سایت شیک : طراحی سایت

از سیستم عامل بومی چه می دانید؟

از سیستم عامل بومی چه می دانید؟

سایت شیک: یکی از مواردی که با پیشرفت تلفن های همراه نمود بیش تری پیدا کرده، سیستم عامل گوشی هاست. بااینکه از زمان اختراع تلفن های همراه خبری از چیزی به اسم سیستم عامل نبود و به غیر از سیستم های کامپیوتری که نیازمند سیستم عامل مختلف و در صدر آنها ویندوز بودند، گوشیهای قدیمی از این فنآوری بهره ای نداشتند اما به مرور و با هدف ایجاد قابلیت های گسترده برای تلفن های همراه سیستم عامل هم به این دستگاهها افزوده شد.به گزارش سایت شیک به نقل از ایسنا، با پیشرفت تکنولوژی و روی کار آمدن خدمات و ابزارهای گوناگون، یکی از مواردی که ذهن مسؤولان و کارشناسان حوزه را درگیر کرده، تولید محصولات مشابه، بومی سازی ابزار و ارائه ی خدمات با هدف رفع نیازهای داخل کشورهاست. کما اینکه این اتفاق در کشور با ایجاد سایت های خرید و فروش آنلاین، تاکسی های اینترنتی، نقشه یاب و مانند این موارد همراه بوده است. از طرفی بااینکه شاید تمامی این محصولات، از روی نمونه های خارجی تولید شده اند، اما باتوجه به نیاز ایران و از سویی به سبب توفیق الزامی با ایجاد انحصار برای این محصولات، توانستند به موفقیت قابل قبولی دست یابند.

اما در زمینه تلفن همراه، با وجود گستردگی سیستم های عامل روی کامپیوتر که سابقه ی چند ۱۰ ساله دارند، سیستم های عامل گوشی همچون اندروید و آی اواس در فاصله ی ۱۰ سال قبل به این چرخه اضافه شدند و بااینکه شرکت هایی مانند مایکروسافت هم تلاش نموده تا سیستم عامل ویندوز فون را برای گوشیهای خود عرضه کند، اما همچنان گوگل با ارائه ی اندروید و بعد از آن و البته با اختلاف زیادی، شرکت اپل با ارائه ی آی اواس در صدر این فهرست قرار دارد. این مساله به صورتی حاکی از آن بوده است که ایجاد سیستم عامل جدید، نمی تواند فقط با موفقیت نمونه های قبلی همراه باشد و البته هدف ایجاد نمونه های جدید هم حائز اهمیت می باشد.

استقلال و امنیت، هدف ایجاد سیستم عامل بومی

در دولت گذشته رییس سابق سازمان فناوری اطلاعات با اشاره به تصمیم برای ایجاد سیستم عامل بومی موبایل، اظهار داشته بود: یک درصد از نیازمندی های ما به سیستم عاملی نیاز دارد که نسبت به دو فاکتور امنیت و استقلال آن مطمئن باشیم؛ اینکه نفوذی به آن نباشد و تصمیم دیگری بر آن تأثیر نگذارد. سیستم عامل بومی یعنی سیستم عاملی که پاسخگوی نیاز بومی بوده و برای نیازهای ما شخصی سازی شده باشد؛ درحقیقت قرار نیست به نیاز همه پاسخ دهد، بلکه برای یک سری نیازمندی های خاص است.

وی همین طور با اشاره به اینکه قرار نیست دولت این سیستم عامل را بنویسد، بیان کرده بود: این سیستم عامل آماده شده و می تواند روی گوشیهایی که در ایران تولید می شود، قرار گیرد و با بعضی برندهای خارجی هم مذاکراتی انجام شده است؛ اما در کل، به مفهوم اجبار برای آنها نیست و قرار نیست جایگزین همه سیستم های عامل شود. اگر زمانی شهروندی ترجیح داد و دوست نداشت با این سیستم های عامل کار کند چون برایش محدودیت ایجاد کرده، این امکان برایش وجود خواهد داشت.

اما از طرف دیگر، یکی از اقداماتی که طی چند سال قبل در زمینه ارتباطات و فناوری اطلاعات رخ داد، حذف اپلیکیشن های داخلی از مارکت های خارجی بود. در ابتدا شرکت اپل بود که اپلیکیشن های ایرانی را از اپ استور خود حذف نمود، بدنبال آن این اتفاق برای اکانت های اینترپرایز هم رخ داد که برای اپلیکیشن های ایرانی نمود زیادی داشت و بعد از آن هم تعدادی از اپلیکیشن ها از مارکت آنلاین گوگل پلی حذف شدند و این مساله سبب شد مسؤولان به فکر راه چاره ای برای پشتیبانی از استارت آپ هایی باشند که حذف اپلیکیشن هایشان از مارکت های خارجی لطمات زیادی به کسب وکارشان وارد میکند.

در این راستا، وزیر سابق ارتباطات و فناوری اطلاعات -درباره ی ایجاد سیستم عامل بومی اظهار کرده بود مدت زیادی بود که می خواستیم سیستم عامل اندروید را در گوشیهای ایرانی تغییر دهیم تا از استارت آپ های داخلی حمایت کنیم؛ این مساله پیش نمی رفت تا اینکه اپلیکشین های داخلی را حذف کردند و این همدلی به وجود آمد و به زودی نتیجه کار را اعلام می نماییم.

پس از این مساله وی در صفحات اجتماعی خود با اشاره به راه اندازی سیستم عامل بومی و نصب آن روی گوشی جی ال ایکس ویدئویی منتشر نمود که در آن آمده بود: یک گروه دانشجویی در دانشگاه صنعتی شریف برای مقابله با تحریم های گوگل سیستم عاملی طراحی را کرده اند که گوگل امکان حذف آنرا ندارد. برای اطمینان بیشتر کاربران ایرانی یک گوشی توسط جی ال ایکس تولید شده که این سیستم عامل را پشتیبانی می کند. این سیستم عامل این امکان را به کاربران ایرانی می دهد که اپلیکیشن های مربوط به کسب وکارهای خودرا بدون نگرانی از تحریم های آمریکا، فعال کنند

با سیستم عامل بومی محدودیت ایجاد می شود؟

یکی از شائبه هایی که درباره ی ی سیستم عامل بومی وجود دارد، امکان ایجاد محدودیت در دسترسی به خدمات بین المللی است. بدین سبب از طرف مسئولان وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در دولت گذشته درباره ی ی این مساله و در پاسخ به این که آیا همه نرم افزارها اندرویدی روی این سیستم عامل قابل نصب است؟ گفته شد: با این سیستم عامل، شما قادر به استفاده از تمام نرم افزارهای بین المللی هستید، اما به عکس، گوگل قادر به دستکاری گوشی شما نخواهد بود. به دیگر سخن، جاده یک طرفه شده و ایرانیها قادر به استفاده از همه خواهند بود اما دیگر قابلیت تحریم و حذف ایرانیها وجود نخواهد داشت.

همچنین به امنیت اطلاعات کاربران در این سیستم عامل اشاره شد بود این سیستم عامل در اختیار همه است، قابلیت بررسی در همه لابراتوار های امنیت سایبری دنیا را دارد؛ ارزیابی مرکز امنیت سازمان فناوری اطلاعات، سلامت سیستم را نشان میدهد. از بررسی های داخلی و بین المللی نیز استقبال می نماییم.

اینکه آیا سرنوشت این سیستم عامل مانند پیامرسان های داخلی است؟

طبق گفته مسئولان سابق وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات اصولاً تفاوت زیادی بین این دو وجود دارد، تصور کنید یک روز بامداد متوجه شوید نرم افزار حمل و نقل عمومی، سفارش غذا، بانکداری و بسیاری خدمات دیگر ایرانی را که روی گوشی خود استفاده می کردید، دیگر روی گوشی شما نباشند و با دخالت کشوری دیگر حذف شده باشند. توسعه این سیستم عامل کمک می نماید در آن روز بی چاره نباشیم.

بر این اساس، موضوع سیستم عامل بومی بار دیگر در دولت سیزدهم مطرح گردیده است و بتازگی هم از طرف وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات فراخوانی دراین زمینه منتشر گردید.

در این فراخوان آمده است: در امتداد اجرای بند ۱۸ اهداف عملیاتی سند طرح کلان و معماری شبکه ملی اطلاعات و بمنظور شناسایی ظرفیت های فنی و اجرائی تولید و توسعه سیستم عامل تلفن همراه هوشمند، از بین اشخاص حقیقی و حقوقی شامل شرکت های خصوصی، غیردولتی و سازمان های مردم نهاد که تا تاریخ بیستم دی ماه ۱۴۰۱ دارای حداقل یک سیستم عامل عملیاتی نصب شده بر روی گوشی هوشمند باشند برای ارزیابی دعوت به عمل می آید.

داوطلبان حداکثر تا تاریخ فوق برای دریافت شرایط ارزیابی و حمایت، درخواست های خودرا به همراه رزومه فنی و سوابق کاری مرتبط به آدرس رایانامه dti@ict.gov.ir ارسال نمایند.

در همین رابطه، عیسی زارع پور _ وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در گفت و گو با یک رسانه درباره ی این مساله اظهار داشت: ما به سمتی حرکت می نماییم که بتوانیم زیرساخت های لازم برای توسعه ارتباطات و فناوری اطلاعات در کشور را بطور بومی داشته باشیم.

وی معتقد می باشد همه کشورهای پیشرفته به سمتی پیش می روند که بتوانند دارایی دیجیتال مخصوص به خودرا داشته باشند. در زمینه تلفن همراه و سیستم عامل هم همکاران در معاونت فناوری وزارتخانه فراخوانی داده اند تا ظرفیت های موجود در کشور را شناسایی و از آن برای تولید سیستم عامل بومی بهره گیرند.

طبق گفته وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات تولید سیستم عامل بومی یکی از تکالیفی است که شورای عالی فضای مجازی در سند معماری شبکه ملی اطلاعات بر عهده وزارت ارتباطات گذاشته است. در امتداد اجرای این تکلیف قانونی با بهره گیری از نخبگان کشور و شرکت های دانش بنیان فعال در این عرصه، می خواهیم این تکلیف را انجام دهیم. درباره ی تعداد داوطلبانی که تا حالا ثبت نام کرده اند، هنوز آمار دقیقی وجود ندارد.

نکته ای که وجود دارد این است که باید دید سیستم عاملی که عزم برای ایجاد آن بدنبال حذف اپلیکیشن های داخلی جزم شده تا چه اندازه می تواند نیاز کاربران را حل کند، نیازی که بیش از همه چیز، باید حائز دو فاکتور امنیت و استقلال باشد و از سویی کارآمدی آن باید به اندازه ای باشد که با قرار گرفتن روی گوشیهای داخلی، بتواند به خوبی مورد استفاده قرار گیرد.

منبع:

1401/09/30
13:38:34
5.0 / 5
607
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
طراحی سایت شیک
لینک دوستان سایت شیك
طراح سایت شیک