سایت شیک : طراحی سایت

رومینگ بین الملل تا زمان خروج از كشور، هزینه ای برای كاربر ندارد

رومینگ بین الملل تا زمان خروج از كشور، هزینه ای برای كاربر ندارد

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اظهار داشت: فعال بودن سرویس رومینگ بین الملل برای سیمكارت شما، مادامی كه به مسافرت خارج از كشور نرفته اید و تماسی برقرار نكرده اید و استفاده ای از اینترنت نداشته اید، هیچ هزینه ای برای شما ندارد.


به گزارش سایت شیک به نقل از ایسنا، در سفر به کشورهای خارجی، با بهره گیری از سیمکارت کشور مقصد، از تعرفه های آن کشور برای تماس تلفنی، ارسال پیامک و دیتا استفاده می شود اما اگر مسافران بخواهند از سیمکارت های ایرانی استفاده کنند، تعرفه های رومینگ برایشان محاسبه می شود. در ایام گذشته، بار دیگر اخباری در شبکه های اجتماعی منتشر گردید در خصوص اینکه اپراتورها بدون اطلاع مشترکان، رومینگ تماس ها را فعال کرده اند و این مساله منجر می شود به اینکه تعرفه های تماس ها به صورت بین المللی حساب شود که هزینه ای بسیار بالاتر از هزینه های معمول تماس دارد.
در این راستا محمدجواد آذری جهرمی در اینستاگرام نوشت: تعداد زیادی پیام از شما دریافت کردم که گفته بودند اپراتورها با فعال کردن سرویس رومینگ به صورت اجباری، مبالغی را از حساب مشترکین کسر کردند. با توجه با سوالات شما، به صورت مشروح پاسخ خواهم داد.

وی در ادامه با طرح این سوال که رومینگ بین الملل چیست؟ اظهار داشت: زمانی که شما به مسافرت خارج از کشور می روید، سیمکارت شما قابلیت فعال شدن در شبکه تلفن همراه کشور مقصد را دارد. در این حالت رومینگ برای سیمکارت شما فعال می شود. تماس گرفتن یا استفاده از اینترنت در حالت رومینگ بسیار گران قیمت است و کاربرد تجاری دارد.

وزیر ارتباطات در پاسخ به اینکه آیا رومینگ بین الملل بدون برقراری تماس یا استفاده از اینترنت برای مشترک هزینه ای دارد؟ اظهار نمود: خیر، فعال شدن سیمکارت شما در شبکه کشور مقصد، بدون تماس هیچ هزینه ای برای شما نخواهد داشت.

آذری جهرمی درباره این مساله که آیا سرویس رومینگ بین الملل برای همه به صورت پیش فرض فعال است؟ توضیح داد: هم اکنون بله، اما قبلا این سرویس در صورت نیاز و با درخواست مشترک و با مراجعه به دفاتر خدمات ارتباطی انجام می شد. بعد از فراگیر شدن سفر اربعین و برای راحتی مردم، این خدمت به صورت پیش فرض برای مشترکین اپراتورها فعال است.

وی در پاسخ به اینکه آیا با فعال بودن خدمات رومینگ بین الملل و عدم خروج از کشور، مشترک باید هزینه بیشتری برای تماس بپردازد؟ اظهار نمود: خیر، هیچگونه هزینه اضافی در صورت عدم خروج از کشور، برای مردم محاسبه نخواهد شد و این خبر شایعه ای بیش نیست.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در پاسخ به اینکه آیا با غیرفعال کردن خدمات رومینگ بین الملل با کدهای دستوری معرفی شده، مشکلی برای مشترک به وجود می آید؟ نیز توضیح داد: تا زمانی که مشترک قصد مسافرت به خارج از کشور را نداشته باشد مشکلی به وجود نمی آید. در غیر این صورت باید پیش از سفر به فعال سازی اقدام نماید وگرنه سیمکارت وی در خارج از کشور قابل استفاده نخواهد بود.

آذری جهرمی درباره اینکه آیا غیرفعال سازی خدمات رومینگ بین الملل منفعتی هم دارد؟ بیان کرد: به صورت کلی خیر اما به شهروندان نقاط مرزی کشور سفارش می شود به سبب آن که ناخواسته در معرض پوشش شبکه موبایل کشورهای همسایه قرار می گیرند، برای جلوگیری از رومینگ الزامی و برقراری تماس به صورت رومینگ بین الملل ناخواسته این سرویس را روی سیمکارت های خود غیرفعال کنند.

وی با اشاره به عاملان پخش این شایعات اظهار نمود: دو حالت متصور است. یا این که موضوع در مناطق مرزی کشور مطرح و سپس خبر آن در سایر نقاط نیز انتشار یافته است. احتمال دوم این است که یک شبکه پخش شایعه در شبکه های اجتماعی با هر هدف ممکن در کشور فعال شده که به اطلاعات اپراتورها دسترسی پیدا کرده اند و با پخش شایعه، عکس العمل مردم و در نتیجه قدرت پخش شایعه را با تعداد کدهای دستوری غیرفعال سازی رومینگ بین الملل شماره گیری شده، ارزیابی می کنند.

وزیر ارتباطات اشاره کرد: درصورت صحت گزینه دوم، دستگاه های ذیربط در شناسایی این شبکه ها بایستی یک بررسی دقیق به عمل بیاورند و نسبت به برخورد با عوامل آن اقدام نمایند. اطمینان می دهیم که نسبت به حق الناس حساس هستیم و فعال بودن سرویس رومینگ بین الملل برای سیمکارت شما، مادامی که به مسافرت خارج از کشور نرفته اید و تماسی برقرار نکرده اید و استفاده ای از اینترنت نداشته اید، هیچ هزینه ای برای شما ندارد و این شایعه یک دروغ شاخ دار است.
1399/06/14
15:09:10
5.0 / 5
1783
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
طراحی سایت شیک
لینک دوستان سایت شیك
طراح سایت شیک