سایت شیک : طراحی سایت
رئیس مركز توسعه هوش مصنوعی خبر داد؛

تخمین سطح زیرکشت محصولات کشاورزی استراتژیک توسط هوش مصنوعی

تخمین سطح زیرکشت محصولات کشاورزی استراتژیک توسط هوش مصنوعی

به گزارش سایت شیک، رئیس مرکز توسعه هوش مصنوعی پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات جزئیات پروژه تخمین سطح زیرکشت محصولات کشاورزی استراتژیک توسط هوش مصنوعی را بیان کرد.به گزارش سایت شیک به نقل از مهر به نقل ازپژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات؛ دکتر محمدشهرام معین، رئیس مرکز توسعه هوش مصنوعی پژوهشگاه ICT ضمن اعلام این خبر اظهار نمود: با عنایت به اهمیت مبحث امنیت غذایی و نیاز کشور به آمار و اطلاعات دقیق از میزان سطح زیر کشت محصول کشاورزی در پیشبرد برنامه های کلان کشور، پروژه ای با عنوان «برآورد سطح زیرکشت دو محصول زراعی سیب زمینی و یونجه با استفاده از سنجش ازدور و هوش مصنوعی» در مرکز توسعه هوش مصنوعی پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات اجرا شد.
وی اضافه کرد: در این پروژه نقش الگوریتم های هوش مصنوعی به همراه استفاده از داده های زمینی و ماهواره ای بسیار ویژه و قابل توجه است. در پروژه مذکور دو شهرستان همدان و بهار بعنوان مناطق مورد مطالعه برای محصول سیب زمینی و چهار استان همدان، مرکزی، قزوین و لرستان بعنوان مناطق مورد مطالعه محصول یونجه انتخاب شدند. برای تفکیک این دو محصول از سایر محصولات، چندین شاخص طیفی-زمانی مبتنی بر داده های سنجش ازدور پیشنهاد و توسعه داده شد.
معین اضافه کرد: برای تفکیک این دو محصول از سایر محصولات، چندین شاخص طیفی، زمانی مبتنی بر داده های سنجش ازدور پیشنهاد و توسعه داده شد، که این شاخص ها بر مبنای مطالعه الگوی رشد دو محصول مذکور در طول سال زراعی و تاثیر آن بر تغییرات بازتابندگی در باندهای مختلف تصاویر ماهواره ای محاسبه می شوند.
رئیس مرکز توسعه هوش مصنوعی پژوهشگاه ICT با اشاره موفقیت این پروژه بیان نمود: با عنایت به بازخورد مثبت بهره برداران و تعیین ۱۲ محصول راهبردی در سطح کشور از جانب وزرات جهاد کشاورزی و ضرورت تعیین سطح زیرکشت آنها با تکنولوژی های جدید، مرکز توسعه هوش مصنوعی به توسعه هر چه بیشتر ابعاد پروژه هایی از این قسم سوق داده شد.
وی در ارتباط با برنامه های آتی و همکاریهای مرکز توسعه هوش مصنوعی پژوهشگاه ICT و وزارت جهاد و کشاورزی اظهار نمود: در همین راستا تخمین سطح زیرکشت ۶ محصول از ۱۲ محصول راهبردی تعیین شده توسط جهاد کشاورزی که شامل محصولات کلزا، سیب زمینی، یونجه، گوجه، پیاز و چغندر است، در پروژه ای جدید با استفاده از هوش مصنوعی و سنجش ازدور با چشم اندازی ۳ ساله برای کل کشور در حال برنامه ریزی است.

1402/03/19
13:36:29
5.0 / 5
405
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
طراحی سایت شیک
لینک دوستان سایت شیك
طراح سایت شیک