سایت شیک : طراحی سایت
صالح آبادی خبر داد

پرداخت ۸هزار میلیارد تومان تسهیلات توسط بانك توسعه صادرات

پرداخت ۸هزار میلیارد تومان تسهیلات توسط بانك توسعه صادرات

مدیرعامل بانک توسعه صادرات ایران اظهار داشت: این بانک در ۹ ماهه ۱۳۹۹ بیشتر از ۸هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان تسهیلات پرداخت کرده است.


به گزارش سایت شیک به نقل از ایسنا، علی صالح آبادی در نشستی خبری به مناسبت دهه فجر با خبرنگاران که به صورت وبینار برگزار شد، با اشاره به اینکه بانک توسعه صادرات وظیفه اصلی خویش را پشتیبانی از صادرات کالا و خدمات کشور قرار داده، خاطرنشان کرد: بانک توسعه صادرات ایران، برای پرداخت تسهیلات به صادرکنندگانی که رتبه اعتباری خوبی دارند، معوقات بانکی ندارند و چک برگشتی ندارند، با هیچ گونه محدودیت منابع مالی چه ریالی و چه ارزی مواجه نیست.

وی با اشاره به اینکه وظیفه ذاتی این بانک پشتیبانی از توسعه صادرات غیرنفتی است، عنوان کرد: هم اکنون و با عنایت به شرایط کشور، توسعه صادرات غیرنفتی از اهمیت ویژه تری نسبت به گذشته برخوردار شده و باوجود تحریم ها و مشکلاتی که دشمنان بوجود آورده اند، ارز مورد نیاز کشور از محل صادرات غیرنفتی تأمین شده است.
مدیرعامل بانک توسعه صادرات با اشاره به اینکه این بانک بیشتر از هر زمان دیگری خویش را متعهد به توسعه صادرات غیرنفتی می داند، اضافه کرد: صادرکنندگان از بانک انتظار دارند تسهیلات ارزی و ریالی و خدمات مالی و غیرمالی در اختیارشان قرار دهد و ما با ۳۸ شعبه در سرتاسر کشور تلاش می نماییم ارتباط منظمی را با بیشتر صادرکنندگان داشته باشیم.
وی ادامه داد: بانک توسعه صادرات منابع قابل توجهی از صندوق توسعه ملی را برای پرداخت تسهیلات به شرکت ها و بنگاه های تولیدی و صادرات محور جذب و پرداخت کرده است و با تمام امکانات موجود، آماده است که بتواند در حوزه نقل و انتقال و تأمین مالی صادرات از فعالان تجاری حمایت کند.۱۰۰ درصد صادرکنندگان ممتاز مشتری بانک توسعه صادرات هستند

صالح آبادی با اشاره به اینکه ۱۰۰ درصد صادرکنندگان دارای رتبه ممتاز کشوری در سال ۹۹ مشتری اگزیم بانک ایران هستند، اظهار داشت: ۹۱ درصد صادر کنندگان نمونه ملی هم مشتری بانک توسعه صادرات هستند.

این مقام مسئول خاطرنشان کرد: بانک توسعه صادرات ایران توانسته است با پایش ایفای تعهدات مشتریان خود، کمترین عدم رفع تعهد ارزی را بین بانک ها به خود اختصاص دهد.


اتصال مکانیزه بازار پول و سرمایه

صالح آبادی در بخش دیگری از این نشست خبری از اتصال مکانیزه بازار پول و سرمایه بر بستر بانکداری باز با ۴۳هزار تراکنش بانکی در این بانک اطلاع داد و اظهار داشت: ارزش ریالی این تراکنش ها بالغ بر ۳۰۰۰ میلیارد ریال بوده است.
او همینطور اظهار داشت: در اگزیم بانک ایران به ۱۱۰ مشتری در چارچوب بانکداری شرکتی، خدمات عرضه می نماییم.
مدیرعامل اگزیم بانک عنوان کرد: یکی از موضوعات محوری ما توجه به بانکداری باز با عنایت به شرایط کرونایی در کشور است چونکه این امکان را فراهم می آورد تا مشتریان بدون احتیاج به حضور در شعبه، تمامی خدمات بانکی را از دفتر کار خود دریافت نمایند.
صالح آبادی با بیان اینکه، ما بانکداری باز را با صندوق های سرمایه گذاری که طیف وسیعی از مشتریان را در برمی گیرند، شروع کردیم؛ اظهار داشت: یکی از صندوق های وابسته به بانک به نام "صندوق اندوخته توسعه صادرات آرمانی" که ۴۳ هزار مشتری دارد بر بستر بانکداری باز فعالیت خویش را دنبال می کند.
این مقام مسئول اعلام نمود: از آغاز سال آینده این خدمت را برای تمامی صندوق های سرمایه گذاری در بازار سرمایه و تمام شرکتهای حقوقی که مشتری بانک هستند، تعمیم خواهیم داد.


مدیر عامل بانک توسعه صادرات عنوان کرد: امسال و با تسهیلات پرداختی بانک توسعه صادرات ایران، ظرفیت تولید شمش فولاد کشور ۱.۲ میلیون تن افزایش یافته است.
وی افزود: فاز دوم طرح شرکت فولاد جنوب کاوه کیش با تأمین مالی ۱۳۴ میلیون یورویی بانک توسعه صادرات ایران به راه افتاده است.
پرداخت ۸۳.۳۵۵ میلیارد ریال تسهیلات در ۹ ماهه ۹۹

مدیرعامل بانک توسعه صادرات ایران اعلام نمود که این بانک تا آخر آذرماه سالجاری مبلغ ۸۳.۳۵۵ میلیارد ریال تسهیلات به مشتریان پرداخت کرده که ۴۵ درصد نسبت به دوره مشابه سال قبل افزایش یافته است.
وی با اشاره به اینکه بیشترین تسهیلات در چارچوب سرمایه در گردش ریالی و عموما در بخش های «صنعت و معدن» و «شیمیایی» پرداخت شده، اضافه کرد: از رقم کل تسهیلات پرداختی حدود ۲هزار میلیارد تومان یا ۲۰ هزار میلیارد ریال به طرح ها تخصیص پیدا کرده و ۶۳ هزار میلیارد ریال هم در بخش سرمایه در گردش پرداخت شده است.
صالح آبادی اظهار داشت: تسهیلات اعطایی به شرکتهای دانش بنیان تا آخر آذر ماه سالجاری مبلغ ۱۵۰ میلیارد تومان بوده که در مقایسه با زمان مشابه در سال ۱۳۹۸، با ۱۲۰ میلیارد تومان، از رشد ۲۴ درصدی برخوردار بوده است. نرخ این تسهیلات هم ۱۲ درصد و یارانه ای است.
مدیرعامل اگزیم بانک ایران افزود: تسهیلات اعطایی به شرکتهای کوچک و متوسط هم تا آخر آذر ماه سالجاری مبلغ ۷۴۲ میلیارد تومان بوده که در مقایسه با دوره مشابه سال قبل با رقمی معادل ۵۲۸ میلیارد تومان، از رشد ۴۱درصدی برخوردار می باشد.
وی خاطرنشان کرد: برنامه داریم که حجم تسهیلات پرداختی بانک توسعه صادرات تا آخر سال به ۱۰ هزار میلیارد تومان افزایش یابد و برای سال آینده هم رقم تسهیلات پرداختی بانک با ۲۰ درصد افزایش به ۱۲هزار میلیارد تومان برسد.
صالح آبادی یکی از طرح های تأمین مالی شده توسط این بانک را فاز اول پتروشیمی بوشهر عنوان نمود و اظهار داشت: این طرح که توسط رئیس جمهور به بهره برداری رسید، با سرمایه ای بالغ بر ۲.۸ میلیارد دلار تأمین مالی شده است.
مدیرعامل بانک توسعه صادرات افزود: یکی دیگر از طرح هایی که تأمین مالی آن توسط بانک انجام شد، پتروشیمی کیمیای پارس خاورمیانه بود که با ۶۵ میلیون دلار در منطقه عسلویه به بهره برداری رسید.

مبادله ۹۵۰ میلیون دلار حواله های ارزی

صالح آبادی در بخش دیگری از این نشست خبری با اشاره به اینکه این بانک و صرافی توسعه صادرات امکان صدور حواله از هر نقطه به نقطه دیگری را دارند، خاطرنشان کرد: زمینه ای را فراهم نموده ایم تا در کشورهای مختلف و از راه کانال های طراحی شده، بخصوص در کشورهایی که مبادلات تجاری بالایی با آنها داریم مانند عراق و ترکیه، به مشتریان و صادرکنندگان خدمات عرضه دهیم.
وی از آمادگی این بانک و صرافی آن برای خرید ارز حاصل از صادرات صادرکنندگان در سامانه های نیما و سنا اطلاع داد و اضافه کرد: از آغاز سال جاری تا آخر دیماه حجم حواله جات ارزی بانک و صرافی توسعه صادرات به ۹۵۰ میلیون دلار رسیده است. هرچند این رقم برای مدت مشابه سال قبل ۱.۱ میلیارد دلار بود اما بخشی از این مورد ناشی از کاهش صادرات بوده است.
مدیرعامل اگزیم بانک ایران اعلام نمود: حجم اعتبارات اسنادی و بروات وارداتی در ۱۰ ماهه سال جاری معادل ۳۵۰ میلیون دلار بوده که ۱۰ میلیون دلار از مدت زمان مشابه سال قبل بیشتر است.
وی افزود: طی این مدت اعتبارات اسنادی و بروات صادراتی بانک توسعه صادرات هم ۶۴ میلیون دلار بوده که از رقم ۵۶ میلیون دلار برای کل سال قبل، بیشتر است. یکی از وظایف و اهداف ما که به شکل جدی آنرا پیگیری می نماییم، عرضه خدمات حواله جات ارزی و نقل و انتقال ارز مشتریان است.

رفع تعهد ارزی ۹۸ درصدی برای واردات

مدیرعامل بانک توسعه صادرات اعلام نمود: ما جزو بانک هایی هستیم که پایین ترین میزان عدم رفع تعهد ارزی برای واردات را داشته اند و این رقم هم اکنون کمتر از ۲ درصد بوده است.
صالح آبادی اضافه کرد: تمامی شعب بانک توسعه صادرات آمادگی دارند تا به مشتریان و صادرکنندگان در زمینه رفع تعهد ارزی برای ارز حاصل از صادرات خدمات عرضه کنند.

اضافه برداشتی از بانک مرکزی نداشته ایم

مدیرعامل بانک توسعه صادرات اعلام نمود که عملکرد این بانک از نظر ارزی و ریالی نشان داده است که این بانک جزو منضبط ترین بانکهای کشور بوده و هیچ گونه اضافه برداشتی از بانک مرکزی نداشته است.
وی با اشاره به اینکه از نظر نقدینگی بانک توسعه صادرات وضعیت متعادل و مطلوبی دارد، اظهار داشت: انضباط مالی خوبی بر بانک حاکم است و ما آمادگی داریم به تمام صادرکنندگانی که حایز شرایط بوده و رتبه اعتباری مناسب داشته و معوقات و چک برگشتی نداشته باشند، تسهیلات ریالی و ارزی پرداخت نماییم.
وی تصریح کرد: که این بانک خانه امن صادرکنندگان کشور است و برای توسعه صادرات غیرنفتی کشور تلاش می کند.

مدیرعامل بانک توسعه صادرات در مورد افزایش سرمایه این بانک اظهار داشت: ما افزایش سرمایه جدیدی نداشتیم ولی لزوم دارد تا این مورد اتفاق بیفتد.
وی با اشاره به اینکه این بانک تنها دارای ۳۸ شعبه است، اظهار داشت: نرخ سود تسهیلاتی ما برای صادرکنندگان ۱۸ درصد است و اگر فردی از صندوق ضمانت صادرات، ضمانت نامه داشته باشد، این نرخ به ۱۶ درصد کاسته می شود. البته سود تسهیلاتی ما برای پرداخت تسهیلات از محل منابع صندوق توسعه ملی ۱۱ درصد است.
صالح آبادی توضیح داد: از آنجایی که ما نمی توانیم جذب سپرده داشته باشیم، یکی از منابع مهم ما برای افزایش کفایت سرمایه و افزایش حجم تسهیلات، افزایش سرمایه است. تقاضای ما این بوده که این افزایش سرمایه برای بانک صورت گیرد.
مدیرعامل اگزیم بانک ایران خاطرنشان کرد: یکی از منابعی که می توان از آن برای افزایش سرمایه بانک توسعه صادرات استفاده کرد، منابع صندوق توسعه ملی است که برداشت از آن احتیاج به کسب مجوز از رهبر معظم انقلاب دارد؛ تقاضای ما این است که منابع صندوق نزد بانک تبدیل به سرمایه بانک توسعه صادرات شود تا از این طریق کفایت سرمایه بانک هم افزایش یافته و امیدواریم مجوزهای لازم در این خصوص به ما داده شود.

آمادگی عرضه اولیه بانک ایران و ونزوئلا در بورس را داریم

مدیرعامل بانک توسعه صادرات درباره عرضه اولیه بانک مشترک ایران و ونزوئلا در بورس هم اظهار داشت: ما علاقه مند بودیم که سال جاری سهام بانک ایران و ونزوئلا را در بازار سرمایه عرضه نماییم ولی به سبب شرایط خاص حاکم بر بازار در ماه های اخیر عرضه های اولیه محدود شده اند.
وی ادامه داد: عرضه اولیه این بانک بسته به شرایط بازار دارد ولی ما آمادگی این کار را پس از کسب مجوز از نهادهای بازار سرمایه داریم.
وی در پاسخ به پرسشی درباره حمایت بانک از واحدهای صدمه دیده از کروناه اظهار داشت: بانک در چارچوب وظایف خود همکاریهای لازم را با واحدهای اسیب دیده انجام می دهد.1399/11/18
20:51:36
0.0 / 5
1282
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
طراحی سایت شیک
طراح سایت شیک