سایت شیک : طراحی سایت

مركز پردازش هوشمند پستی افتتاح شد

مركز پردازش هوشمند پستی افتتاح شد

به گزارش سایت شیک وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اعلان اینکه پست یکی از زیرساخت های اصلی تحول دیجیتال است، اظهار داشت: خود پست هم چاره ای ندارد جز اینکه درون خودش یک تحول دیجیتال را تجربه کند، برای اینکه با شیوه های سنتی نمی گردد خدمات الکترونیکی را ارائه داد.


به گزارش سایت شیک به نقل از ایسنا، آئین بهره برداری از مرکز پردازش هوشمند پستی شرکت ملی پست (خلیج فارس)، امروز با حضور محمدجواد آذری جهرمی -وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات- و رمضانعلی سبحانی فر -مدیرعامل شرکت ملی پست- انجام شد.
آذری جهرمی در این مراسم با اعلان اینکه کرونا تحول دیجیتال را در کشور سرعت داد و پست هم یکی از زیرساخت های اصلی تحول دیجیتال است، اظهار داشت: وقتی خدمات الکترونیکی و مراجعات غیرحضوری می شود، قسمتی از نیاز به اتصال بنگاه به مردم توسط شرکت های حمل و نقلی و پستی جبران می شود، بدین سبب پست در تحول دیجیتال یک زیرساخت است. خود پست چاره ای ندارد که درون خودش یک تحول دیجیتال را تجربه کند، برای اینکه با شیوه های سنتی نمی گردد این خدمات را ارائه داد.
وی با اعلان اینکه اگر بنا باشد با شیوه سنتی به ظرفیت حمل و نقل کالا در شبکه پستی پاسخ دهیم، تحول دیجیتال در کشور در مجموع متوقف می شود، اظهار داشت: این اتفاق خواه ناخواه در کشور می افتاد و اما کرونا سرعت تحول دیجیتال را در کشور افزایش داد. در مجموع پست در این عرصه کمی عقب است که فشار آن به پرسنل وارد شد، آنها در طول این مدت کار و تلاش بی نظیری کردند، فشار و باری که به شبکه پستی وارد شد و این شبکه هنوز نتوانسته تحول دیجیتال را به صورت کامل استقرار دهد، بر دوش پرسنل بود. در روزهایی که همه از نگرانی کرونا در منازل قرنطینه بودند، پرسنل پست پیام آور ارتباطات مردم و خدمات مورد نیازشان بودند. خودشان را در معرض خطر قرار دادند که زندگی کردم تعطیل نشود.

ظرفیت شبکه پستی باید افزایش یابد
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در ادامه با تاکید بر اینکه تحول دیجیتال زیرساخت اساسی توسعه اقتصادی کشور است، اظهار داشت: بار و فشار به مجموعه پست بعنوان یکی از زیرساخت های تحول دیجیتال، روزبه روز بیشتر می شود و کرونا این فشار را تشدید کرد. پست چاره ای ندارد جز اینکه تحول دیجیتال را درون خود تجربه کند و برنامه مدیران این مجموعه هم از ابتدا بر تحول دیجیتال بوده و هست. خروجی این برنامه مدون باید افزایش ظرفیت شبکه پست با حفظ یا کاهش مجموعه انسانی باشد، به همراه افزایش کیفیت و کاهش مدت زمان ارائه خدمت.
آذری جهرمی افزود: در این یک سال شکایت زیاد داشتیم، از بسته هایی که پاره شده، مفقود شده، با تاخیر به مقصد رسیده، اگر بخواهیم ظرفیت شبکه پستی را افزایش دهیم، باید چه کار کنیم؟ در چند نقطه گلوگاه داریم، یکی در حوزه دسترسی است، دیگری در حوزه تجزیه مبادلات که هسته فعالیت شرکت پست شمرده می شود. مرکز چهارراه لشگر حالا می تواند ۱۳۰ هزار بسته در روز را با ۲۰۰ کارگر تبادل کند که با تکمیل ظرفیت آنجا، مرکز خلیج فارس موازی آن مرکز راه افتاده با ظرفیت ۲۰ کارگر و ۳۰۰۰ بسته در روز.

وی با اعلان اینکه طبق تحول دیجیتال برای افزایش سرعت عمل، هوشمندسازی را وارد فرآیندها کرد، اضافه کرد: پست هم باید دو سال پیش این کار را انجام میداد اما به سبب تحریم و عدم تامین تجهیزات و نوسانات قیمت ارز، فرآیندهای تدارکاتی طول کشید اما سبب برکت شد، برای اینکه حالا یک شرکت دانش بنیان داخلی هوشمندسازی شبکه پستی کشور را بر عهده گرفته و این باارزش است. دراین مرکز با چهار نفر نیروی انسانی می توان ۲۵ هزار بسته را تبادل کرد که این مساله ظرفیت و توان شبکه پستی را بیشتر می کند. این اتفاق باید در مرکز تجزیه مبادلات چهارراه لشگر و استان های مشهد، تبریز، اصفهان، شیراز هم رخ دهد که ظرفیت شبکه پستی حداقل دو برابر شرایط فعلی شود.
راه اندازی قطار اختصاصی پستی در راه تهران-مشهد
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به راه اندازی قطار اختصاصی پستی در راه تهران-مشهد بیان کرد: این اقدام باید تعمیم پیدا کند، ممکنست در ابتدا زیان ده هم باشد اما باید پای آن بایستید به جهت اینکه قطار پستی و واگن قطار پستی راه بیفتد، برای اینکه یک اقدام باارزش است. تعدادی از بسته ها و بارها ظرفیت قطار ضروری می باشد. شرکت پست باید به سمت بازآفرینی مجموعه هوایی پیام هم برود، فرودگاه پیام به چرخه ظرفیت فرودگاهی کشور برگشت، اما خطوط هوایی پیام باید باردیگر فعال شود، از پنج فروند هواپیما، دو فروند قابل برگشت به مدار است، برای بسته های اضطراری که باید در یک روز ارسال شوند، خطوط هوایی لازم است.
آذری جهرمی با اعلان اینکه در لایه هسته به جز هوشمندسازی استفاده از ظرفیت حمل و نقل غیر کامیونی و تقویت مسیرهای کامیونی، باید به سمت استفاده از قطار و خطوط هوایی هم رفت، اضافه کرد: لایه اصلی همه اینها هم هوشمندسازی و اپلیکیشن سامانه های پستی است که قلب تپنده این مجموعه است و استانداردسازی کارها را پیش می برد. در لایه دسترسی تنوع موضوع باید پیگیری شود، هم پستچی ها باید هوشمند شوند و ابزارهای هوشمندسازی داشته باشند، اپلیکیشن و مسیریاب داشته باشند، به تعداد و نحوه ارسال بسته هایشان نظارت شود. بخشی به آموزش پرسنل پستچی ها برمی گردد که باید دانش آنها ارتقا یابد، ابزارهایشان هم باید متنوع شود.
وی با تاکید بر تنوع شیوه های انتقال اظهار نمود: پهپاد پستی یکی از این شیوه ها بود که آزمایش موفق داشت و الان در ناوگان پستی پیاده سازی می شود و امیدوارم تا پیش از اختتام دولت، پهپاد پستی را بعنوان یک ظرفیت به صورت عملیاتی وارد مدار نماییم. البته هوشمندسازی و تحول دیجیتال باید به محیط زیست هم کمک نماید. استفاده از موتورهای برقی از موضوعاتی بود که در تهران اجرائی شد و باید پیگیری بیشتری شود در شهرهایی که بحران آلودگی دارند، پست دوستدار محیط زیست باشد. طبیعتا کار شما کم کردن حل تردد مردم است اصل فعالیت شما به محیط زیست کمک می نماید، اما داشتن پیوست محیط زیستی هم برای شما حائز اهمیت می باشد.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اعلان اینکه ظرفیت شبکه پستی باید افزایش یابد، اظهار نمود: هم اکنون قسمتی از خدمات قبول خودرا به بخش خصوصی محول کرده و درصدی به آنها می دهید و هماهنگی شما با بخش خصوصی در عرض درآمدهای شماست، اما بعنوان بزرگ ترین مجموعه پستی کشور، تصمیماتی که می گیرید به بخش خصوصی ضربه می زند، در صورتیکه می توانید معادله را به بردبرد تبدیل کنید. مجموعه قبول را از در منازل پیگیری کنید، با بهره گیری از سامانه ۱۹۳ و اپلیکیشنی که دارید، این کار را انجام دهید و از ظرفیت استارت آپ های حمل و نقل برای این کار استفاده کنید.
اقدام پست برای برگزاری نمایشگاه کتاب چشم گیر بود
آذری جهرمی با تاکید بر موضوع کیفیت خدمات پستی بیان کرد: اقدام شرکت ملی پست برای برگزاری نمایشگاه کتاب در وضعیت کرونا چشم گیر بود، اما باید تقویت شود. استانداردسازی بسته بندی موضوع مهمی است. تنوع بسته بندی از نیازهای مهمی است که باید اطلاع رسانی شود، تفاوت پاکت و کارتن برای کتاب و اسناد دارای ارزش آموزش داده شود، به جهت اینکه در چرخه حمل و نقل گرفتار مشکل نشود و کیفیت هم رعایت شود.
وی اشاره کرد: انتظار دارم تا اختتام اردیبهشت ۱۴۰۰ با بهره گیری از ظرفیت بومی و تولید داخل و شرکت های دانش بنیان، مراکز اصفهان، مشهد، شیراز و تبریز و اهواز به صورت متمرکز افتتاح شود و این ظرفیت دو برابری را بعنوان زیرساختی برای خدمات رسانی به مردم فراهم کنید و در آن صورت درآمدتان هم افزایش می یابد. همین طور تا قبل از اختتام دولت هم تمبر بعنوان میراث پست و نماد فرهنگی پست به بسته های پستی برگردد.
منبع:

1399/12/07
12:28:39
0.0 / 5
1177
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
طراحی سایت شیک
طراح سایت شیک