سایت شیک : طراحی سایت

انتخابات سال جاری تمام الکترونیکی می شود؟

انتخابات سال جاری تمام الکترونیکی می شود؟

به گزارش سایت شیک، مزایای استفاده از فناوری اطلاعات و ابزارهای کامپیوتری بر کسی پوشیده نیست؛ برگزاری انتخابات به صورت الکترونیکی هم موضوعی است که می تواند مانند سایر امور با جایگزین کردن روش های پیشرفته به جای سنتی صورت گیرد و در نتیجه بر سرعت و دقت کارها افزوده و هزینه ها کاهش داده شود.به گزارش سایت شیک به نقل از ایسنا، انتخابات تنها شامل رای گیری نیست و قبل از آن با دستور شروع انتخابات شروع می شود و الکترونیکی بودن هر یک از فرایندهای انتخاباتی، انتخابات الکترونیکی یا E-election را رقم می زند، اما چیزی که مابین عوام به اسم انتخابات الکترونیکی شناخته می شود، رای گیری الکترونیکی یا E-voting است.

اولین فرآیند روز رای گیری، احراز اصالت سند هویتی رای دهنده است که هم اکنون در تمامی شعب به صورت الکترونیکی صورت می گیرد و شامل کنترل شماره ملی فرد برای محدوده سنی و پیشگیری از جعلی بودن و رای تکراری می باشد و درنهایت تفاوت اصلی شعب تمام مکانیزه با سایر شعب، دریافت رای و شمارش آرا به صورت الکترونیکی است.

در حال حاضر، اغلب فرایندهای انتخاباتی در خیلی از کشورهای دنیا به صورت الکترونیکی صورت می گیرد، اما دریافت و شمارش آرا همچنان با استفاده از کاغذ است.

بر این اساس میتوان ادعا کرد از الکترونیکی شدن انتخابات ایران بدون در نظر گرفتن فرآیند رای گیری، چند دوره ای می گذرد و با مطرح شدن این مورد که طی سال های اخیر انجام شده، گفته شده زیر ساخت های لازم برای اجرای آن وجود دارد.

برگزاری انتخابات به صورت الکترونیکی از چند بعد حائز اهمیت است؛ در گام اول هزینه های انتخاباتی کاهش و از طرفی دقت و سرعت عمل فرایند انتخابات افزایش خواهد یافت. مسؤلان براین باور بودند در انتخابات مجلس و شوراها که تعداد کاندیداها بسیار بالاست و شمارش آرا به صورت دستی طول می کشد، باید انتخابات به صورت الکترونیکی برگزار گردد اما گفته می شود که در انتخابات مانند خبرگان رهبری و ریاست جمهوری بهتر است به روش سنتی عمل شود.

دوازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی مقرر است در تاریخ ۱۱ اسفندماه سالجاری برگزار شود؛ در این خصوص خردادماه سال جاری نمایندگان مجلس شورای اسلامی، وزارت کشور را موظف کردند تا در حداقل یک هشتم حوزه های دارای تعدد کرسی مجلس، انتخابات را به صورت کاملا الکترونیکی برگزار کنند.

در همین رابطه به تازگی هادی طحان نظیف- سخنگوی شورای نگهبان- در گفتگو با خانه ملت، در رابطه با برگزاری الکترونیک انتخابات گفته است: این مورد در اسناد بالادستی وجود دارد و در قانون جدید هم به آن اشاره شده است، البته از ۲۵ فرایند موجود در انتخابات ۲۴ فرایند به صورت الکترونیک در حال انجام می باشد و وزارت کشور هم اعلام آمادگی کرده است اما در رابطه با دریافت رای منتظر دریافت طرح وزارت کشور هستیم تا بعد از آن اعلام نظر نماییم. اگر نکات فنی در این طرح لحاظ شده باشد و تایید های فنی کسب شود، شورای نگهبان هم مخالفتی با برگزاری انتخابات به صورت الکترونیک ندارد.

موضوعی که وی در تازه ترین اظهارات خود به آن اشاره و گفته است هفته گذشته جلسه ای در کمیسیون شوراهای مجلس برگزار گردید. یکی از بحث هایی که در آنجا عنوان شد بحث انتخابات الکترونیکی بود و بعضی از نماینده ها دغدغه هایی داشتند که باید نسبت به آن دغدغه ها چاره اندیشی صورت گیرد و چاره هایی پیدا کرد تا در فرض اجرا ما اختلاف نظر مواجه نباشیم. به هر حال جلسات کارشناسی درحال برگزاری است و هنوز به نتیجه نهایی نرسیده است.

طبق اعلام کارشناسان، احراز هویت الکترونیکی از زمانیکه اطلاعات وارد دستگاه می شود، یک ثانیه صورت می گیرد البته در مناطقی که امکانات زیرساختی ضعیف تر است، احراز هویت حداکثر ده تا پانزده ثانیه صورت می گیرد.

طی سال های گذشته در رابطه با طراحی و امنیت دستگاههای احراز هویت اعلام شده بود که کلیه طراحی های دستگاه ها در داخل کشور انجام شده است و اصلا دستگاهی مشابه دستگاه ها وجود ندارد. تمام سیستم های رمزنگاری، نرم افزاری و حتی سیستم عامل دستگاه ها مخصوص این دستگاه بوده و در داخل کشور طراحی شده است.

برخی قطعاتی که به لحاظ اقتصادی تولید آنها مقرون به صرفه نبوده یا تکنولوژی آن در داخل کشور نبوده است هم وارد شده است. دستگاه ها بگونه ای طراحی شده که امکان هک شدن آنها بسیار ضعیف است و از این بابت نگرانی وجود ندارد. بر این اساس شماره ملی ارسال و در پایگاه این شماره بررسی می شود تا کنترل کند فرد پیش از این رای داده است یا نه.

در این راستا بحث فراهم شدن ملزومات و زیرساخت های ارتباطی پایدار و حفظ امنیت اطلاعات، برای برگزاری تمام الکترونیکی انتخابات، از اهمیت ویژه برخوردار می باشد.
طی سال های گذشته کل مجموعه زیرساختی کشور و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات با برگزارکنندگان انتخابات همراهی کرده و همه آماده باش بودند تا احراز هویت بدون ریسک عملیاتی شود. از سویی همواره تاکید شده که ارتباطات اینترنت پایدار خواهد بود. اما قطع احتمالی اینترنت هم باعث قطع شدن دستگاه ها نخواهد شد چونکه از فضای اینترنت استفاده نمی شود.
طبق آن چه طی سال های گذشته اعلام شده برای ستاد انتخابات یک شبکه مستقل از اینترنت در نظر گرفته می شود که مشکلات اینترنت را ندارد و خیلی از فعالیت ها به لحظه در آن صورت می گیرد و شعبات دریافت رای با ستاد انتخابات ارتباط به لحظه دارند، به صورتی که اگر کسی رای بدهد، شماره کارت ملی اش در شبکه ثبت می شود و این فرد نمی تواند در جای دیگری رای بدهد.

منبع:

1402/05/27
00:24:19
5.0 / 5
349
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
طراحی سایت شیک
لینک دوستان سایت شیك
طراح سایت شیک