سایت شیک : طراحی سایت

شناسایی بدافزاری كه بعد از حدف هم سیستم را آلوده می كند

شناسایی بدافزاری كه بعد از حدف هم سیستم را آلوده می كند

به گزارش سایت شیك بدافزاری شناسایی شده كه می تواند به مادربرد متصل شود و تمام اجزای سخت افزاری كامپیوتر را كنترل كند و حتی بعد از حذف و نصب مجدد سیستم عامل، سیستم همچنان آلوده خواهد بود.


به گزارش سایت شیک به نقل از ایسنا، بدافزارها و نرم افزارهای مخرب در هر یک از فروشگاه های آنلاین یافت می شوند؛ خیلی از برنامه هایی که تحت عناوین مختلف برای سیستم عامل اندروید منتشر می­ شوند، از روی برنامه های منبع باز ساخته شده اند. خیلی از این برنامه ها صرفا با تغییر نام و آیکون بعنوان برنامه های گوناگون و با هدف استفاده از سرویس­ های تبلیغاتی داخل این برنامه­ ها و درآمدزایی برای منتشرکننده برنامه، تولید می شوند.
در این راستا طبق اطلاعات مرکز ماهر (مدیریت امداد و هماهنگی رخدادهای کامپیوتر ای)، محققان تیم کسپرسکای یک ‫بدافزار مبتنی بر UEFI را کشف کرده اند که برای هدف قرار دادن نهادهای دیپلماتیک در آسیا، آفریقا و اروپا ساخته شده است. میان افزار UEFI یک مولفه اساسی برای هر کامپیوتر است. این میان افزار مهم در داخل یک حافظه فلش به مادربرد متصل می شود و تمام اجزای سخت افزاری کامپیوتر را کنترل می کند و به بوت سیستم عامل نهایی (ویندوز، لینوکس، macOS و موارد مشابه) که کاربر با آن تعامل دارد، کمک می نماید.
حمله به میان افزارها برای هر گروه هکری بسیار پرارزش است. اگر کدهای آلوده بتوانند در بین افزار قرار بگیرند، حتی بعد از حذف و نصب مجدد سیستم عامل، سیستم همچنان آلوده خواهد بود. با این وجود، علیرغم این مزایا، حملات به میان افزارها نادر هستند؛ چون که حمله کنندگان یا باید دسترسی فیزیکی به دستگاه داشته باشند و یا اهداف خویش را از راه حملات زنجیره ای پیچیده آلوده کنند. در واقع این بدافزار، دومین بدافزاری است که به طور گسترده میان افزار UEFI را هدف قرار داده است. نخستین بدافزار، یک بدافزار روسی بود که در سال ۲۰۱۸ توسط ESET شناسایی شد.
تیم کسپرسکای مدعی است که این حمله را از راه ماژول اسکنر میان افزار کسپرسکی شناسایی کرده است. کد آلوده موجود در بین افزار به شکلی طراحی شده است تا بتواند هر بار که کامپیوتر آلوده کار خویش را شروع می کند، برنامه خودکار مخرب را نصب کند. این برنامه خودکار اولیه بعنوان یک ابزار دانلود عمل کرده و مولفه های دیگر بدافزار را دانلود می کند. کسپرسکای این مولفه ها را MosaicRegressor نام گذاری کرده است. محققان تیم کسپرسکای هنوز نتوانستند به صورت کامل MosaicRegressor را تحلیل کنند.
این محققان گفتند با وجود اینکه بوتکیت UEFI را تنها در دو سیستم یافته اند اما MosaicRegressor در تعداد زیادی سیستم دیده شده است. کسپرسکای ضمن تجزیه و تحلیل این حملات دریافته است که کد مخرب UEFI مبتنی بر VectorEDK است که یک ابزار هک برای حمله به میان افزار UEFI است و VectorEDK به شکلی طراحی شده که برای اجرا نیازمند دسترسی فیزیکی دارد.
مدیران سیستم ها و مدیران شبکه سازمان های دولتی برای حفاظت از سیستم های خود لازم است، موارد امنیتی را مد نظر داشته باشند. با عنایت به این که امکان آلوده کردن UEFI در صورت دسترسی فیزیکی به سیستم بیشتر می شود، ازاین رو اولا کامپیوترها (به ویژه در مراکز حساسی مثل تاسیسات هسته ای) از مبادی امن تهیه شوند. ثانیا از قرار گرفتن آنها در اختیار افراد نامطمئن (با هدف تعمیر و ارتقا) جدا پرهیز شود. همینطور لازم است میان افزار UEFI سیستم همواره به روزرسانی شود.
منبع:

1399/07/19
11:08:40
5.0 / 5
1605
تگهای خبر: آنلاین , حافظه , دانلود , سرویس
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
طراحی سایت شیک
لینک دوستان سایت شیك
طراح سایت شیک