سایت شیک : طراحی سایت

احتیاج به تدوین قانون جامع بازی های دیجیتال و سرگرمی های نوین

احتیاج به تدوین قانون جامع بازی های دیجیتال و سرگرمی های نوین

به گزارش سایت شیک نماینده مجلس شورای اسلامی در دیدار با مدیرعامل و شورای معاونین بنیاد ملی بازی های کامپیوتری با پیشنهاد مطالعه برای تدوین قانون جامع بازی های دیجیتال و سرگرمی های نوین توسط بنیاد، از آمادگی مجلس برای پیگیری تصویب آن اطلاع داد.


به گزارش سایت شیک به نقل از بنیاد ملی بازی های کامپیوتری، محسن زنگنه -نماینده مجلس شورای اسلامی- و رئیس کمیته اصلاح ساختار بودجه مجلس در دیدار با مدیرعامل و شورای معاونین بنیاد ملی بازی های کامپیوتری، اظهار داشت: مبحث بازی های کامپیوتری از این نظر که در تعامل و ارتباط با موضوعات دیگری چون سبک زندگی، اقتصاد و فرهنگ است موضوعی مهم و حساس است.
وی خاطرنشان کرد: امیدوارم برخی کاستی ها در مورد نگاه به صنعت بازی های ویدئویی و جایگاه بنیاد ملی بازی های کامپیوتری سبب دلسردی این مجموعه در پیمودن این مسیر دشوار نشود. برای برخی حوزه های تکنولوژی های جدید مانند کمک به توسعه صنعت بازی های دیجیتال هر چقدر اعتبارات تخصیص یابد به هدر نمی رود.
عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با اشاره به اینکه بودجه ای در اختیار این مجموعه قرار می گیرد، اصلا قابل مقایسه با برخی مجموعه های فرهنگی دیگر نیست، خاطرنشان کرد: در صورت تصویب افزایش بودجه بنیاد ملی بازی های کامپیوتری برای سال ۱۴۰۰ به سمت دولتی سازی بازی ها حرکت نکنید، چونکه بنیاد باید همان نقش رگولاتوری، حمایتی و نظارت را داشته باشد.
زنگنه همینطور درباره اقدامات مجلس شورای اسلامی برای افزایش بودجه بنیاد ملی بازی های کامپیوتری اظهار داشت: به نظر لازم است ضمن پیگیری افزایش اعتبارت بنیاد، برای عرضه تسهیلات کم قیمت به بازی سازان و رفع موانع کسب و کار بازی سازان در بخش های مختلف برنامه ریزی نماییم.
دبیر کمیسیون ویژه جهش و رونق تولید و نظارت بر اجرای سیاست های اصل ۴۴ قانون اساسی ضمن عرضه پیشنهاد مطالعه تدوین قانون جامع بازی های دیجیتال و سرگرمی های نوین به بنیاد و پیگیری تصویب آن در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: در مطالعات برای تدوین این قانون مراقب باشید که این قانون منجر به فربه شدن این مجموعه نشود. سفارش می کنم از ظرفیت های مجلس شورای اسلامی استفاده گردد. چون که تعامل بنیاد با نیروهای جوان این مجلس که دغدغه حوزه صنایع فرهنگی و رسانه ای را دارند، می تواند سبب شکل گیری اتفاقات خوبی شود. این مجلس ظرفیت بسیار خوبی برای پشتیبانی از حوزه بازی های کامپیوتری و اقدامات بنیاد در این حوزه دارد.

نگاه استراتژیک در بودجه ریزی نیاز اکوسیستم بازی های دیجیتال است
سیدصادق پژمان -مدیرعامل بنیاد ملی بازی های کامپیوتر ای- هم در این دیدار ضمن عرضه گزارشی از اهداف تاسیس بنیاد و رویکردهای آن در حوزه بازی های کامپیوتری با انتقاد از عدم توجه به صنعت بازی های کامپیوتری در ایران در تصمیم گیری های کلان برای تخصیص اعتبارات مورد نیاز، خاطرنشان کرد: امروز در دنیا گردش مالی صنعت بازی های کامپیوتری از صنایع رسانه ای دیگر همچون صنعت سینما پیشی گرفته و بالاتر است. تحقیقات نشان می دهد صنعت بازی های دیجیتال در کشور ما هم این تحولات را رقم خواهد زد. از این جهت برای این اکوسیستم با حوزه های گوناگون و گسترده باید در بودجه ریزی با مطالعات روندهای آینده با نگاه استراتژیک عمل کرد.
او ضمن اشاره به رویکرد معاونت پژوهش بنیاد در پشتیبانی از حوزه تحقیق و تولید بازی های جدی به برگزاری چهارمین دوره جایزه بازی های جدی اشاره نمود و اظهار داشت: اتفاقات بسیار خوبی در حوزه پشتیبانی از تولید بازی های جدی به واسطه برگزاری این رویداد همچون راهیابی تیم های منتخب این رویداد به جشنواره های بین المللی معتبر و کسب جوایز جهانی، شکل گرفته است که البته برای تجاری سازی این بازی ها احتیاج به کمک داریم.
مدیرعامل بنیاد ضمن اشاره به رویکردهای حمایتی بنیاد از تیم های بازی سازی در چارچوب حمایت های هوشمند، ضمن معرفی سازوکار ساختار حمایتی همگرا اضافه کرد: برای سال ۱۳۹۹ بیشتر از ۱۰۰ تیم و استودیو بازی سازی از سراسر کشور تقاضای عضویت در این ساختار حمایتی را داشتند که در نهایت بالغ بر ۷۰ تیم- استودیو به عضویت این ساختار در آمدند. هم اکنون هم در چارچوب کمک های ساختار حمایتی همگرا همه آن چیزی که تیم های بازی ساز در مورد آموزش، فضای کسب و کار و اعزام به رویدادهای جهانی نیاز دارد در چارچوب تسهیلات پس پرداخت به آنها عرضه می شود.
پژمان همینطور در مورد توسعه اقدامات آموزشی بنیاد در مورد عرضه آموزش های لازم به علاقمندان به صنعت بازی در کشور اظهار داشت: بنیاد ملی بازی های کامپیوتری با ایجاد مدرسه بازی سازان فردا در شبکه دانش آموزی شاد از این بستر برای آموزش بازی سازی به ۷۰ هزار دانش آموز از سراسر کشور بهره برده است. ضمن اینکه محتواهای آموزشی عرضه شده در این شبکه صرفاً برای این دانش آموزان ساخته شده است. علاوه بر آن با رونمایی از سایت فهم بازی که به همت معاونت آموزش بنیاد انجام شده است، همه آن چیزی که والدین در مورد سواد بازی های کامپیوتری نیاز دارند از راه محتواهای فرهنگی و آموزشی مناسب در اختیارشان قرار می گیرد.
وی با بیان خبر راه اندازی مرکز پاسخگویی به تماسهای مردمی در معاونت نظارت بنیاد هم اظهار داشت: از چند ماه گذشته تیمی برای حضور در این مرکز مورد آموزش قرار گرفته اند تا با شناخت از بازی ها بتوانند پاسخگوی تماسهای تلفنی در این عرصه باشند.1399/10/09
23:48:09
5.0 / 5
1765
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
طراحی سایت شیک
لینک دوستان سایت شیك
طراح سایت شیک