائه کر. اما در نهایت با اعتراض کشورهای مختلف همچون هند و آلمان مجبور شد اجرای آنرا مرتباً به تعویق بیندازد. در پی آپدیت واتساپ یوهانس کاسپار کمیسیونر حفاظت از اطلاعات هامبورگ ممنوعیتی ۳ ماهه صادر کرد که به فیسبوک اجازه نمی داد اطلاعات شخصی کاربران را برای مقاصد خود فراوری کند.
دفتر کاسپار اعلام نمود آپدیت جدید که به فیسبوک اجازه می دهد به انبوهی از اطلاعات کاربران دسترسی یابد، بسیار گسترده و غیرشفاف است. البته طی هفته های گذشته اعلام نمود کاربرانی که این آپدیت را تأیید نکنند، حساب کاربری شان محدود نخواهد شد.
باخت گوگل و فیسبوک به سازمان آنتی تراست فرانسه
چند هفته بعد از تمام شدن جدال فیسبوک و دولت استرالیا برای پرداخت مبلغی به ناشران محلی و وضع قوانینی در این عرصه، موج قانونگذاری در این زمینه به کشورهای دیگر نیز سرایت کرد.
در همین راستا نشریه سی ان بی سی در ماه آوریل اعلام نمود توافقی میان گوگل و «گروه نماینده ناشران فرانسوی همچون لوموند و فیگارو»( Alliance de la Presse d’Information Generale) ثبت شده است.
این توافق بعد از آن انجام شد که سازمان ناظر بر آنتی تراست فرانسه اعلام نمود گوگل باید در ازای محتوایی که منتشر می کند به رسانه ها حق الزحمه ای بپردازد. حالا نیز مذاکراتی با فیسبوک و مایکروسافت نیز در این خصوص در جریان است.
قبل از آن نیز اسپانیا اهتمام کرد تا قوانین مخصوص خودرا وضع کند. درنتیجه گوگل در سال ۲۰۱۴ سرویس «گوگل نیوز» در این کشور را قطع کرد. اما برپایه گزارشی جدید این شرکت اکنون مذاکراتی با ناشران اسپانیایی را آغاز نموده است. ترکیه نیز یکی دیگر از کشورهایی است که اهتمام دارد شبکه های اجتماعی و قدرت های آنان در بازار را اجرا نماید. تازه ترین قدرت نمایی این کشور در مقابل اقدامات شبکه های اجتماعی به آپدیت جدید واتساپ درباره استفاده از اطلاعات کاربران واتساپ در فیسبوک و زیر مجموعه های آن مربوط است. در همین راستا هیات رقابت ترکیه اعلام نمود واتساپ این آپدیت را برای کاربران ترکیه اجرا نمی نماید. هرچند این پیامرسان بعداً اعلام نمود این آپدیت را برای کاربران ترکیه ای نیز اجرا می کند. این در حالیست که بعد از اعلام آپدیت جدید واتس اپ، خیلی از کاربران ترکیه ای تصمیم گرفتند حساب کاربری خودرا حذف نمایند. از طرف دیگر هیأت رقابت ترکیه تحقیقاتی درباره فیسبوک و واتساپ را شروع کرد تا احتمال نقض قانون این کشور و سوءاستفاده از موقعیت برتر در بازار را بررسی کند.

فرانسه، هلند و آلمان خواهان قوانین سختگیرانه تر
با وجود روند گسترده و فراگیر قانونمند سازی شرکت های فناوری در اروپا، اما همچنان تعدادی از کشورها دراین زمینه ابراز نارضایتی می کنند. نشریه فایننشال تایمز در گزارشی فاش کرد آلمان، فرانسه و هلند گله دارند که اتحادیه اروپا سختگیری های لازم بر شرکت های فناوری نمی کند و در همین راستا از رگولاتورهای خواسته اند شرایط عملیات های خرید و ادغام مربوط به شرکت های بزرگی مانند گوگل و فیسبوک را مشکل تر کنند.
در گزارشی با امضای برنو لوماری وزیر اقتصاد فرانسه، پیتر آلتمایر وزیر امور اقتصاد آلمان و مونا کیزر، وزیر امور اقتصاد هلند اشاره شده پیشنهادهای اتحادیه اروپا برای قانونمند کردن حوزه فناوری (قانون بازارهای دیجیتال) بلندپروازانه نیست.
این تحقیق که هنوز منتشر نشده از کشورهای عضو خواسته تحقیقات درباره ادغام شرکتها را تسریع کنند به ویژه زمانیکه استراتژی پلت فرم ها خرید شرکت های نوپا را شامل می شود تا بدین سان رقابت را از بین ببرند.
با توجه به آنچه گفته شد بنظر می رسد اروپا بیش از پیش به قانونمندسازی و سخت گیری بر شرکت های فناوری در آینده نزدیک ادامه می دهد تا بدین وسیله از قدرت فناوری های مبتنی بر منافع آمریکا بکاهد.


منبع:

1400/03/18
22:41:17
5.0 / 5
1224
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
طراحی سایت شیک
طراح سایت شیک