سایت شیک : طراحی سایت

وزیر ارتباطات جزییات اینترنت کودکان را اعلام کرد

وزیر ارتباطات جزییات اینترنت کودکان را اعلام کرد

سایت شیک: وزیر ارتباطات و فاوری اطلاعات در جلسه ای که امروز انجام شد با رونمایی از طرحی با عنوان 456، جزییات اینترنت ویژه کودکان را اعلام و اصرار کرد این اینترنت اختیاری است.به گزارش سایت شیک به نقل از ایسنا، چهارمین جلسه کمیته راهبری سند صیانت از کودکان در فضای مجازی به میزبانی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات با حضور محمدمهدی اسماعیلی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی؛ سیدابوالحسن فیروزآبادی، رییس شورای عالی فضای مجازی و تعدادی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی انجام شد که این جلسه به رونمایی از سرویس اینترنت کودک و نوجوان (سرویس ۴۵۶) اختصاص داشت.

در این جلسه عیسی زارع پور، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات- با تکیه بر این که حوزه کودک و نوجوان در فضای مجازی حوزه بسیار مهمی است اما آن چنان که باید و شاید به آن پرداخته نشده است اظهار داشت: سابقه بحث صیانت از کودکان در فضای مجازی قریب به دو دهه است که در دنیا دنبال می شود و در اواخر دهه هشتاد و اوایل دهه نود هم کارهای خوبی در کشور انجام شد البته در ادامه کمتر به این حوزه توجه شده است و اقدامات انجام گرفته یا کافی نبوده یا متناسب با چارچوب های فرهنگی کشورمان نبوده است.

زارع پور افزود: نقطه عطف دیگر کشورمان در تاریخ، کوشش های انجام شده برای صیانت از کودکان در فضای مجازی، مصوبه سال قبل شورای عالی فضای مجازی بود. خردادماه سال قبل سند صیانت از کودکان در فضای مجازی به تصویب رسید. در این سند تقسیم کار خوبی شده و برای دستگاه های مختلف تکالیفی در نظر گرفته شده است تا بتوانیم بر پایه آن عقب ماندگی های گذشته را جبران نماییم.

طبق اعلام وزارت ارتباطات، او اشاره کرد: بنده از روز نخست حضور در وزارت ارتباطات، چندین جلسه با اپراتورها و فعالان حوزه تولید محتوای کودک برگزار کردم که جمع بندی های این جلسات در قالب راه اندازی پنجره واحد با هدف معرفی ظرفیت های موجود در معرض دید عموم خصوصاً خانواده ها قرار گرفت.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات تاکید کرد: برمبنای تکالیف در نظر گرفته شده در سند صیانت از کودکان در فضای مجازی، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات مکلف شده است تا با همکاری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و سایر نهادهای فرهنگی یک محیط امن در فضای مجازی برای کودکان فراهم آورد تا آنها کمتر در معرض محتواهای نامناسب قرار گیرند.

وی اضافه کرد: تکلیف دیگر وزارت ارتباطات در این سند این بود که محیط امن را متناسب با سن و محتوایی که در اختیار کاربر قرار می گیرد فراهم آورد که خوشبختانه با همکاری خیلی خوب خانواده ارتباطات کشور و در رأس آن اپراتورهای تلفن همراه این امکان برقرار شد و امروز به شکل رسمی به مردم عزیز معرفی می شود.

زارع پور بابیان این که با راه اندازی سرویس اینترنت کودک و نوجوان (سرویس ۴۵۶) سه امکان برای خانواده بمنظور صیانت از کودکان در فضای مجازی فراهم می شود اظهار داشت: نخست با شماره گیری #۴۵۶*، دوم بوسیله سایت و سوم بوسیله اپلیکیشن ۴۵۶ این امکان برای خانواده ها فراهم گشته است تا دسترسی کودکان و نوجوانان خود به اینترنت را متناسب با سن و شرایط هر کدام تعریف و مدیریت کنند. به این منظور چهار سطح دسترسی تعریف شده است که در قالب چهار رنگ سبز، سفید، زرد و نارنجی تعریف شده است که فعلا رنگ سبز (برای کودکان زیر ۵ سال) در اپراتورها فعال گردیده است و به زودی سایر دسترسی ها نیز تعریف خواهد شد.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در ادامه تشریح کرد: همین طور یک امکان دیگر و با انعطاف بیشتری در قالب اپلیکیشن فراهم گشته است در این حد که پدر و مادر می توانند انتخاب کنند چه سرویس، چه سایت و یا چه اپلیکیشینی برای کودکان فعال شود و برای هر کدام از اعضای خانواده می توانند سطح دسترسی ویژه مربوط به وی را تعریف کنند. کار دیگری هم که به مرور تکمیل می شود که نمونه آن هم در کشورهای اروپایی فعال گردیده است فراهم کردن دسترسی ایمن به خدمات پایه و مهم مثل موتورهای جستجو و دانش نامه ها است تا بوسیله آن کودک در معرض محتوای نامناسب قرار نگیرند که این خدمات در قالب سایت از امروز در دسترس مردم عزیز است.

وی افزود: امیدوار هستم با همکاری و همراهی همه فعالان و دست اندرکاران این حوزه چه در بخش خصوصی و چه در بخش دولتی بتوانیم این مسیر را ادامه دهیم تا کودکان حداکثر استفاده از فضای مجازی را ببرند و خانواده ها خیالشان از این بابت که کودکانشان در معرض هیچ محتوای نامناسبی قرار نمی گیرند راحت باشد.
وی اشاره کرد: صیانت از کودکان در فضای مجازی راهبرد جدی ما در وزارت ارتباطات است و این اعتقاد را داریم که باید سرویسی که در اختیار کودکان قرار می گیرد متفاوت باشد. البته سرویسی که امروز از آن رونمایی گردید یک امکان اختیاری است و هیچ الزامی در استفاده از آن وجود ندارد و این سرویس تنها ابزاری است در اختیار خانواده ها که بتوانند حضور کودکان در فضای مجازی را مدیریت کنند.
زارع پور در خاتمه ابراز امیدواری کرد که با وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی که مسئولیت رتبه بندی محتواهای فضای مجازی را بر عهده دارد بصورت دائم فهرست سایتها و سرویسهای مجاز هر دسته بندی (سبز، سفید، زرد و نارنجی) را با خدمات متنوع و جذاب به روز نماید تا با ایجاد تنوع جذابیت لازم برای ادامه حضور و استفاده کودکان از این سرویس ایجاد شود.

در ادامه این جلسه مهدی اسماعیلی- وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی- با تکیه بر این که همه دستگاه های دولتی و حاکمیتی در زمینه فضای مجازی سرباز رهبر انقلاب برای جبران عقب ماندگی ها در فضای مجازی می باشند اظهار داشت: وضعیت فعلی فضای مجازی حتما نامطلوب است و توقع رهبر انقلاب از دست اندرکاران این است که با سرعت این عقب ماندگی ها را جبران کنند.

وی اضافه کرد: ما در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی این اعتقاد را داریم که ابزارهای نظارتی بسیار اثربخش است و در این عرصه هم چاره ای جز پذیرش دستورالعمل ها نداریم.
اسماعیلی تاکید کرد: این اطمینان را به همه دوستان در بخش های مختلف می دهیم که وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی یار ثابت و همیشگی در پیشبرد اهداف و منویات رهبر عزیز انقلاب و تحقق ماموریت های تکلیف شده است و امیدواریم نتایج مثبت این همراهی و همدلی را به زودی مردم عزیز شاهد باشند.

در این جلسه همین طور از نظام رتبه بندی محتواهای فضای مجازی که توسط وزارت فر هنگ و ارشاد اسلامی تهیه شده بود رونمایی گردید که خروجی آن مقرر است در سرویس اینترنت کودکان و نوجوان ۴۵۶ مورد استفاده قرار گیرد. همین طور سامانه تلوبیون کودک و نوجوان هم در این نشست معرفی گردید که حاوی صدها هزار محتوای جذاب سازمان صدا و سیما و محتواهای تولید برای کودکان و نوجوانان است.

همین طور در این نشست سید ابوالحسن فیروزآبادی – دبیر شورای عالی و رییس مرکز ملی فضای مجازی- با اشاره به تاثیر همه گیری کرونا در کشور بر رویکرد شورای عالی فضای مجازی برای حضور کودکان و خانواده ها در فضای مجازی از سال ۱۳۹۹ به بعد اظهار داشت: با فراگیری کرونا در کشور و نگرانی حضور کودکان و خانواده ها در برنامه های خارجی برای دریافت خدمات آموزشی مورد نیاز، بعد از بررسی های متعدد، دو راه حل ارائه شد که در نهایت مرکز ملی فضای مجازی مصوب کرد تا نظام آموزشی کشور نسبت به راه اندازی یک برنامه متمرکز اقدام نموده و تمامی نظام آموزشی کشور بر روی آن پیاده سازی شود که بر طبق آن سامانه شاد در کشور افتتاح شد که جزو افتخارات جمهوری اسلامی به سبب پیاده سازی آن در مدت زمان کوتاه با قابلیت های مناسب می باشد.

وی با تأکید بر اینکه سامانه شاد و همین طور تلوبیون به عنوان برنامه ملی باید شرایطی فراهم آورند تا بخش خصوصی نیز بتواند در آنها فعالیت داشته باشد، اضافه کرد: بالاترین تعداد اینماد در کشور مربوط به حوزه آموزش بوده که این نشان دهنده توجه ویژه مردم به این حوزه و رونق کسب وکار است که باید از این ظرفیت به خوبی استفاده شده و ساماندهی گردد.

فیروزآبادی با اشاره به اهمیت توجه به اقتصاد حوزه محتوای کودک اشاره کرد: باید حوزه اقتصاد محتوای کودک بدون نگاه سرمایه داری تعریف شود که خوشبختانه در این عرصه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی همکاری مناسبی با مرکز ملی فضای مجازی داشته است تا بتوانیم اقتصاد این حوزه را ساماندهی کرده و از ظرفیت های به وجود آمده در کشور استفاده نمائیم.

دبیر شورای عالی و رییس مرکز ملی فضای مجازی درباب اهمیت نقش وزارت آموزش وپرورش در زمینه اینترنت و کودکان اظهار داشت: متاسفانه هنوز بحث سواد فضای مجازی در دروس مدارس در نظر گرفته نشده است که باید به این مهم در کشور توجه گردد. همین طور باید نظام نامه رده بندی سنی محتوا در زمینه بازی های کامپیوتری و صوت و تصویر فراگیر در کشور به سبب فراگیری آنها در دنیا اعمال شود.

وی با اشاره به اهمیت اطلاع رسانی جامع به مردم کشور برای آشنایی با نظام نامه رده بندی سنی محتوا و خدمات مجاز در فضای مجازی و محصولات ارائه شده در این عرصه بیان کرد: در سال ۱۴۰۰ سند صیانت از کودکان در فضای مجازی مصوب و برای تمامی دستگاه های کشور تقسیم کار ملی صورت گرفت که بر طبق آن این کمیته تشکیل شده و تا حالا اقدامات مناسبی در آن انجام شده که سامانه ۴۵۶ و نظام نامه رده بندی سنی محتوا و خدمات مجاز در فضای مجازی همچون این دستاوردهاست و در ادامه برای ساماندهی این حوزه به اهتمام ویژه در تمامی دستگاه های کشور و به ویژه مجلس شورای اسلامی نیاز است.

رئیس مرکز ملی فضای مجازی در آخر ابراز امیدواری که با راه اندازی آزمایشی سامانه های ارائه شده و همکاری اپراتورهای کشور در آن بتوانیم این محصولات را تکمیل نماییم.
1401/06/16
10:45:13
5.0 / 5
693
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
طراحی سایت شیک
طراح سایت شیک