سایت شیک : طراحی سایت
در نامه ای به وزیر كشور

توانگر: آیا روند قانونی صدور مجوز برای تشکیل مجمع رصتا طی شده است؟

توانگر: آیا روند قانونی صدور مجوز برای تشکیل مجمع رصتا طی شده است؟

سایت شیک: رییس کمیته اقتصاد دیجیتال مجلس ضمن انتقاد از اقدام جدید ساترا برای تشکیل مجمع «رصتا»، در نامه ای به وزیر کشور خواهان توضیح درباره ی روند شکل گیری این مجمع شد.


به گزارش سایت شیک به نقل از ایسنا، متن نامه مجتبی توانگر عضو کمیسیون اقتصادی مجلس به وزیر کشور به شرح زیر است:
«جناب آقای دکتر وحیدی
وزیر محترم کشور
با عرض سلام و تبریک عید سعید فطر
همانطور که استحضار دارید فضای مجازی در سالهای اخیر تحولات جدی و شگرفی در همه عرصه ها و همچون در زمینه اطلاع رسانی، سرگرمی و رسانه داشته است. سازمان صدا و سیما نیز در حالی به عنوان فراگیرترین رسانه کشور از امواج این تغییرات متاثر گردیده است که در دوره ی جدید مدیریت این سازمان از یک سو شاهد افت محسوس کیفیت برنامه های تولیدی این سازمان هستیم و از طرف دیگر به سبب اتخاذ سیاست های انحصارگرایانه و سراسر غلط در موضوع تنظیم مقررات صوت و تصویر بوسیله تاسیس سازمانی به نام ساترا بدون طی مراحل و چارچوب قانونی، شاهد آنیم که تلاش داشته و دارد تا شرکت های ارائه دهنده محتوا(VODها) را تحت فشار قرار داده و تا مرز فیلترینگ بکشانند که با ایستادگی ریاست محترم جمهوری، دستگاه قضا و مجلس شورای اسلامی ناکام مانده است.
در تازه ترین تحرکاتی از این جنس فشارها، سازمان صدا و سیما همه تلاش خودرا بر آن نهاده که در کنار نهاد غیرقانونی ساترا، یک نهاد به اصطلاح صنفی، با حضور شرکت هایی که برای آنها مجوز صادر کرده است، ایجاد نماید.
متاسفانه وضعیت مجوزدهی جهت تشکیل این نهاد به اصطلاح صنفی به شکلی است که تعدادی از این پلت فرم ها به اندازه انگشتان دو دست کاربر فعال ندارند و سازمان صداوسیما بدنبال انتخاب افرادی ست که حتی تخصص و تجربه چند ماه اداره یک VOD فعال را نیز نداشته اند. در این میان حضور برخی بازنشستگان و دوستان نزدیک مدیران ارشد سازمان صدوسیما به عنوان متولیان این نهاد صنفی، که باید در مقابل تصمیمات نهادهای دولتی و تنظیم مقرراتی حافظ منافع بخش خصوصی باشند، کاملا مشهود است. نتیجه این پروسه غلط راه اندازی رگولاتوری مقابل بخش خصوصی و دهن کجی به نهادهای نظارتی و قانون گذاری در کشور از طرف این سازمان است چونکه اساسا ساترا با مجمع صنفی مذکور تعارض منافع دارد و چگونه ممکنست یکی به این شکل نادرست، حامی و در عمل متولی تشکیل دیگری باشد!؟
جنابعالی توجه دارید که برنامه ششم توسعه تصریح و تکلیف نموده که وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، صداوسیما و سایر دستگاه های فرهنگی کشور از تصدی گری فاصله گرفته و حتی صدور مجوزهای در اختیار را به بخش غیردولتی و سمن ها واگذار نمایند که تا حالا در این خصوص ترک فعل مسئولین صدا و سیما مشهود است.
در عین حال که رهبر حکیم انقلاب در سخنرانی های اخیر بر واگذاری و توجه به بخش خصوصی اصرار وافری داشته اند اما مسئولین سازمان صدا و سیما در ادامه انحصارگرایی و فشار بر بخش خصوصی، اقتصاد دیجیتال و دانش بنیان، همچنان بی توجه به فرامین رهبری، ادامه مسیر می دهند.
جنابعالی مستحضرید که هنوز جوهر مصوبه مجلس شورای اسلامی، در تصویب قانون نحوه تشکیل و فعالیت تشکل های صنفی- تخصصی خشک نشده، سازمانی که طبق نظریه شورای نگهبان به شماره ۷۹/۲۱/۹۷۹، در صلاحیت آن تردید و ابهام فراوان وجود دارد(سازمان تنظیم مقررات صوت و تصویر فراگیر- ساترا) و هیچ قانون وظایف و اختیارات مصوبی نیز ندارد درحال تشکیل مجمعی موسوم به رصتا(مجمع رسانه های صوت و تصویر فراگیر ایران) متشکل از اشخاص به اصطلاح بخش خصوصی است.
از آنجائیکه مطابق با قانون فوق الذکر صلاحیت صدور مجوز اولیه و پروانه فعالیت و نحوه نظارت بر اینطور تشکل ها به کارگروهی مستقر در وزارت کشور واگذار شده است، صراحتا پاسخ دهید اولاً روند قانونی درباب این مجمع طی شده است یا خیر؟ و ثانیاً اگر موضوع سازمان مردم نهاد(موارد استثنا قانون مندرج در ماده ۲۰ آن است) است آیا به این عنوان از وزارت کشور مجوز گرفتن کرده است یا خیر؟ و ثالثا اگر پاسخ منفی است صراحتا بفرمائید وزارت کشور برای جلوگیری از نقض آشکار قانون چه کرده است؟
باتوجه به آنکه ساترا، عجولانه و با وجود مخالفت های فراگیر خیلی از شرکتها و مجامع صنفی فعال این حوزه، درحال تاسیس غیرقانونی، مجمع مذکور با دادن فراخوان و برگزاری انتخابات برای تعیین هیئت رئیسه آنست، خواهشمند است در پاسخگویی به سوالات سه گانه فوق الذکر تسریع فرمایید.»
منبع:

1402/02/05
11:20:46
5.0 / 5
450
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
طراحی سایت شیک
طراح سایت شیک