سایت شیک : طراحی سایت

مقایسه تولید و مصرف برق استخراج رمزارز

مقایسه تولید و مصرف برق استخراج رمزارز

یک کارشناس با انتقاد از مقایسه صنعت استخراج بیتکوین با مصرف خانگی برق، اظهار داشت: مصرف برق استخراج رمزارز در ایران، درمقایسه با تولید برق کشور قابل توجه نبوده و این که بخواهیم عدم مدیریت صحیح در صنعت برق را به این صنعت ارتباط دهیم، منصفانه نیست.


محمدرضا شرفی در گفت و گو با ایسنا، با اعلان اینکه اگر نسبت به استخراج بیتکوین در سطح جامعه اقبالی صورت گرفته، نباید به آن بی توجه باشیم، اظهار داشت: اگر نتوانیم نیاز مردم را در داخل تامین نماییم، باید خارج از کشور با خروج ارز نسبت به تامینش اقدام نماییم. بدین سبب عملا بحث استخراج رمزارزها همانطور که در سطح دنیا و کشورهای مطرح مورد توجه قرار گرفته، در کشور ما هم به همین صورت باید مورد توجه قرار گیرد.
وی افزود: قبل از این بیشترین میزان استخراج در کشور چین بوده با ۶۷ درصد کل استخراج جهان، اما طبق آخرین آماری که پخش شده، میزان استخراج در چین به ۵۵ درصد رسیده و این کاهش نشان دهنده رشد استخراج در کشورهای آمریکا و کاناداست و هم اکنون در این کشورها در زمینه استخراج رمزارز، در سطح وسیع سرمایه گذاری صورت می گیرد و این تصمیم خودمان است اگر بخواهیم از این مساله عقب بمانیم.
او با اعلان اینکه در کشور ما در سالهای قبل مرکز تحقیقات وزارت نیرو برآوردی درباره پیش بینی رشد مصرف برق انجام می دهد، اضافه کرد: طبق دلایلی که این تحقیقات صورت می گیرد، وزارت نیرو باید نسبت به پیش بینی و تامین افزایش مصرف در سطح کشور اقدام نماید. عدم تامین برق مورد نیاز هم اکنون، مصادف شده با بروز پدیده رمزارزها و یا ظهور صنعت استخراج رمزارز که صنعت جوانی است و هنوز از حمایت های لازم برخوردار نیست و همه تقصیرها را به دوش می کشد.
شرفی افزود: کل مصرف صنعت استخراج در ایران، حدود ۴۰۰ مگاوات است و حتی اگر بخواهیم استخراج غیرقانونی را هم به این میزان اضافه نماییم، حدود ۷۰۰ مگاوات می شود. میزان تولید برق کشور ما از نیروگاه ها هم اکنون بیش از ۶۰ هزار مگاوات است. باید دید آیا عدد ۷۰۰ مگاواتی تا این اندازه می تواند در مصرف برق کشور موثر باشد؟ مسئولان باید به این پرسش پاسخ دهند. اما این که بخواهیم مغرضانه موضوعی را مطرح کرده و عدم مدیریت صحیح در صنعت برق کشور را به یک صنعت جدید و نوظهور ارتباط دهیم، منصفانه نیست.

بالاترین نرخ فروش برق معادل یک پنجم قیمت در صنعت رمزارز است
وی با اعلان اینکه قیمت برق در صنعت استخراج رمزارز به ازای هر کیلووات، ۸ سنت یعنی معادل ۱۸۰۰ تومان است، اظهار داشت: بالاترین عدد فروش برق در کشور ما، حدود ۴۰۰ تومان به ازای هر کیلووات است و این یعنی بالاترین نرخ فروش برق معادل یک پنجم قیمت در صنعت رمزارز است. کشور ما به هیچ عنوان نمی تواند برق را با قیمت ۸ سنت به هیچ کشوری صادر کند و این عدد در کشور ما اصلا سابقه نداشته است. اگر صنعت استخراج همه برق کشور را با بالاترین نرخ بخرد، می توانیم صنعت برق را زیر رو نماییم.
رئیس کارگروه استخراج رمزارز انجمن بلاک چین ایران افزود: صنایع دیگر هم برق مصرف می کنند و حتی به آنها یارانه هم پرداخت می شود، این صنعت نه فقط یارانه ای دریافت نمی کند، بلکه بیشتر از قیمت تمام شده اش هم هزینه پرداخت می کند. پس انصاف نیست این صنعت را هم گران حساب نماییم و هم بلاگردان سوء مدیریت کشور نماییم. باید دید بانکهای دنیا که اطلاعات را در سرورهایشان ذخیره می کنند، چه مقدار انرژی مصرف می کنند، صنایعی هستند که بمراتب بسیار بالاتر از شبکه بیتکوین برق مصرف می کنند.
شرفی با انتقاد از مقایسه صنعت استخراج بیتکوین با مصرف خانگی، بیان کرد: ذوب آهن اصفهان خیلی بیشتر از صنعت بیتکوین کشور برق مصرف می کند. استخراج بیتکوین هم صنعت است و باید با سایر صنایع قیاس شود، نه با مصارف غیرمرتبط. وزارت نیرو می تواند کارشناسی کند که قطع برق به چه دلیل بوده و نتایج آنرا اعلام نماید. در آن صورت مشخص می شود که این قطعی ها به سبب سوء مدیریت رخ داده و ارتباطی به سایر صنایع ندارد.1400/03/03
21:21:44
5.0 / 5
1258
تگهای خبر: سرمایه گذاری , صنعت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
طراحی سایت شیک
طراح سایت شیک