سایت شیک : طراحی سایت

تولید خودروی خودران برند اپل تا چهار سال دیگر

تولید خودروی خودران برند اپل تا چهار سال دیگر

سایت شیک: شرکت اپل به سرعت در زمینه فناوری خودروی خودران پیش می رود و سال 2024 را برای تولید یک خودروی سواری که فناوری باطری این شرکت در آن بکار رفته، هدف گذاری کرده است.به گزارش سایت شیک به نقل از ایسنا، تلاشهای سازنده آیفون در زمینه خودروسازی تحت پروژه تایتان پیش می رود و از سال ۲۰۱۴ که اپل برای اولین بار طراحی خودرو را آغاز کرد، روند پرفراز و فرودی داشته است. در یک مقطع اپل از تلاشها برای تمرکز روی نرم افزار عقب نشینی کرد و به ارزیابی مجدد اهدافش پرداخت. دوگ فیلد، یکی از اعضای باسابقه اپل که برای شرکت خودروسازی تسلا کار کرده است، در سال ۲۰۱۸ به این شرکت فناوری بازگشت تا بر این پروژه نظارت کند و در سال ۲۰۱۹ حدود ۱۹۰ نفر را از این تیم اخراج کرد.

دو منبع مطلع به رویترز اعلام کردند اپل از آن زمان پیشرفت کافی داشته تا حالا تولید خودرویی برای مصرف کنندگان را هدف بگیرد. هدف اپل برای ساخت یک خودروی شخصی برای بازار انبوه برخلاف هدف رقیبانی مانند Waymo شرکت آلفابت است که روبو تاکسی را بمنظور جابجایی مسافران برای سرویسهای تاکسی اینترنتی خودران ساخته است.

طراحی باطری جدیدی که می تواند هزینه های باطری را کاهش داده و مسافت پیمودنی خودرو را افزایش دهد، در استراتژی اپل برای تولید خودروی خودران محوری است.

تولید خودروی خودران حتی برای شرکتی مانند اپل که پول فراوانی دارد و سالانه صدها میلیون دستگاه الکترونیکی می سازد که قطعاتش در سراسر جهان تولید می شوند اما هیچ گاه یک خودرو نساخته است، یک چالش زنجیره تامین شمرده می شود. برای الون ماسک، بنیانگذار تسلا ۱۷ سال طول کشید تا سرانجام به سودآوری پایدار در خودروسازی نائل شود.

یک منبع مطلع که برای پروژه تایتان کار کرده است، در این زمینه اظهار داشت: اگر در دنیا یک شرکت باشد که منابع کافی برای انجام چنین کاری داشته باشد احیانا اپل خواهد بود اما در عین حال خودرو، تلفن همراه نیست.

معلوم نیست که چه شرکتی خودروی برند اپل را مونتاژ خواهدنمود اما منابع آگاه اظهار کرده اند که انتظار دارند این شرکت به یک شریک تولیدکننده برای تولید خودرو متکی باشد. و همچنان این احتمال وجود دارد که اپل بجای تولید یک خودرو با برند اپل، تلاشهای خود در زمینه خودروی خودران را تنها به ساخت سیستمهای هدایت اتوماتیک خودرو محدود کند که در خودرو های تولید خودروسازان بکار گرفته می شود.

این منابع آگاه هشدار دادند که تاخیرهای ناشی از همه گیری ویروس کرونا ممکنست تاریخ شروع تولید خودروی اپل را به سال ۲۰۲۵ یا فراتر از آن به تاخیر بیاندازد.

ارزش سهام شرکت تسلا روز دوشنبه ۶.۵ درصد سقوط کرد و ارزش سهام اپل بعد از انتشار این خبر با ۱.۲۴ درصد افزایش بسته شد.

به گفته منابع آگاه، اپل تصمیم گرفته است برای عناصر این سیستم شامل سنسورهای لیدار که به خودرو های خودران کمک می کنند دید سه بعدی از جاده داشته باشند، از شرکتهای دیگر کمک بگیرد. این شرکت ممکنست برای اسکن فواصل مختلف، از سنسورهای لیدار گوناگون استفاده نماید. بعضی از حسگرها می توانند از واحدهای لیدار ساخت اپل گرفته شوند. مدل های آیفون ۱۲ و آی پد پرو اپل که امسال عرضه شدند، به سنسورهای لیدار مجهز هستند.

رویترز پیش تر گزارش کرده بود که اپل مذاکراتی با تولیدکنندگان سنسور لیدار داشته است اما تولید سنسور خودرا هم مد نظر دارد.

همچنین برای باطری خودرو اپل می خواهد از طراحی مونوسل استفاده نماید که به آزادسازی فضای بیشتری در داخل بسته باطری کمک می نماید. این طراحی به مفهوم آنست که مواد فعال بیشتری می توانند در باطری جای بگیرند و خودرو مسافت طولانیتری را می تواند طی نماید.

اپل پیش تر با شرکت مگنا اینترنشنال درباره تولید یک خودرو وارد مذاکره شده بود اما بعد از اینکه برنامه های اپل مبهم شد، این مذاکرات به جایی نرسید.

بر اساس گزارش رویترز، اما تولیدکنندگان قراردادی برای سود کردن معمولا خواهان حجم بالای تولید هستند که این مساله چالشی برای اپل شمرده می شود که یک جدیدالورود در بازار خودرو خواهد بود. بدین جهت بعضی از سرمایه گذاران نسبت به برنامه تولید خودرو توسط اپل با احتیاط واکنش نشان دادند.

منبع:

1399/10/02
14:01:27
5.0 / 5
1500
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
طراحی سایت شیک
لینک دوستان سایت شیك
طراح سایت شیک