سایت شیک : طراحی سایت
گزارش سایت شیك؛

آخرین وضعیت اجرای بخشنامه پشتیبانی از کسب و کارهای دیجیتال

آخرین وضعیت اجرای بخشنامه پشتیبانی از کسب و کارهای دیجیتال

سایت شیک: مهلت شرکت در فراخوان پشتیبانی از سکوهای اقتصاد دیجیتال که بدنبال تصویب بخشنامه پشتیبانی از کسب و کارهای اقتصاد دیجیتال انتشار یافت، به پایان رسید و اکنون روند ارزیابی سکوها شروع شده است.به گزارش سایت شیک به نقل از مهر، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات ۲۳ آبان ضوابط شناسایی سکوهای مشمول طرح پشتیبانی از سکوها و کسب و کارهای اقتصاد دیجیتال و شرایط بهره مندی از حمایت های آنرا منتشر و فراخوان شناسایی سکوهای مشتاق حضور در طرح پشتیبانی از سکوها و کسب و کارهای اقتصاد دیجیتال را اعلام نمود.
این فراخوان بدنبال تصویب بخشنامه پشتیبانی از کسب و کارهای اقتصاد دیجیتال توسط کارگروه اقتصاد دیجیتال با عضویت ۶ وزیر و نمایندگانی از برخی نهادهای ذیربط همچون بانک مرکزی و معاونت فناوری ریاست جمهوری منتشر گردید.
پیگیری های خبرنگار مهر از مسئولان وزارت ارتباطات حاکی از آنست که مهلت شرکت در این فراخوان به پایان رسیده و کار بررسی و ارزیابی سکوهای حائزشرایط شروع شده است.
آخرین وضعیت اجرای بخشنامه پشتیبانی از کسب و کارهای اقتصاد دیجیتال
کارگروه اقتصاد دیجیتال با اختیارات قانونی از طرف ریاست جمهوری، بخشنامه پشتیبانی از کسب وکارها را مورد بررسی قرار داد و نتیجه آن از جانب دولت ابلاغ گردیده که شامل ۱۴ ماده و ۳۰ نوع حمایت است. بخشنامه مزبور با هدف پشتیبانی از کسب وکارها و سکوهای ارائه دهنده سرویس به کسب وکارها تدوین شده و بدین سان کسب وکارها، سکوها و مردم، سه مخاطب اصلی این بخشنامه محسوب می شوند.
از زمان ابلاغ بخشنامه طی یک هفته کاری، فاکتورهای شناسایی سکوهای داخلی تدوین و اعلام گردید که مطابق آن مشخص می شود سکوها برمبنای چه شاخص هایی می توانند انتخاب شوند. به این منظور فراخوانی اعلام گردید تا این سکوها بتوانند تا مهلت تعیین شده یعنی پنجم ماه جاری (آذر)، امکان ثبت نام و حضور در این فراخوان را داشته باشند.
براین اساس سه شاخص کلی در ارزیابی سکوها وجود دارد که متناسب با میزان اهمیت، امتیاز خاصی برای آنها در نظر گرفته شده است که عبارتند از: پذیرش عمومی سکو برای کاربران، پذیرش عمومی سکو برای کسب وکارها و داشتن قابلیت های نرم افزاری و فنی. برای پذیرش عمومی سکو، دو عامل میزان رضایت کاربران و تعداد کاربران فعال ماهانه در نظر گرفته شده است که به ازای هر یکصد هزار کاربر فعال در ماه، معادل یک امتیاز به سکو اضافه می شود. همین طور معیار پذیرش عمومی سکو برای کسب وکارها سه عنوان پیش بینی شده که شامل تعداد کسب و کارهای ثبت نامی و احراز هویت شده، تعداد فروش کالا یا خدمات در یکسال گذشته و نیز تعداد کانال های عمومی عرضه کالا، محتوا و خدمات است.
در این حوزه نیز به ازای هر کانال بالای ۱۰ هزار دنبال کننده (فالوور) یک امتیاز در نظر گرفته شده است؛ در ادامه، فاکتورهای فنی مشمول بودن یا نبودن سکوها از حمایت های این بخشنامه به دو بخش قابلیت های ارتباطات و بازارگاه اجتماعی تقسیم شده است که بطور جزئی تر شامل انتقال پیام نوشتاری، صوتی، ویدئویی، فایل، داشتن درگاه پرداخت، درگاه حمل و نقل ارسال کالا، تحویل خدمت و سایر خدمات است، در عین حال که امکان خودارزیابی برای سکوها وجود دارد، چنانچه سکوهای مشمول موفق به کسب سطح امتیاز ۶۵ درصد و بالاتر شوند از کلیه حمایت های بخشنامه برخوردار می گردند، اما سکوهای مشمول با سطح امتیاز بین ۵۰ تا ۶۵ درصد، فقط از قسمتی از حمایت ها برخوردار خواهند بود.
آغاز پروسه بررسی سکوهای حائز شرایط
براساس آنچه مسئولان در رابطه با کارگروه اقتصاد دیجیتال عنوان می کنند، پروسه بررسی سکوهای واجد شرایط برمبنای فاکتورهای توصیف شده شروع شده اما در صورتیکه سکوی دیگری نیز وجود داشته باشد، همچنان امکان ارائه درخواست را دارد. جزییات فاکتورهای توصیف شده در دستور فراخوان ذکر شده روی سایت وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات برای عموم دردسترس است. نکته قابل توجه در این زمینه این است که چنانچه سکویی فاقد فاکتورهای لازم بوده اما امکان خدمات دهی به مردم را دارد، مجدد مورد بررسی قرار گرفته و امکان اضافه شدن به لیست سکوهای مشمول را خواهد داشت.
مزایای استفاده از سکوهای داخلی باتوجه به توضیحات ارائه شده در این بخشنامه استفاده از خدمات پرداخت بانک مرکزی همچون پرداخت مستقیم، کیف پول و حساب امانی و نیز جلوگیری از کلاهبرداری معمول در خرید و فروش ها بر بستر رسانه های اجتماعی، تعدادی از مزایای استفاده از سکوهای داخلی است. مورد دیگر شامل خدمات در زمینه تبلیغات بوسیله صداوسیما، وزارت ارشاد و سایر ابزارهای دولتی می شود.
بسته های تشویقی در زمینه نقل و انتقالات مرسولات برای سکوهایی که به جابجایی این بسته ها می پردازند و نیز تخفیف های مالیاتی همچون خدماتی است که با هدف پشتیبانی از کسب وکارها در این بخشنامه در نظر گرفته و در همه این فرایندها هدف، تسریع راه اندازی و رونق کسب وکارها عنوان شده است.
مسئولیت پیگیری و کمیته نظارتی که در امتداد اجرای بخشنامه حمایتی دولت از کسب و کارهای حوزه اقتصاد دیجیتال ابلاغ گردیده است به عهده چند وزارتخانه شامل وزارت ارتباطات، اقتصاد و صمت است.


منبع:

1401/09/08
15:14:41
5.0 / 5
650
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
طراحی سایت شیک
طراح سایت شیک