سایت شیک : طراحی سایت

از گذرگاه عمومی خدمات دولت چه می دانید؟

از گذرگاه عمومی خدمات دولت چه می دانید؟

به گزارش سایت شیک، گذرگاه عمومی خدمات دولت یا به اختصار ( PGSB) بستری برای عرضه خدمات سازمان های دولتی و بنگاه های بخش خصوصی به یکدیگر برای اینترنت است.به گزارش سایت شیک به نقل از ایسنا، سال ۱۳۹۸ بود که سازمان فناوری اطلاعات ایران به استناد مواد ۶۷ و ۶۸ قانون برنامه ششم توسعه، گذرگاه عمومی خدمات دولت را راه اندازی نمود.

سازمان فناوری اطلاعات کشور در جهت برون سپاری و بهره گیری حداکثری از ظرفیت بخش خصوصی پروژه PGSB را با مشارکت بخش خصوصی در چارچوب طرح (PPP ) و به شکل (BOT) اجرا کرده است.

طبق اعلام علیرضا گلی بوشهری - مدیر کل دفتر توسعه دولت الکترونیک سازمان فناوری اطلاعات- پس از بررسی که انجام شد با عنایت به نرخ تراکنش هایی که از راه این مرکز عرضه می شد و ما در سال ۱۴۰۰ بیشتر از ۳۹۴ میلیون تراکنش داشته ایم، سازمان به این نتیجه رسید که بهتر است از توان بخش خصوصی برای عرضه بهتر خدمات استفاده نماید، بنابراین مزایده ای انجام شد و طی این مزایده دو شرکت بعنوان اپراتورهای برگزیده که توان فنی و کیفی لازم برای این خدمت دارند انتخاب شدند.

بر این اساس، سازمان فناوری اطاعات ایران از راه فراخوان و رقابت عمومی پروژه گذرگاه عمومی خدمات دولت را طی برنامه ای هفت ساله به بخش خصوصی واگذار کرد. در پایان پروژه تمامی زیرساخت ها، دست آوردها، امتیازات و حقوق مادی و معنوی ناشی از اجرای این طرح به سازمان فناوری اطلاعات ایران منتقل خواهد شد.

در این پروژه دریافت خدمات و استعلامات مرکزملی تبادل اطلاعات از راه عرضه برخی از رابط های برنامه نویسی (API )فراهم می شود. در همین رابطه محمد صبری - عضو هیات مدیره یکی از شرکتهای مجری پروژه - اظهار نمود: هدف ما بعنوان اپراتور اول گذرگاه عمومی خدمات دولت تسهیل در عرضه این (API)ها در کسب و کارها البته با نگاه ویژه به حفظ امنیت سازمان های سرویس دهنده و گیرنده، حفظ حریم خصوصی کاربران و داده های حساس است.

اهداف اصلی در این پروزه تسهیل خدمات و سرویسهای دولتی و عمومی به کسب و کار ها و شرکت ها اعلام شده است. همینطور در نظر است که سرویسهای دولت در یک قالب یکپارچه به مردم عرضه شود و از راه ایجاد بازارچه خدمات دولت الکترونیکی بتوان که این استفاده را گسترش داد.

بنا بر اعلام مسئولان پروژه، در شش ماه گذشته عمده تمرکز این شرکت بر طراحی، تدوین و نهایی سازی معماری مورد نیاز در این طرح (PGSB) بوده و به طبع تأمین زیرساخت ها و نیازمندی های سخت افزاری جهت نصب در دیتا سنتر سازمان فناوری اطلاعات است.

این پروژه که در سال ۱۳۹۸ با چهار دستگاه سرویس دهنده و ۶۸ کسب و کار و دستگاه سرویس گیرنده آغاز به کار کرد، اندکی بیشتر از یک و نیم میلیون تراکنش داشت، در سال ۱۳۹۹ با ۱۶ دستگاه سرویس دهنده و ۲۷۲ کسب و کار و دستگاه سرویس گیرنده به تعداد چشمگیر ۱۹۳ میلیون تراکنش رسید.

از سوی دیگر، تعداد تراکنش های این گذرگاه پارسال بالغ بر ۳۹۴ میلیون تراکنش اعلام گردید و پیشبینی می شود تا آخر سال جاری این رقم از ۵۵۰ میلیون تراکنش گذر کند که این امر نشان روزافزون اکوسیستم اقتصاد دیجیتال کشور به این خدمات و بازار رو به توسعه آن است.

لازم به ذکر است این پروژه به تازگی به مناسبت هفته دولت با حضور وزیر عیسی زارع پور- ارتباطات و فناوری اطلاعات، محمد خوانساری -معاون وزیر و رئیس سازمان فناوری اطلاعات و صادق عباسی شاهکوه-رییس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی رسما راه اندازی شد.

در همین رابطه محمد خوانساری بیان کرد که شروع به کار اپراتورهای خدمات رسان کسب و کارها (PGSB) پروژه ای است که حالا با عنایت به اهمیت اشتغال زایی، ضرورت افزایش کیفیت خدمات به مردم عرضه شده و در نهایت توسعه سهم اقتصاد دیجیتال در کشور مورد بهره برداری قرار می گیرند.
بر این اساس، دو شرکت نوآوران توسن و سیتاد از رئیس سازمان فناوری اطلاعات ایران بعنوان اپراتورهای خدمت رسان کسب و کارها (PGSB) مجوز دریافت نمودند. خدماتی مانند احراز هویت و احراز مالکیت در مواردی چون خانه و خودرو، همچون خدماتی هستند که لازم است در چارچوب خدمات ارزش افزوده به کسب و کارها ارائه شود.
ازاین رو با عنایت به اینکه دولت می بایست به جای خدمت رسانی مستقیم در نقش ناظر و تنظیم گر وارد کار شود، به دو شرکت خصوصی در چارچوب اپراتور خدمات رسان به کسب و کارها در چارچوب بازارچه API مجوز اعطا شد تا بتوانند ضمن به کارگیری ابتکار و خلاقیت با ترکیب بندی خدمات جدید، طعم شیرین فناوری را به مردم بچشانند.
منبع:

1401/06/21
22:36:04
5.0 / 5
723
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
طراحی سایت شیک
لینک دوستان سایت شیك
طراح سایت شیک