سایت شیک : طراحی سایت

فناوری 6G چه زمانی می آید؟

فناوری 6G چه زمانی می آید؟

به گزارش سایت شیک، دوران فعلی، عصر گوشیهای هوشمند است و پیش­ بینی می­ شود با راه اندازی ۶G، دوران بعدی، عصر توسعه گجت های پوشیدنی مثل ساعت و دستبندهای هوشمند است و هدست ها، عینک های VR و AR همگی در دوران ۶G با سرعت و ظرفیت بیشتری به سایر دستگاه ها وصل می شوند و زمان انتقال اطلاعات به کمترین اندازه ممکن خواهد رسید.


به گزارش سایت شیک به نقل از ایسنا، نسل ششم ارتباطات بی سیم، پس از راه اندازی و گسترش ۵G، بعنوان آینده دنیای تکنولوژی شناخته می شود. اما فناوری ۶G چیست و چه کاربردی دارد؟ آیا ۶G در ایران وجود دارد؟
درست است که نسل ۵ تلفن همراه، تازه به شکل گسترده در دسترس مردم جهان قرار گرفته است، اما فناوری هیچگاه در زمان و مکان خاصی متوقف نمی گردد و ۶G یکی از نشانه های این پیشرفت است. چون با قابلیت ها و مزیت های بیشتر نسبت به ۵G، تغییر و تحول خیره کننده ای را در دنیای فناوری به وجود می آورد.
نسل ششم، آینده ارتباط بی سیم است که در مقایسه با نسل های قبلی، داده های حجیم­ تری را با سرعت بالاتر انتقال می دهد. در این فناوری به کمک امواج تراهرتز، از پهنای باندی جدید که سرعت و ظرفیت بیشتری را برای انتقال اطلاعات فراهم می آورد، استفاده می­ شود. بطوریکه برآورد می شود، انتقال اطلاعات در این فناوری ۱۰۰ برابر سریع تر از ۵G باشد.
عاملهای مهم سرعت بیشتر، ظرفیت بالاتر و تاخیر کمتر سبب می شود تا دستگاههای بیشتری با بالاترین ظرفیت به شبکه ۶G وصل شوند و به کمک توسعه هوش مصنوعی و اینترنت اشیاء، مرزهای بین دنیای واقعی و مجازی کمرنگ تر شود. توسعه خودرو های خودران، پهپادها و گجت های پوشیدنی، یکی از اتفاقاتی است که از حالا برای دنیای ۶G پیشبینی می شود.
از سال ۱۹۹۱ که نسل دوم تلفن همراه یا ۲G راه اندازی گردید، میانگین هر ۱۰ سال یک مرتبه نسل جدیدی از تلفن همراه به راه افتاده است. پس چون تجاری سازی نسل پنجم (۵G) در سال ۲۰۱۹ شروع شد، پیشبینی می شود کار آماده سازی ۶G تا سال ۲۰۳۰ زمان ببرد. البته کارشناسان زیادی در شرکتهای مختلف درحال مطالعه روی ۶G هستند و هر سال پیشرفت هایی دراین زمینه منتشر می شود، اما توسعه ۶G هنوز در مراحل اولیه است و نمی توان زمان قطعی جهت راه اندازی و دسترسی عمومی کاربران تعیین کرد.
مهم ترین مبحث در هر نسلِ ارتباطات موبایل، سرعت انتقال داده ها و اطلاعات است. در مورد سرعت، برای شبکه ۴G از مگابیت صحبت می شد و با ورود ۵G، برای نخستین بار شاهد سرعتی در حدود ۲۰ گیگابیت بر ثانیه (یک گیگابیت بر ثانیه برای هر کاربر) هستیم و در نسل آینده و ۶G، پیشبینی می شود که باید منتظر رسیدنِ سرعت، به یک ترابایت باشیم.
طبق اطلاعات سایت اپراتور دوم تلفن همراه، از طرف دیگر در این فناوری، به کمک استفاده از فناوری ها و پهنای باند جدید، مقدار تاخیر به کمتر از یک میلی ثانیه خواهد رسید. اتفاقی که سبب می شود تا پردازش اطلاعات برای دستگاههای دیجیتال به کمترین اندازه برسد و بسیاری از کارهایی که پیش از این ناممکن به نظر می رسید، امکان پذیر شود.
یک مثال ساده اینکه، اگر اهل بازی های آنلاین باشید، احیانا مشکل پینگ بالا را تجربه کرده اید که ۶G به اندازه قابل توجهی این تاخیرها را از بین می برد. همین مزیت، یعنی تاخیر بسیار کمِ ارسال و دریافت اطلاعات، در حوزه های مهمی مثل خودرو های خودران و جراحی های ازراه دور و… خیلی کمک کننده خواهد بود.
همینطور نسل ششم از نظر سطح پوشش و دسترسی، برتری های زیادی دارد، چون به کمک ماهواره های ۶G، مناطقی در جهان که با مشکل آنتن­دهی روبرو هستند، به شبکه ارتباطات وصل می شوند. فناوری ۶G، باقابلیت هایی که برای افزایش سرعت و ظرفیت انتقال اطلاعات دارد، مصرف انرژی کمتری دارد که این کاهش مصرف، بهره وری و عملکرد دستگاههای دیجیتال و همراه را هم بالا می برد.
نسل ششم ارتباطات، چه کاربردهایی دارد؟
مزیت های گسترده­ی ۶G، به گوشیهای هوشمند، لوازم پوشیدنی، خودرو ها و ربات ها امکان اضافه کردن قابلیت های بسیار کاربردی را می­ دهد. توسعه هوش مصنوعی یکی از آنهاست؛ با ورود نسل پنجم ارتباطات بی سیم (۵G)، فناوری های هوش مصنوعی مثل خودرو های خودران، پهپادها و هواپیماهای بدون سرنشین و مدیریت ازراه دور خیلی مورد توجه قرار گرفتند.
حالا پیش­ بینی می­ شود که با ورود ۶G، خودرو های خودران محاسبات لازم برای پردازش مسافت، حرکت خودرو های دیگر و عابران را سریع تر انجام می دهند و بسیاری از ریسک های استفاده از این خودرو ها از بین می رود.
شهری را تصور کنید که در آن، بین وسایل حمل و نقل عمومی، خودرو ها، عابران و تمامی لوازم و دستگاههای دیجیتال ارتباط لحظه به لحظه برقرار است. تصاویری که تا پیش از آن در فیلمها و سریال های علمی تخیلی مثل Blade Runner ۲۰۴۹ دیده ایم. اما این رویا با ۶G دور از دسترس نیست، چون توسعه هوش مصنوعی و فناوری های ذخیره سازی در فضای ابری از دستاوردهای ۶G است که امکان تغییرات فوق العاده ای را در شهرها فراهم می آورد.
اما تابحال چه کارهایی جهت راه اندازی ۶G انجام شده است؟ بسیاری از شرکت ها و اپراتورهای تلفن همراه در آمریکا، اروپا و آسیای شرقی از چند سال پیش تحقیقات و مطالعات خویش را برای پیاده سازی نسل ششم ارتباطات (۶G) آغاز کرده اند. در این راه کارهای مختلفی انجام شده است. در ایران هم، از جانب اپراتورهای تلفن همراه و شرکتهای دانش بنیان، در کنار راه اندازی نسل پنجم ارتباطات، کارهای اولیه ای خویش را برای نسل ششم ارتباطات آغاز کرده اند. این فعالیت ها البته در مراحل مطالعاتی هستند و همکاریهای مشترکی بین اپراتورها، دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی انجام شده است.
منبع:

1401/07/15
15:08:33
5.0 / 5
470
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
طراحی سایت شیک
لینک دوستان سایت شیك
طراح سایت شیک