سایت شیک : طراحی سایت

اعطای تسهیلات به تولیدكنندگان مودم و موبایل

اعطای تسهیلات به تولیدكنندگان مودم و موبایل

به گزارش سایت شیك مدیركل دفتر همكاریهای فراسازمانی، ارتباط با صنعت و دانشگاه سازمان فناوری اطلاعات از اعطای تسهیلات به چهار حوزه تولید مودم، تولید تلفن همراه، تجهیزات اكتیو مراكز داده و تولید محتوای بومی اطلاع داد.


به گزارش سایت شیک به نقل از ایسنا، در سند معماری و طرح کلان شبکه ملی اطلاعات، بومی سازی و ارتقای ۲۰ درصدی استفاده از خدمات بومی مورد توجه ویژه ای قرار گرفته است. رویداد «معرفی دستاوردهای بومی سازی تجهیزات پیشرفته شبکه ملی اطلاعات» هم چندی قبل در همین راستا برگزار گردید که محصولات شرکت های ایرانی همچون گوشی هوشمند، تبلت، گوشی IP و انواع مودم هادر آن به معرض نمایش گذاشته شدند.
همینطور طی سال های گذشته، مبحث تولید گوشی ایرانی چندی قبل باز هم عنوان شد و از نیمه های سال ۱۳۹۸ بود که مبحث تولید گوشیهای جدید ایرانی، باز هم به یکی از مباحث حوزه فناوری اطلاعات راه پیدا کرد؛ آن هم تولید یک گوشی که ایرادهای مدلهای قبلی را برطرف کرده باشد و بتواند با نسخه های خارجی رقابت کند.
در این راستا، طبق اعلام سازمان فناوری اطلاعات ایران، نیروی انسانی که پیش از این جزو مغفول ترین منابع سرمایه ای کسب وکارها به شمار می رفت در رویکرد به نسبت تازه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و به همت سازمان فناوری اطلاعات ایران در جهت عینی سازی شاخص ها، جزو اصلی ترین عوامل چگونگی تخصیص وام قرار گرفت. وامی که نام آن تسهیلات وجوه اداره شده و ابزارش ایران کارفاست.

عینی سازی شاخص ها
فرهاد سنجری فرد- مدیرکل دفتر همکاریهای فراسازمانی، ارتباط با صنعت و دانشگاه که به شکلی بخشی از اجرایی ترین بازوی اعطای تسهیلات به کسب وکارها در معاونت سیاست گذاری و اعتبارسنجی را در شرایطی که کرونا بیشتر از هر زمان دیگری بر حیات اقتصادی آنها تأثیر گذاشته است، به عهده دارد، به تشریح جزئیات این طرح پرداخت.
به قول وی، مهرماه سال قبل بود که به دستور وزیر ICT دبیرخانه تسهیلات وجوه اداره شده به سازمان فناوری اطلاعات انتقال یافت. پس از انتقال این دبیرخانه و بر مبنای آئین نامه اجرایی بند ب تبصره ۱۸ ماده واحده قانون بودجه، ضوابط اجرایی پذیرش طرح ها مورد آماده سازی قرار گرفت و سپس برای سازمان برنامه و بودجه کشور ارسال شد و بعد از تصویب، رسما دبیرخانه تسهیلات وجوه اداره شده در سازمان فناوری اطلاعات شروع به کار کرد.
سنجری فرد توضیح داد: در گام نخست، بر مبنای ضوابط اجرایی پذیرش طرح ها، تدوین دستورالعمل های لازم که بر مبنای آن شرکت ها بتوانند درخواست خویش را ارائه کنند و سازوکار ارزیابی و اعطای وام صورت گیرد در دستور کار قرار گرفت. بر این اساس ۱۰ دستورالعمل و دو الحاقیه طراحی شد و شکل گرفت که خصوصیت اصلی این دستورالعمل ها این بود که ما بر مبنای شاخصهای واقعی این دستورالعمل ها را طراحی کردیم.
وی افزود: پیش از این چنین بود که متقاضی دریافت تسهیلات، مبادرت به ارائه یک طرح تجاری (Business plan) می کرد که بعد از انجام امور کارشناسی که در گاهی موارد هم مغلوب نظرات سلیقه ای می شد، وام درخواستی اعطا یا لغو و در نهایت سبب بروز مشکلاتی می شد. اما با عینی شدن شخص ها، شرایط اعطای تسهیلات بر مبنای نوع درخواست متقاضی به شاخص هایی همچون تعداد نصب، تعداد نیروی انسانی به کار گرفته شده؛ میزان فروش و درآمد کسب وکار و غیره تغییر یافت، که برای کسب وکارهای نوپا (شرکت هایی که بر مبنای آئین نامه نوآفرین زیر سه سال سابقه تاسیس دارند) بازپرداخت چهار ساله با سود ۵ درصد و برای شرکت های غیرنوپا با سود ۹ درصد در نظر گرفته شده است.
ابزار درخواست این وام، سامانه ایران کارفا به نشانی www.irankarfa.ir که متقاضیان به صورت الکترونیکی می توانند درخواست های خویش را ثبت کنند و طی بازه زمانی ۳۰ روزه از رد یا تایید درخواست خود آگاه شوند.

وام بوم واره
مدیرکل دفتر همکاریهای فراسازمانی، ارتباط با صنعت و دانشگاه به الحاقیه دیگر با عنوان بوم واره اشاره نمود و در تشریح جزئیات آن اظهار داشت: شرکت های بزرگی در سامانه ایران نوآفرین (irannoafarin.ir) وجود دارند که خدمات خویش را مانند خدمات ابری، کیف پول الکترونیکی، خدمات حسابداری، خدمات حقوقی، فضای ابری، ذخیره سازی و غیره به صورت شش ماه مجانی و شش ماه نیم بها به شرکت های نوپا و یا استارت آپ ها ارائه می دهند.
سنجری فرد اظهار داشت: ما در ازای خدماتی که این شرکت ها متعهد می شوند به استارت آپ ها ارائه دهند، وام وجوه اداره شده پنج درصدی ارائه می دهیم. تا کنون تسهیلات ۱۰ شرکت مصوب شده و مابقی هم بعد از انجام ارزیابی های لازم به منظور دریافت تسهیلات به بانک معرفی می گردند. در این میان، منظور از کسب وکارهای نوپا، شرکت هایی با سابقه کاری کمتر از سه سال، سرمایه ثبتی ۲۵۰ تومان و فروش ۵۰۰ میلیون تومان در سال است.
معاونت سیاست گذاری و اعتباربخشی سازمان فناوری اطلاعات ایران، همکاری هایی با خارج از مجموعه خود داشته که در جهت پشتیبانی از بخش خصوصی بوده است. سنجری، درباره همکاریهای انجام شده در این خصوص در جهت انعقاد دو همکاری توضیح داد: طی قرارداد عاملیتی که با صندوق کارآفرینی امید بستیم، همکاری ما به صورت اهرمی است. به این مفهوم که صندوق امید تعهد کرده است به ازای یک واحد پول، دو واحد پول بگذارد.
وی افزود: این صندوق که زیرمجموعه ریاست جمهوری است، طی قراردادی عملیاتی که ۶۰ میلیارد تومان اعتبار دارد و از این مبلغ ۲۰ میلیارد سهم وزارت ارتباطات و ۴۰ میلیارد سهم صندوق است به دو شیوه نامه سرمایه در گردش و شرکت های نوپا دارای قابلیت اعطای تسهیلات است که بعد از ابلاغ وزیر، کار خویش را آغاز می کند. میزان سود تسهیلات پرداختی از محل توافق نامه با صندوق امید، برای شرکت های نوپا ۴.۳۳ است و برای غیر نوپا ۵.۷۷ درصد در نظر گرفته شده است. البته توافق نامه ای از سال ۹۴ با صندوق امید وجود داشت که از زمان انتقال دبیرخانه به سازمان تا کنون ۲۰ شرکت حایز شریط دریافت وام شناخته شده اند.
سنجری فرد با اشاره به اینکه همکاری بعدی متعلق به صندوق نوآوری و شکوفایی و در دو قسمت در حال انجام می باشد، اظهار داشت: اول، وام کرونا که به شرکت هایی که درخواست آنها بالای دو میلیارد تومان است بازمی گردد. در این حوزه می توان به ارزیابی اولیه ۲۲ شرکت اشاره نمود که چهار شرکت موفق به دریافت وام شده اند. دوم مقرر شد که برای توسعه شبکه ملی اطلاعات و پشتیبانی از تولیدات داخلی، تسهیلات از محل لیزینگ دانش بنیان صندوق در چهار حوزه تولید مودم، تولید تلفن همراه، تجهیزات اکتیو مراکز داده و تولید محتوای بومی اعطا شود.
وی تصریح کرد: در این راستا با عنایت به اولویت های وزارت ICT، هماهنگی لازم در فاز اول برای اعطا تسهیلات جهت تولید مودم VDSL و ONT صورت پذیرفت و در قدم اول شرکت مخابرات ایران جهت خرید محصولات تولیدکنندگان داخلی اعلام آمادگی کرده و در فاز دوم هماهنگی لازم جهت اعطا تسهیلات فوق به تولیدگنندگان موبایل در حال انجام می باشد.

تسهیل گری تضامین
سنجری در مورد حوزه اعطای تسهیلات به نکاتی اشاره نمود و پیشنهاد داد: تیم های نوپا بهتر است به سمت جذب سرمایه گذاری خطرپذیر حرکت کنند و بعد از عبور از دره مرگ شرکت های نوپا و رسمی شدن (ثبت شرکت و رسیدن به درآمد) به سمت دریافت وام حرکت کنند. چه بسا سازوکار اعطای وام از محل وجوه اداره شده بگونه ای طراحی شده است که به شرکت ها تا یک سال فرصت تنفس داده می شود و بعد از آن بازپرداخت ۳۶ تا ۴۸ ماهه برای آنها در نظر گرفته می شود و با پیشبینی نرخ سود پنج درصد، بروز مشکل در بازپرداخت اندکی بعید به نظر می آید.
وی هم چنین به تدابیر اندیشیده شده در مورد تضامین وام بعنوان یک اصل کلیدی اشاره نمود و اضافه کرد: بر مبنای مطالعاتی که انجام دادیم، شرکت های کوچک قادر به تأمین تضامین نبودند و از سویی هدف ما پشتیبانی از شرکت های استارت آپی بود. بنابراین طی تمهیدات اندیشیده شده مقرر شد که تضامین برای شرکت هایی که مبلغ وام درخواستی آنها کمتر از ۳۰۰ میلیون تومان است با یک فقره چک یا سفته که دو نفر پشت آنرا امضا کنند، مورد قبول واقع شود.
طبق آخرین آمار به دست آمده از بهمن ماه ۱۳۹۸ تا کنون که ضوابط اجرایی اعطای تسهیلات ابلاغ گردیده، تسهیلات حدود ۱۴۰ شرکت مصوب و درخواست ۴۰ شرکت هم در حال ارزیابی است.
منبع:

1399/07/05
14:06:34
5.0 / 5
1484
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
طراحی سایت شیک
طراح سایت شیک