سایت شیک : طراحی سایت
وزیر ارتباطات خبر داد

حركت وزارت ارتباطات حول ۳ محور در زمینه سرمایه گذاری خطر پذیر

حركت وزارت ارتباطات حول ۳ محور در زمینه سرمایه گذاری خطر پذیر

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اعلان اینکه استارت آپها می توانند ساختارها را تغییر دهند، اظهار داشت: این وزارتخانه 3 محور را در زمینه سرمایه گذاری خطر پذیر مورد پیگیری قرار می دهد.به گزارش سایت شیک به نقل از مهر، محمد جواد آذری جهرمی امروز در مراسم رونمایی از خدمت «سرمایه گذاری جسورانه در ایده های نوآورانه» که به صورت آنلاین در صندوق نوآوری و شکوفایی برگزار شد، گفت: متأسفانه در کشور ساختارهایی وجود دارد که این ساختارها ما را ضعیف و نابود می کند.
وی با تاکید بر اینکه هیچ دشمنی نمی تواند به کشور ما حمله کند و ما را از بین ببرد، اظهار داشت: متأسفانه تعدادی از ساختارهای درونی کشور می تواند ما را نابود کند. وظیفه استارت آپ ها این است که بتوانند چنین ساختارهای ضعیف در کشور را بازسازی کنند تا شاهد کارایی بهتری باشیم.
آذری جهرمی با تاکید بر اینکه در مقابل تغییر ساختارها همیشه مقاومت هایی وجود دارد، افزود: این مخالفت ها همیشه توسط کسانی است که در سیکل سنتی دستی بر آتش دارند و بزرگترین موانع رشد اکوسیستم هستند. وی با اعلان اینکه مگر می شود کسی که بخواهد صادراتی داشته باشد، پرونده مالیاتی نداشته باشد، اظهار داشت: مگر امروز ما سیستم مالیاتی در درون کشور نداریم؛ خیلی دشوار است وقتی کسی می خواهد صادراتی انجام دهد از سازمان مالیات بپرسیم که میزان پرونده مالیاتی و سوابق مالیاتی آن چقدر است و آیا مالیاتی پرداخت کرده یا خیر! کارتن خواب که مالیات ندارد.آذری جهرمی اشاره کرد: امروز در کشور علاوه بر سیستم مالیاتی، سیستم امکان اتصال به دستگاهها و سازمان ها وجود دارد ولی چرا این اتفاق نمی افتد! دراین زمینه باید به دنبال پرتقال فروش گشت. کسی دراین زمینه از کره مریخ نیامده است اما عده ای وجود دارند که همیشه در همه دولت ها هستند و در همه نهادها و دستگاهها حضور دارند، همین افراد نمی گذارند. وی افزود: پیدا کردن این افراد کار سختی نیست، بدین سبب استارت آپ ها و اکوسیستم نوآوری کشور باید زنجیره پیوسته و سنتی که در کشور وجود دارد را بهم بزنند که در این راه سختی هایی وجود دارد. جهرمی اضافه کرد: در جریان استارت اپی که در کشور به وجود آمده نیز عوامل حاکمیتی مشخص از جریان های خاص حضور دارند که آغاز به سرمایه گذاری در این اکوسیستم کردند؛ ولی در این فضا هر کدام از استارت اپ ها که متعلق به خودشان است را تقویت می کنند و مابقی را کنار می زنند. بگفته وزیر ارتباطات، حالا در مرحله استارت آپ خوب، استارت آپ بد هستیم؛ در حقیقت استارت آپی که برای ماست از نوع خوب و استارت آپی که برای دیگران است، از نوع بد است؛ انحصارگری ها شروع می شود. نمونه نوین این امر این است که ۱۰ درصد درآمد و مالیات بخش فناوری و اطلاعات کشور را به صدا و سیمای انحصارگر بدهیم تا در این بخش انحصارگری کند. این بخش، این جریانات و این پروسه نیز می گذرد و پشت در نمی ماند، چه ما باشیم و چه نباشیم.آذری جهرمی اشاره کرد: البته که اعضای اکوسیستم ما در مقابل این تغییرات نباید دلسرد شوند و باید بدانیم دشمن اکوسیستم، تغییر و پیشرفت هیچکدام از این موانعی که گفته شد نیست. اینها طبیعی است، چونکه شما یک چرخه اقتصادی بزرگ را می آوردید و خودتان پیشران اقتصاد می شوید.آذری جهرمی با اعلان اینکه جنگ های بزرگی در دنیا برای اقتصاد در حال شکل گیری است، اضافه کرد: آفت این اکوسیستم دلسرد شدن است؛ نباید این دلسردی رخ دهد و باید این تلاش ادامه پیدا کند. وزیر ارتباطات عنوان کرد: همیشه انسان به دنبال آزادی و پس از آن امنیت است؛ این انسان بعنوان یک موجود اجتماعی اگر قرار باشد آزادانه هر کاری را انجام دهد با مطلوب دیگر که امنیت است در تعارض است، سیاستگذاری موفق در کشورهای مختلف دنیا این است که نقطه تعادل آزادی و امنیت را برقرار می کنند. کشور که نقطه تعادل بهتری را برگزیند کشور امن تر و آزادتری خواهد بود، نه می توان آزادی را به بهانه امنیت محدود کرد که قانون اساسی ما نیز به آن تاکید دارد و ما در ابتدای تشکیل انقلاب پذیرفته ایم که چنین فرآیندی را باید بر آن حرمت قرار دهیم و نه عکس این پروسه امکان پذیر است.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اشاره کرد: سرمایه گذاری دولت ها در اکوسیستم استارت آپی بر طبق ضوابطی شروع به کار می کند؛ اگر دولتها بدون هیچ نوع ضوابطی آغاز به سرمایه گذاری کنند، بزرگترین فسادها رخ می دهد. پس به بهانه جلوگیری از فساد اگر سرمایه گذاری دولت ها بعنوان یک بازیگر بزرگ اقتصادی در اکوسیستم استارت آپی را ما محدود نماییم، به بخش خصوصی ظلم کردیم و به بهانه امنیت، جلوی توسعه، پیشرفت و آزادی را گرفته ایم، اگر هم باز بگذاریم مشخص است که چه اتفاقی می افتد.حرکت وزارت ارتباطات حول ۳ محور در زمینه سرمایه گذاری خطر پذیروزارت ارتباطات در ادامه اشاره کرد: سیاستگذاری وزارت ارتباطات در این دوره از دولت، حول ۳ محور برای سرمایه گذاری خطر پذیر دیده شده که نخستین مسله ایجاد مچ فاوند بود. وی درباب مچ فاوند افزود: بخش خصوصی عالم تر از بخش دولتی است و اگر در جایی سرمایه گذاری کرد، بیشتر منافع و اقتصاد صرفه خودرا در نظر می گیرد و به همان میزان وقتی بخش خصوصی در سرمایه گذاری خطر پذیر تصمیم گیری کرد، ما نیز بعنوان دولت به همان میزان او را ترغیب به سرمایه گذاری خواهیم کرد.آذری جهرمی با اشاره به محور دوم اظهار داشت: محور دومی که در سرمایه گذاری خطر پذیر در وزارت ارتباطات در نظر گرفته بودیم این بود که منابع وام های کم بهره را در اختیار شتابدهنده ها قرار دهیم و کمی ضریب ریسک آنها را ما متقبل شویم. وی با اشاره به محور سوم اظهار داشت: ما در وزارتخانه در زمینه نقطه تعادل سرمایه گذاری به دنبال آن بودیم که به ازای موفقیت های ملموس پاداش های ملموس دهیم؛ در حقیقت به ازای نصب اپلیکیشن که توسط مردم نصب می شود، به گروه هایی که به این نقطه می رسند تسهیلاتی ارائه می نماییم. وزیر ارتباطات اضافه کرد: اتفاقات خوبی در بخش هایی از دولت در امتداد سرمایه گذاری اتفاق افتاده است و معاونت علمی، وزارت ارتباطات، صندوق نوآوری و شکوفایی همچون ارگان هایی بودند که در این راستا، اقداماتی انجام داده اند.
آذری جهرمی با اشاره به خدمت جدید صندوق نوآوری و شکوفایی تاکید کرد: حتما این حرکت ها می تواند ما را به نتیجه مطلوب نزدیک تر کند و بطور قطع آنچه که کشور را هدایت خواهدنمود به مسیر پیشرفت، مقاومت و ایستادگی نزدیکتر می کند.
به گزارش سایت شیک به نقل از مهر، در این مراسم ۴ شتابدهنده دانش بنیان تفاهم نامه در زمینه سرمایه گذاری جسورانه در ایده های نوآورانه را با حضور رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات منعقد نمودند.

1399/11/19
20:54:20
0.0 / 5
1292
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
طراحی سایت شیک
لینک دوستان سایت شیك
طراح سایت شیک