سایت شیک : طراحی سایت

فناوری محبوب اما عذاب آور!

فناوری محبوب اما عذاب آور!

سایت شیک: با گذشت دو دهه از زمانی که بلوتوث برای اولین بار در محصولات الکترونیکی قابل دسترس شد، به حدی رایج شده است که یک نسل از مصرف کنندگان ممکنست نتوانند زمان بدون این فناوری را به خاطر بیاورند.به گزارش سایت شیک به نقل از ایسنا، موسسه تحقیقاتی ABI Research برآورد می کند پنج میلیارد دستگاه مجهز به بلوتوث امسال به مصرف کنندگان عرضه خواهند شد و این آمار تا سال ۲۰۲۶ به هفت میلیارد دستگاه افزایش می یابد. بلوتوث حالا در همه دستگاهها از تلفنهای هوشمند گرفته تا یخچالها و لامپهای برق بکار گرفته شده و به شمار رو به رشدی از محصولات امکان می دهد بصورت بی سیم با یکدیگر ارتباط داشته باشند.

این فناوری با وجود فراگیر بودن، همچنان موارد آزاردهنده ای مانند کوشش برای تنظیم یک دستگاه جدید برای اتصال به دستگاه دیگر، سوئیچ هدفونها بین دستگاهها یا خارج از دسترس بودن برای اتصال را دارد.

کریس هریسون، استاد تعامل انسان-رایانه در دانشگاه کارنگی مِلون می گوید: من با بلوتوث رابطه عشق و نفرت دارم برای اینکه وقتی کار می کند، فوق العاده است و وقتی کار نمی کند، می خواهید موهای سرتان را بکنید. قرار بود بلوتوث بی سیم باشد و به آسانی استفاده گردد اما تا حالا که چنین نبوده است.

دلایل این امر به ریشه این فناوری نسبتا ارزان برمی گردد.

ظهور بلوتوث

گفته می شود بلوتوث از نام هارالد بلوتوث (دندان آبی) گورمسون، پادشاه اسکاندیناوی قرن نهم وام گرفته شده که برای متحد کردن دانمارک و نروژ در سال ۹۵۸ میلادی و همین طور رنگ دندانش، معروف بوده است. برنامه نویسان در زمان ساخت این فناوری، بلوتوث را به عنوان یک نام کد برای فناوری بی سیم خود که دستگاههای نزدیک را به یکدیگر متصل می کرد، انتخاب کردند.

به گفته هریسون، این فناوری از این جهت که در دامنه کاملا کوچکی کار می کند، با وای فای کاملا فرق می کند. این روند از گذشته تا به امروز تغییری نکرده و بلوتوث از گزینه هایی است که خیلی از مصرف کنندگان عادت کرده اند در تلفنهای هوشمند و بلندگوهای قابل حمل که می توانند تنها در فاصله های اندک وصل شوند، داشته باشند.

برخلاف طول موجهای خصوصی شده که توسط شرکتهای مخابراتی کنترل می شوند، سیگنالهای بلوتوث در دامنه امواج بدون مجوز منتقل می شود که جهت استفاده همه آزاد است. این خاصیت ممکنست توسعه و بکارگیری آنرا راحت کرده باشد اما بدون هزینه نبوده است.

بلوتوث در استفاده از طیف امواج بدون مجوز، باید با شماری از محصولات دیگر مانند دستگاههای مونیتور کودک و کنترل ازراه دور تلویزیون رقابت کند. این وضعیت ممکنست در کارآیی بلوتوث شما تداخل بوجود آورد.

هریسون به دلیلهای دیگری که چرا بلوتوث می تواند به شکل غیرمعمولی آزاردهنده باشد، همچون مسائل امنیت سایبری که در هنگام انتقال بی سیم اطلاعات پیش می آید، اشاره می کند.

بعلاوه، سازمانهای دولتی گوناگون آمریکا درباره ریسک استفاده از بلوتوث و لطمه پذیر شدن دستگاهها در مقابل ریسکهای امنیت سایبری، هشدار داده اند. کمیسیون ارتباطات فدرال هشدار داده که مانند اتصالات وای فای، اگر کاربران مراقب نباشند، بلوتوث هم می تواند اطلاعات آنها را در معرض خطر قرار دهد.

گفته می شود حداقل یک مقام دولتی برجسته نسبت به بلوتوث بدبین است. کامالا هریس، معاون رییس جمهور آمریکا در ویدیویی که برای تبریک پیروزی جو بایدن، در انتخابات ریاست جمهوری گرفته شده است یک هدفون سیمی را در دستش نگه داشته باشد. بر اساس گزارش پولیتیکو، هریس مدتها حس می کرد هدفونهای بلوتوثی، ریسک امنیتی هستند.

بر اساس گزارش سی ان ان، اما شرکتها و مصرف کنندگان همچنان از بلوتوث استفاده می نمایند. شاید اپل برجسته ترین شرکت در بین آنها باشد که پورتهای هدفون سنتی را رها کرد و ایرباد بی سیم بلوتوثی محبوب خود یعنی ایرپاد را معرفی نمود. شرکتهای دیگر از آن زمان، محصولات مشابهی را عرضه نموده اند.

منبع:

1401/04/28
22:07:42
5.0 / 5
704
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
طراحی سایت شیک
لینک دوستان سایت شیك
طراح سایت شیک