سایت شیک : طراحی سایت
مارك زاكربرگ اعلام كرد

ترجمه 200 زبان مختلف توسط هوش مصنوعی متا

ترجمه 200 زبان مختلف توسط هوش مصنوعی متا

مدل جدید هوش مصنوعی متا می تواند ۲۰۰ زبان مختلف همچون خیلی از زبان های دارای منابع اندک که به وسیله سیستم های ترجمه فعلی پشتیبانی نمی شوند را ترجمه کند.


به گزارش سایت شیک به نقل از ایسنا و به نقل از دیلی میل، این کار به لطف فعالیت آنچه مارک زاکربرگ (Mark Zuckerberg)، مدیرعامل متا، آنرا "یکی از سریع ترین ابر رایانه های جهان" می نامد، انجام می شود. این شرکت تلاشهای خود در این راستا را "No Language Left Behind" (هیچ زبانی از قلم نیفتاده) یا به اختصار NLLB می نامد و امیدوار است بتواند امکان انجام روزانه بیشتر از ۲۵ میلیارد ترجمه در برنامه های متا را فراهم آورد.
باآنکه امروزه بیشتر از ۷۱۰۰ زبان شناخته شده در سرتاسر جهان صحبت می شود، اما خیلی از آنها مجموعه داده های کافی را برای آموزش هوش مصنوعی ندارند.
این زبان های به اصطلاح کم منابع عبارتند از: عربی مصری، بالی (Balinese)، ساردینی (Sardinian)، فولانی (Nigerian Fulfulde)، پانگاسینانی (Pangasinan) و اومبوندو (Umbundu) که باآنکه توسط جمعیت قابل توجهی صحبت می شوند، اما در فضای اینترنت به همان اندازه از آنها استفاده نمی گردد.
مارک زاکربرگ، مدیر عامل متا در اطلاعیه ای که در فیس بوک انتشار یافت، اظهار داشت: روش های مدل سازی هوش مصنوعی که ما استفاده می نماییم، به ترجمه باکیفیت زبان هایی که میلیاردها نفر در سرتاسر جهان صحبت می کنند، کمک می نماید. این مدل جدید می تواند ۵۵ زبان آفریقایی را با "با کیفیت بالا" ترجمه کند. این مدل ۲۰۰ زبانه دارای بیشتر از ۵۰ میلیارد پارامتر است و ما آنرا با استفاده از یکی از سریع ترین ابر رایانه های هوش مصنوعی در جهان به نام "SuperCluster"، آموزش دادیم.
برقراری ارتباط بین زبان ها یکی از ابرقدرت های هوش مصنوعی است، هوش مصنوعی همه کارهای ما را بهبود می بخشد؛ از نمایش جالب ترین محتواها در فیس بوک و اینستاگرام و عرضه تبلیغات مرتبط گرفته تا ایمن نگه داشتن خدماتمان برای همه.
یکی از محققان هوش مصنوعی متا می گوید: این بدان معناست که میلیاردها نفر می توانند به زبان مادری خود با دیگران ارتباط برقرار کنند.
این غول فناوری برای انجام پروژه "هیچ زبانی از قلم نیفتاده"، ابتدا احتیاج به انجام مصاحبه های اکتشافی با افراد بومی که این زبان های کم منابع را صحبت می کنند، داشت.
آنها سپس یک مدل محاسباتی ایجاد کردند که با استفاده از داده های به دست آمده با روش های جدید و مؤثر آموزش داده می شود. محققان همینطور به مزایای گسترده تر وارد کردن این نوع زبان ها بعنوان راهی برای کاهش نابرابری دیجیتال اشاره می کنند. محققان می گویند که هدف اصلی این پروژه کاهش نابرابری های زبانی در یک بستر جهانی است.
منبع:

1401/04/17
20:09:26
5.0 / 5
682
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
طراحی سایت شیک
طراح سایت شیک