سایت شیک : طراحی سایت

تولید گوشی همراه کیبوردی با 35 درصد بومی سازی

تولید گوشی همراه کیبوردی با 35 درصد بومی سازی

به گزارش سایت شیک، در حالیکه سالانه ۳ میلیارد دلار تراکنش واردات گوشیهای کیبوردی را در کشور داریم، محققان یکی از شرکتهای دانش بنیان مستقر در منطقه ویژه پیام توانستند با ۳۵ درصد بومی سازی این نوع گوشیها را به بازار کشور معرفی کنند، ولی به قول آنها در صورتیکه پشتیبانی از این طرح مصوب در دستور کار نهادهای دولتی بود، می توانستند کشور را از واردات این نوع گوشیها بی نیاز کنند.


به گزارش سایت شیک به نقل از ایسنا، مهدی بهوندی، قائم مقام این شرکت دانش بنیان مستقر در منطقه ویژه اقتصادی پیام در حاشیه تور فناورانه معاونت علمی ریاست جمهوری در جمع خبرنگاران، یکی از زمینه های تحقیقاتی این شرکت را تولید گوشیهای همراه ذکر کرد و اظهار داشت: فعالیت ما در منطقه ویژه پیام در ارتباط با سال ۱۳۹۸ می شود و از سال ۱۴۰۰ تولید تلفن همراه معمولی را در دستور کار خود قرار دادیم و پس از تولید محصول، بر روی تلفن های همراه هوشمند و تبلت و سپس دوچرخه برقی هوشمند و لوازم جانبی هوشمند متمرکز شدیم.
وی تعداد محصولات دانش بنیان این شرکت را ۱۱ محصول کیبوری دانست که وارد بازار شده است و اضافه کرد: دو مورد از تلفن های همراه تولیدی ما هوشمند است. گوشیهای کیبوری از لحاظ قیمت در بازار قابل رقابت است، بگونه ای که طبق آمار گمرک ماهانه ۳۰۰ هزار گوشی کیبوردی به کشور وارد می شود و ما توانستیم گوشیهای کیبوردی را با قیمت ۲۹۹ هزار تومان وارد بازار نماییم.
بهوندی در پاسخ به این سوال که چند درصد از گوشیهای تولیدی این شرکت بومی شده است، توضیح داد: تکنولوژی های برتر موبایل همچون Cpu و LCD در انحصار چند شرکت بزرگ دنیا است که مجبوریم آنها را وارد نماییم. به صورت کلی تلفن همراه تولیدی این شرکت، ۶۵ درصد وارداتی و ۳۵ درصد داخلی سازی شده است.
به نقل از ایشان، «قاب گوشی»، «باتری گوشی»، «شارژر» و «بُردهای شارژر» همچون قطعاتی هستند که در داخل تولید می شوند.
قائم مقام این شرکت دانش بنیان با اشاره به اینکه باتری گوشیهای تولیدی از یکی از شرکتهای دانش بنیان مستقر در منطقه پیام تأمین می شود، اظهار داشت: در زمینه استانداردسازی هم باید گفته شود نهادهایی چون وزارت ارتباطات و سازمان تنظیم مقررات دارای استانداردهای سختگیرانه تری نسبت به استانداردهای دنیا هستند، همینطور برای محصولات این شرکت ۲۴ ماه ضمانت نامه درنظر گرفته شده است.
بهوندی اظهار داشت: از آغاز سال ۱۴۰۲ تا کنون ۸۵ هزار گوشی همراه وارد بازار کردیم و از طرفی به خاطر مشکلاتی که در حوزه استانداردسازی و سازمان تنظیم مقررات داشتیم، نزدیک به ۳۵۰ هزار گوشی دپو در کارخانه داریم.
وی دلیل این امر را وجود اختلافاتی در زمینه تولید گوشی و وجود مافیای بزرگ و قدرتمندی در حوزه واردات گوشیهای همراه عنوان نمود و خاطرنشان کرد: طبق برآوردها سالانه ۳ میلیارد دلار ارزبری در حوزه گوشیهای تلفن همراه وجود دارد.
بهوندی تصریح کرد: به جرات می توانم بگویم که اگر ما در منطقه ویژه اقتصادی پیام نبودیم و این حمایت ها از ما نمی شد، تا به امروز کارخانه تعطیل شده بود؛ چون که نهادهای دولتی از طرح ملی تلفن همراه حمایتی نکردند، در حالیکه این طرح در سال ۱۳۹۸ تصویب گردید و وزارت ارتباطات متولی آن است؛ اما متأسفانه هیچ حمایتی از آن صورت نمی گیرد.
قائم مقام این شرکت دانش بنیان، هدفگذاری این شرکت را توسعه فناوری های در رابطه با اینترنت اشیاء (IOT) ذکر کرد و خاطرنشان کرد: تلفن همراه هوشمند احتیاج به حمایت فراوان دارد، اما متأسفانه این پشتیبانی از ما انجام نشد. ما از شرکت GLX کار خویش را آغاز کردیم که اگر در آن زمان از GLX حمایت شده بود، امروز حداقل در بازار گوشیهای Feature phone یا گوشیهای کیبوری نباید هیچ وارداتی انجام می شد و هنوز که هنوز است، اراده ای برای تولید تلفن های همراه وجود ندارد؛ ۳ میلیارد دلار تراکنش واردات در سال است که رقم بسیار بزرگی است.
بهوندی اظهار داشت: دوچرخه برقی های تولید این شرکت دانش بنیان با بقیه فرق دارد، چون دوچرخه برقی هوشمند تولید ما یک GPS مخفی دارد که به تلفن همراه مالک دوچرخه متصل می شود. این دوچرخه برقی سه حالت دارد که در حالت عادی فقط رکاب زده و هیچ کار دیگری انجام نمی دهید و حالت دوم اینست که در حالت اکونومی قرار می گیرد که با فشردن دسته گاز، دوچرخه آغاز به حرکت می کند.
وی اظهار داشت: در هنگام دوچرخه سواری در شیب تند، به ازای هر رکابی که توسط دوچرخه سوار زده می شود، چرخ عقب، ۵ دور می چرخد و شما متوجه سربالایی نخواهید شد؛ این دوچرخه مجهز به حسگر تصادف، حرکتی و حسگر ضربان قلب است که همه اینها به یک نرم افزار در تلفن همراه متصل می شود که می تواند تمام این اتفاقات را ثبت و ضبط کند.
قائم مقام این شرکت دانش بنیان اظهار داشت: این دوچرخه مشابه خارجی دارد که ما آنرا مهندسی معکوس کردیم و از شرکت اصلی هم مجوز مونتاژ برای خاورمیانه دریافت کردیم.
منبع:

1402/08/06
14:23:53
5.0 / 5
224
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
طراحی سایت شیک
لینک دوستان سایت شیك
طراح سایت شیک