سایت شیک : طراحی سایت
روایت اقتصاد ایران در ۲۳ خرداد

کامبک به شیوه بورس!

کامبک به شیوه بورس!

سایت شیک: بازار سرمایه بعد از چند روز عملکرد منفی در ایام ابتدایی هفته، سرانجام در آخر معاملات سه شنبه مثبت شد.


به گزارش سایت شیک به نقل از ایسنا، بعد از آنکه بازار سرمایه در هفته های گذشته، رکوردهای جدیدی را به ثبت رساند، در هفته جاری، چند عملکرد منفی ثبت نمود اما در آخر سه شنبه شاخص بار دیگر پیشرفت کرد.
بازگشت روز: بازار سرمایه
شاخص کل بورس امروز با ۹۷۵۰ واحد افزایش تا رقم دو میلیون و ۱۵۵ هزار واحد صعود کرد. شاخص کل با معیار هم وزن نیز با افزایشی ۶۶۶ واحدی در رقم ۷۳۰ هزار و ۴۱۲ واحد ایستاد. در این بازار ۵۳۲ هزار معامله به ارزش ۶۳ هزار و ۷۹۵ میلیاردریال انجام شد. ۵۹ درصد نمادهای بورسی مثبت بودند که از میان آنها فولاد مبارکه اصفهان، گروه مپنا و پالایش نفت بندرعباس نسبت به سایر نمادها بیشترین تاثیر مثبت را روی بورس گذاشتند.
همین طور یک کارشناس بازار سرمایه ضمن بررسی وضعیت هفته اخیر این بازار اظهار داشت که اینروزها با وجود رشد شاخص کل بورس، ارزش دلاری بازار سرمایه حدود ۱۶۷ میلیارد دلار است، همین نکته می تواند زمینه ساز رشد بازار سرمایه در بلندمدت باشد.
در خبری دیگر، مدیرعامل شرکت فرابورس اظهار داشت: فرابورس طبق برنامه ریزی ها اهتمام داشته تا به قابلیت عرضه یک شرکت در طول هفته در بازار اول و دوم برسد. هم اکنون تقریباً ارزش گذاری پنج شرکت انجام شده است و در صورت تکمیل برخی اطلاعات قابلیت عرضه دارند.
امیدواری روز: بازگشت پول های کره جنوبی
سخنگوی اقتصادی دولت در مورد آزادسازی اموال بلوکه شده ایران اظهار داشت: وزارت خارجه و بانک مرکزی برای آزاد شدن ارزهای بلوکه شده مشخصاً مورد کره جنوبی و نظایر آن اقداماتی انجام می دهند که پیشرفت خوبی داشته و امیدوار هستیم در هفته های آتی شاهد رویت نتایج عملی آن در اقتصاد باشیم و به بازار ارز ثبات بخشی کند.
بانک مرکزی نیز امروز پر خبر بود. بانک مرکزی در امتداد اجرای تکالیف مقرر در قانون بودجه سال ۱۴۰۲، آیین نامه پرداخت تسهیلات به کارکنان بانک ها و شرکت های وابسته آنها را تدوین و ابلاغ نمود.
همین طور بر طبق بخشنامه جدید بانک مرکزی، در صورت مسدودسازی قسمتی از مبلغ چک در حساب جاری صادرکننده چک برگشتی توسط سامانه محچک، صادرکننده چک می تواند مابه التفاوت وجه چک را در حساب جاری خود واریز کرده و با ارائه درخواست مسدودسازی کل مبلغ چک در حساب جاری، از چک خود رفع سوء اثر کند. بانک عهده نیز مکلف است ضمن مسدود کردن مبلغ مذکور تا زمان مراجعه دارنده چک و حداکثر به مدت یک سال، ظرف مدت سه روز، واریز مبلغ را به روشی اطمینان بخش و قابل استناد به اطلاع دارنده چک برساند.
تعیین تکلیف روز: خودرو های مونتاژی
بعد از انجام قرعه کشی نوبت دهی متقاضیان مرحله دوم فروش یکپارچه خودرو ها و پایش فهرست افراد، برمبنای برنامه تولید خودروسازان، نوبت افراد و زمان تحویل خودروهای داخلی و مونتاژی تا فردا (چهارشنبه ۲۴ خرداد ماه) نهایی و در حساب کاربری متقاضیان ثبت می شود.
در کنار آن، بدنبال تغییر قیمت ۲۸ محصول ایران خودرو درپی افزوده شدن استانداردهای اجباری، بنظر می رسد دعوتنامه هایی که برای برخی مشتریان ارسال شده با کم و زیاد کردن نرخها مدل بالاتر فاکتور شده است که ایران خودرو معتقد می باشد نرخها منطبق بر مصوبه شورای رقابت بوده و تنها میزان افزایش یا کاهش برمبنای قیمت محصول پایه است.
نایب رییس اتاق تجاری ایران نیز درباره آخرین تصمیمات شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی توضیح داد و اظهار داشت که بخش خصوصی درخواست کرده که لغو پیمان سپاری ارزی صادرات فرش سریعا ابلاغ شود.
همکاری روز: ایران و ونزوئلا
وزیر نفت از صادرات بیش از دو میلیون و ۸۰۰ هزار قطعه پالایشگاهی به ونزوئلا آگاهی داد و اظهار داشت: در عرصه انرژی اسناد بسیار مهمی در بخش بالادست و پایین دست بین ایران و ونزوئلا امضا شده است.
همین طور ایران و ونزوئلا همزمان با سفر رییس جمهوری به سه کشور آمریکای جنوبی در حوزه توسعه میدان ها و پایانه های نفتی، احیای ظرفیت پالایشی و پتروشیمی چند قرارداد همکاری امضا کردند.
تازه ترین گزارش بازار نفت سازمان کشورهای صادر کننده نفت (اوپک) نشان داد قیمت نفت سنگین ایران در ماه مه، به ۷۶ دلار و ۴۷ سنت در هر بشکه رسید که هشت دلار و ۱۱ سنت معادل ۹.۶ درصد در مقایسه با قیمت ۸۴ دلار و ۵۸ سنت در آوریل، کاهش داشت. میانگین قیمت نفت سنگین ایران از شروع سال ۲۰۲۳ تاکنون، به ۸۰ دلار و ۴۶ سنت در مقایسه با ۱۰۲ دلار و ۹۲ سنت در زمان مشابه سال ۲۰۲۲ رسیده است.
منبع:

1402/03/24
12:12:06
5.0 / 5
385
تگهای خبر: شركت , كاربر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
طراحی سایت شیک
طراح سایت شیک