سایت شیک : طراحی سایت
عضو شورای عالی فضای مجازی با سایت شیك مطرح كرد؛

وضعیت پیشرفت شبکه ملی اطلاعات در حوزه زیرساخت ارتباطی و اطلاعاتی

وضعیت پیشرفت شبکه ملی اطلاعات در حوزه زیرساخت ارتباطی و اطلاعاتی

به گزارش سایت شیک، عضو شورایعالی فضای مجازی اظهار داشت: پیشرفت در بخش زیرساخت ارتباطی بالای ۷۰-۸۰ درصد و میزان پیشرفت در حوزه زیرساخت اطلاعاتی هم ۵۰ درصد است.رسول جلیلی در گفتگو با خبرنگار مهر، در رابطه با گزارش وزیر ارتباطات از پیشرفت شبکه ملی اطلاعات در جلسه شورایعالی فضای مجازی اظهار داشت: گزارشاتی که وزارت ارتباطات در جلسات شورایعالی فضای مجازی در رابطه با شبکه ملی اطلاعات می دهند، گزارشات نوعاً جزئی، فنی و در بخش کیفی است. درست است که در مؤلفه های ریز شبکه ملی اطلاعات گفته می شود که ما یک بخش مثلا ۱۵ درصد، بخش دیگر ۸۰ درصد پیشرفت داریم ولی بین پیمانکار و ناظر در عمده پروژه ها یک اختلاف نظرهایی وجود دارد.
عضو شورایعالی فضای مجازی اضافه کرد: در اینجا وزارت ارتباطات نقش پیمانکار را دارد و مرکز ملی فضای مجازی نقش ناظر را دارد، امکان دارد بگوید که ما در زیرساخت شبکه ملی اطلاعات پیشرفت نزدیک به ۱۰۰ درصدی است ولی باید توجه داشت که میزان درصد پیشرفت یک مبحث سیال و پویا است.
جلیلی تصریح کرد: یعنی به صورت مثال در منطقه ای یک شهرک جدید ایجاد می شود و یا اتفاقی می افتد و سیل بخشی از فیبر یک منطقه را قطع می کند که این ها می شود کم و زیاد شدن دسترسی در لایه ارتباطی آحاد جامعه به شبکه ملی اطلاعات. در عین حال در برخی از نقاط دسترسی را داریم اما دسترسی مطلوب نمی باشد.

وی ضمن اشاره به این که در مجموع پیشرفت شبکه ملی اطلاعات در حوزه زیرساخت ارتباطی خوب است، خاطرنشان کرد: یعنی به نظر من پیشرفت در بخش زیرساخت ارتباطی بالای ۷۰-۸۰ درصد است. میزان پیشرفت در حوزه زیرساخت اطلاعاتی هم ۵۰ درصد است.

جلیلی افزود: مشکل اصلی ما در حوزه خدمات پایه کاربردی است و اتفاقاتی که در این زمان رخ داده، منجر به این نشده که یک جمعیت چند ده میلیونی ما در خدمات پایه کاربردی ایرانی خودمان زیست کنند و ترافیک ما لازم نباشد از شبکه ملی اطلاعات بیرون برود و روی اینترنت جهانی برود و باردیگر برگردد.

وی ادامه داد: سردمدار و سرتیتر این خدمات پایه کاربردی واتس اپ و اینستاگرام است و پهنای باندی که اینستاگرام مصرف می کند، نسبت به واتس اپ و برخی شبکه های اجتماعی و پیام رسان های خارجی بیشتر است. برای حل این مورد هم باید سرمایه گذاری در سطح ملی کرد هم باید اقناع سازی و خدمات کیفی قابل رقابت ارائه نمود.


منبع:

1401/06/12
10:36:15
5.0 / 5
649
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
طراحی سایت شیک
لینک دوستان سایت شیك
طراح سایت شیک