سایت شیک : طراحی سایت

ارسال پیامك دستگاه های اجرائی دولت الكترونیكی با چاپار

ارسال پیامك دستگاه های اجرائی دولت الكترونیكی با چاپار

سایت شیک: مدیرکل دفتر پایش و نظارت بر پیاده سازی دولت الکترونیکی از ایجاد و راه اندازی سامانه چاپار و امکان ارسال پیامک به شماره موبایل شهروندان برمبنای کد ملی آگاهی داد.


به گزارش سایت شیک به نقل از ایسنا، این روزها و در شرایطی که به سبب شیوع ویروس کرونا در کشور، یکی از مهم ترین راه های جلوگیری از گسترش بیشتر این ویروس، تا حد ممکن خانه نشینی و رعایت فاصله گذاری اجتماعی عنوان شده، دولت الکترونیک و ارائه خدمات دولتی بصورت غیرحضوری و الکترونیکی یکی از مهم ترین اقداماتی است که می تواند مورد توجه افرادی که به این خدمات نیاز دارند قرار بگیرد.
هرچند بنظر می رسد برخی دستگاهها تمایل چندانی برای یکپارچه کردن خدمات الکترونیکی ندارند، برخی سازمان ها میانه ای با الکترونیکی شدن ندارند، برخی روش خودرا برای ارائه خدمات بصورت الکترونیکی در پیش می گیرند و شاید تنها عده ی معدودی درخواست وزارت ارتباطات برای یکپارچه شدن خدمات را اجابت کنند.
در این راستا مجید فولادیان- مدیرکل دفتر پایش و نظارت بر پیاده سازی دولت الکترونیکی- درباب نحوه فعالیت سامانه چاپار به لزوم اهمیت حصول اطمینان از پیامک های ارسالی دستگاه های اجرائی به شهروندان آگاهی داد و بیان کرد: باتوجه به شهروندمدار بودن خیلی از خدمات دولت الکترونیک و نیاز به وجود تعامل نزدیک میان مردم و دولت، در خدماتی که نیاز به ارتباط مستقیم با مخاطب دارند، شماره موبایل فرد بعنوان یک کانال ارتباطی مهم مورد استفاده دستگاه مورد نظر قرار می گیرد.
وی افزود: اما مواردی وجود دارد که طی آن دستگاه اجرائی، شماره موبایلی جهت ارسال پیامک از مخاطب مورد نظر ندارد و فقط دارای یک کد ملی از اوست و حتی در بعضی موارد با تعداد انبوه سیمکارت های ثبت شده به نام دارنده مواجه می باشد. بمنظور کمک به حل این قضیه، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات مبادرت به راه اندازی سامانه چاپار کرده است.
فولادیان درباب اهداف سامانه چاپار اظهار داشت: سامانه چاپار این امکان را فراهم می آورد که چنانچه دستگاه های اجرائی جهت ارسال پیامک به مردم، یک شماره موبایل مشخص ثبت شده به نام مالک سیمکارت را نداشته باشند و یا تنها اطلاعات کد ملی مخاطب را داشته باشند، بتوانند با بهره گیری از سامانه چاپار سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی و وب سرویس آن که قابل بهره برداری در سامانه پیام ایران سازمان فناوری اطلاعات است، ضمن ارائه کد ملی شهروند به تمام شماره موبایل های به نام مخاطب پیامک ارسال نمایند. این طرح قابلیت استفاده در فراخوانی ها و اطلاع رسانی عام و خاص و دیگر کاربردهای حوزه دولت الکترونیکی را دارد.
به گزارش سازمان فناوری اطلاعات، سامانه پیام ایران، سامانه ای است که با هدف ارسال الکترونیکی بدون واسطه اعلان های رسمی دستگاه های اجرائی و نهادهای عمومی کشور به آحاد مردم و موسسات حقوقی که متقاضی دریافت خدمات دولتی و عمومی هستند، توسط سازمان فناوری اطلاعات ایران به وجود آمده است.
در این سامانه، کارپوشه هر فرد صندوق دریافت و ارسال نامه های اداری و رسمی بصورت الکترونیک محسوب می شود. به عبارت دیگر، سامانه پیام ایران به ایجاد بستری امن و قابل اعتماد بین دستگاه های اجرائی و مردم می پردازد و ارسال تمام اعلانات و مکاتبات دستگاه های اجرائی به سامانه ای واحد و امکان ارسال بصورت متقابل از جانب کاربران را به عهده دارد.

منبع:

1400/02/15
10:19:30
5.0 / 5
1355
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
طراحی سایت شیک
طراح سایت شیک