سایت شیک : طراحی سایت

سامسونگ به رکود بازار محل نداد

سامسونگ به رکود بازار محل نداد

سایت شیک: سایت شیک: سامسونگ الکترونیکس با وجود کندی اقتصادی جهانی و برخلاف انتظارات، تصمیم ندارد امسال سرمایه گذاری در تراشه ها را کم کند.به گزارش سایت شیک به نقل از ایسنا، سازندگان تراشه با رکود تاریخی قیمت تراشه حافظه روبرو شده اند و مصرف کنندگان بعد از دوران پاندمی کووید که طی آن فروش محصولات الکترونیکی رونق زیادی پیدا کرده بودند، خرید این محصولات را کاهش داده اند. موجودی قطعات فروش نرفته، بالا رفته و موجب کاهش دو رقمی نرخها شده و در نتیجه، از سود تولیدکنندگان کاسته است. رقیبان کوچکتر سامسونگ در واکنش به این وضعیت، ناچار شده اند تولید و هزینه را کاهش دهند.

سامسونگ هشدار داد انتظار دارد روند بهبود بازار تراشه ها در نیمه دوم سال میلادی جاری شروع شود در صورتیکه تقاضا برای تلفن های هوشمند در سال ۲۰۲۳ کاهش پیدا خواهدنمود. اما با وجود فشاری که این شرکت به عنوان بزرگترین سازنده تراشه حافظه برای کاهش هزینه در ظرفیت جدید تولید مواجه می باشد، سامسونگ اعلام نمود به هزینه در تراشه ها که سال قبل به ۴۷.۹ تریلیون وون (۳۹ میلیارد دلار) رسید، ادامه می دهد. اگر این غول کره ای هزینه روی ماشین آلات و ظرفیت کارخانه را تعدیل می کرد، فشار بیشتری در حوزه قیمت گذاری تراشه ایجاد می کرد.

ارزش سهام سامسونگ که صفحه نمایش و نیمه رساناهای مورد استفاده در آیفون اپل را تولید می کند، روز سه شنبه ۳.۶ درصد نزول کرد. ارزش سهام شرکت کره ای "اس کی هاینیکس"، ۲.۴ درصد کاهش داشت.

برنامه سامسونگ برای عدم کاهش هزینه در تراشه ها، احتمالاً این شرکت را با فاصله بیشتری جلوتر از رقیبان کوچکترش قرار می دهد که درحال کاهش هزینه هستند اما به بهای سودآوری کمتر این شرکت تمام می شود.

رقیبان کوچکتر سامسونگ در سطح جهانی، هزینه ها را کاهش داده اند. شرکت آمریکایی سازنده تراشه حافظه "میکرون تکنولوژی" اعلام نمود هزینه برای کارخانه ها و تجهیزات جدید و همین طور تولید را کم می کند. شرکت هاینیکس، سرمایه گذاری و تولید را تعدیل کرده است در صورتیکه شرکت "کیوشیا هولدینگز کورپ" ژاپن اعلام نموده است تولید را به میزان ۳۰ درصد کاهش خواهد داد. کیوشیا که تراشه ناند تولید می کند، سرگرم مذاکره با شرکت "وسترن دیجیتال" برای ادغام است.

کاهش قیمت تراشه از درآمدهای سامسونگ کاسته است. سود واحد تراشه این شرکت در سه ماهه منتهی به دسامبر، ۹۷ درصد سقوط کرد و به ۲۷۰ میلیارد وون رسید. سود عملیاتی سامسونگ ۶۹ درصد کم شد که بزرگترین کاهش در بیش از یک دهه گذشته بود و به ۴.۳ ترلیون وون رسید.

اما در واحد موبایل، سود سه ماهه چهارم سامسونگ، به ۱.۷ تریلیون وون در مقایسه با ۲.۶۶ تریلیون وون در زمان مشابه سال قبل رسید که تحت تاثیر کاهش بالاتر از حد انتظار فروش گوشیهای میان رده و پایین رده، روی داد. سامسونگ می خواهد هفته جاری تازه ترین مدل گوشی پرچمدار گلکسی اس را معرفی نماید.

درآمد خالص این شرکت تحت تاثیر تغییر قانون مالیات داخلی، بیش از دو برابر شد و به ۲۳.۵ تریلیون وون رسید.

سامسونگ اعلام نمود دستگاه های که ظرفیت ذخیره سازی بیشتری دارند، به روند بهبود فروش در نیمه دوم سال کمک خواهند کرد اما هشدار داد درآمد در سه ماهه فعلی، احتمالاً کاهش می یابد و نرخ استفاده از کارخانه در کسب وکار تولید قراردادی تراشه این شرکت کاهش خواهد یافت.

جائه جون کیم، نایب رییس مسئول واحد تراشه حافظه سامسونگ با اشاره به اینکه فضای کسب وکار در سه ماهه چهارم به میزان چشمگیری وخیم شد، اظهار داشت: موضع این شرکت در حوزه هزینه در تراشه بدون تغییر مانده است.

بر اساس گزارش بلومبرگ، بگفته مدیران این شرکت، خدمات چت ربات هوش مصنوعی مانند چت جی پی تی، احتمالاً تقاضای جدیدی برای تراشه های حافظه و همین طور پردازنده های پرقدرت ایجاد خواهند کرد.

1401/11/12
09:05:18
5.0 / 5
525
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
طراحی سایت شیک
طراح سایت شیک